EBER GÖLÜNDE FİLAMİNGO ŞÖLENİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

EBER GÖLÜNDE FİLAMİNGO ŞÖLENİ

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Sultandağı, Çay ve Bolvadin ilçe sunumlarında kalan Eber Gölünde filamingo şöleni yaşanıyor.

13 Temmuz 2020 - 08:35

Dünyada flamingoların kuluçkaya yattığı en önemli sulak alanlar arasında bulunan Eber Gölü’nde, kuluçkadan çıkan on binlerce yavru flamingo gölde görsel şölen oluşturuyor. Sultandağı ve Akşehir arasında bulunan doğa harikası Eber  Gölü, flamingoların da kuluçka için uğrak yeri oluyor. Yaşam alanlarını oluşturmak için tuzlu ve sulak alanları tercih eden flamingolar kuluçkalama dönemini de bu tür alanlarda gerçekleştiriyor.Flamingolar gölde beslenerek burada kuluçkaya yatıyor. Kuluçkadan çıkan binlerce flamingo yavrusu Eber Gölü'nde beslenerek bölgede renkli görüntüler oluşturuyor. Gün batımıyla da eşsiz bir görsel şölen oluşturan Eber  Gölü, ayak hastalıklarına iyi geldiği gerekçesiyle her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiye de ev sahipliği yapıyor.
Eber Gölü, Afyonkarahisar'ın Eber Kasabasının sınırlarında bulunan göl Türkiye'nin 12. büyük gölüdür. En derin yeri 21 metredir.
GÖLÜN DOĞAL YAPISI 
Göl, Türkiye'nin en ilgi çekici göllerindendir. Çok büyük bir göl olmasına rağmen üzerinde bulunan kamışlardan dolayı büyük kısmı göl değil de çayırlık gibi görülür. Özellikle avcıların uğrak yeridir. Üzerinde yüzlerce yüzen adacık bulunur, bu adacıklara yerli halkın "kopak" adını verdiği, kopaklar kalınlaşan kamış köklerinin topraktan ayrılarak üzerine zamanla rüzgarın etkisiyle toprak birikmesiyle meydana gelir. Bazı kopaklar o kadar büyüktür ki üzerlerinde balıkçıların, avcıların ve kamışçıların barınaklar kurdukları da görülmüştür. Etrafında kurulmuş Derekarabağ, Ortakarabağ, Yenikarabağ ve diğer komşu köylerde tarımla uğraşan insanlar, Göl kıyısındaki ekilebilir tarlalarda buğday ekip yaşamlarını sürdürürler. HABER MERKEZİ 
 

Bu haber 376 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOSYAL MESAFEYE UYULMAYAN DÜĞÜNDE MAGANDALAR, KÜÇÜK ÇOCUKLARA ATEŞ AÇTIRDI
SOSYAL MESAFEYE UYULMAYAN DÜĞÜNDE MAGANDALAR, KÜÇÜK ÇOCUKLARA...
YASAKLARA UYMAYANLARA REKOR CEZALAR
YASAKLARA UYMAYANLARA REKOR CEZALAR