EĞİTİMCİ YAZAR SITKI ASLANHAN GENÇLERE VE AİLELERİNE...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

EĞİTİMCİ YAZAR SITKI ASLANHAN GENÇLERE VE AİLELERİNE ÖĞÜTLER VERDİ

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kültür ve sanat faaliyetleri kapsamında her yıl ilçelerde düzenlediği Şehir Konferansları kapsamında Akşehir Belediyesi’nin de katkılarıyla Eğitimci Yazar Sıtkı Aslanhan Akşehirlilerle buluştu.

09 Ocak 2023 - 00:13

Konya Büyükşehir Belediyesi, tanınmış şair, yazar, akademisyen ve araştırmacıları ilçelerde düzenlediği Şehir Konferanslarıyla 2023’te de Konyalılarla buluşturmaya devam ediyor.
Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kültür ve sanat faaliyetleri kapsamında her yıl ilçelerde düzenlediği Şehir Konferansları bu yıl da dolu dolu geçerken konferanslarda 2023 yılının ilk konuğu yazar Sıtkı Aslanhan oldu.  Akşehir’de düzenlenen “Bilinçli Aile Duyarlı Genç” konulu konferanslarda Aslanhan, internetin, teknolojinin, sosyal medyanın özellikle çocuklar ve gençler üzerindeki olumsuz etkilerine karşı anne-babalara önemli uyarılar yaptı. Yoğun katılımın olduğu konferansında eğlendirici bir dille gençlere ve ailelerine öğütler veren Aslanhan, çocuklarla güncel konuların konuşulması gerektiğini, çiftlerin ya da çocukların bedenlerinin evde ama ruhlarının başka yerde olduğunu, çocukların evde anne ve babalarından ilgi beklediğini, anne ve babaların telefonla yada tabletle oynamadan çocuklarıyla ilgilenmesi gerektiğini anlattı. 
SUÇ ÇOCUKLARDA MI?
Sultan Alparslan’a 6 yaşındayken babasının kılıç vererek kale kuşatmasını istediğini anlatan Aslanhan, “6 yaşında oğlunu kale kuşatmaya gönderiyor. Biz 6 yaşında oğlanı parkta rahat bırakmıyoruz. Ne bekliyorsunuz. Suç çocuklarda mı? Lütfen o telefonlardan kurtarın çocuklarınızı. Geçtiğimiz hafta Almanya’daydım, ondan önceki hafta Viyana’daydım, ondan önceki hafta Zürih’teydim. Avrupa’yı bırak, Amerika’yı bırak Papua Yeni Gine’de bile ayda 25-30 lira yükle sınırsız internet, sosyal medya gençlere bedava yok. Dünyanın hiçbir yerinde yok. Niye bizim çocuklara veriyorlar? Çok mu seviyorlar.” dedi.
ÇOCUKLARINIZI YATMADAN TELEFONDAN VE TABLETTEN UZAK TUTUN
En büyük tehlikelerden birinin de gece yatmadan tabletle, telefonla muhatap olan bir gencin mavi ışığa maruz kalması olduğunu ifade eden Aslanhan, “Ekrandaki o mavi ışık dediğimiz meşhur ışık, beyne ‘daha gece olmadı, senin uyumana gerek yok’ mesajı gönderdiği için çocuğunuz 14 saat uyusa bile sabah yataktan dayak yemiş gibi kalkıyor. Bakın 14 saat uyusa bile, yatmadan yatakta telefonla, tabletle muhatapsa yataktan dayak yemiş gibi kalkıyor. Niye? Çünkü beden uyuyor ama beyin uyanık. Onun için kaliteli uykunun yolu, yatmadan en az iki saat önce teknolojiden uzak durmak, kitap okumak. Zaten kitabı elinize aldığınızda uyursunuz.” ifadelerini kullandı. Konferansında konuşmaları ile sık sık alkış alan Eğitimci Yazar Sıtkı Aslanhan’a konferans sonunda Akşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Serhat Arslan tarafından bir plaket takdim edildi.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 547 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SANDIK ÇAĞRISI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SANDIK ÇAĞRISI
AKŞEHİR’DE 71 BİN 705 SEÇMEN, SANDIK BAŞINA GİDİYOR
AKŞEHİR’DE 71 BİN 705 SEÇMEN, SANDIK BAŞINA GİDİYOR