ERDOĞAN: ÜLKEMİZİN DÖRT BİR YANI HIZLI VEYA YÜKSEK HIZLI...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ERDOĞAN: ÜLKEMİZİN DÖRT BİR YANI HIZLI VEYA YÜKSEK HIZLI TRENLE ULAŞILABİLİR HALE GELECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı'nın açılışını gerçekleştirmek için özel uçakla Konya'ya geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun da eşlik ettiği Erdoğan, ardından Konya Garı’na geçti. Garda Erdoğan'ı vatandaşlar karşıladı. Burada vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya'yı 11 yıl önce yüksek hızlı trenle tanıştırdıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

10 Ocak 2022 - 11:23

“11 yıl önce, 2011 yılında Konya’yı yüksek hızlı trenle tanıştırdık. Biz buyuz. Bizden önce gelenlerin yüksek hızlı tren hayali miydi? Biz hayalleri ne yaptık, gerçeğe dönüştürdük. Ankara'dan trene binmiş ve Konya'ya kadar bu hızlı ve güvenli konforlu ulaşım aracının keyfini sizlerle birlikte çıkarmıştır. Hacı Bayram Veli hazretleriyle, Mevlana hazretlerinin farklı bir buluşması olarak gördüğümüz bu proje devreye girdiğinden beri hamdolsun, milyonlarca insanımızı mutlu etti ve onlara hizmet etti. Konyalı için artık Ankara'ya, İstanbul ve Eskişehir'e trenle gitmek, diğer ulaşım araçlarından daha rahat, daha kolay, daha ekonomik. Bu imkanı bir adım daha öteye taşıyor, Karaman'a kadar uzatıyoruz. Bugün Konya- Karaman Hızlı Tren Hattı’nın açılışını yaparak yeni bir dönemi başlatıyoruz. Bu adımı önce Karaman- Ulukışla, sonra Mersin ve Adana, ardından Osmaniye ve Gaziantep güzergahları izleyecek. Deneme seferleri süren Ankara- Sivas hattını da ilave ettiğimizde Konya için ülkemizin dört bir yanı hızlı veya yüksek hızlı trenle ulaşılabilir hala gelecek.''
Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra hızlı trenle Karaman’a hareket etti.
KONYA-KARAMAN 
HIZLI TREN HATTI’NIN AÇILIŞINI YAPTI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya’dan hızlı trenle Karaman’a gitti. Garda kent protokolü tarafından karşılanan Erdoğan, daha sonra Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen, Konya- Karaman Hızlı Tren Hattı’nın da bulunduğu 70 projenin toplu açılışının gerçekleştirildiği törene geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım da eşlik etti. Törende konuşan Binali Yıldırım, yapılan yatırımları anlattı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ise 4 yılı aşkın aranın ardından tekrar Karaman’da olmaktan memnuniyet duyduğunu dile getirerek, “Konya’dan hızlı trene bindik, Karaman’a ulaştık. Şimdi burada Konya-Karaman Hızlı Tren Hatt’ını ve şehrimize kazandırdığımız diğer eserlerin toplu açılış törenini gerçekleştiriyoruz’’ diye konuştu. 
‘ÜLKEMİZİ DEMİR 
AĞLARLA ÖRMEYE 
DEVAM EDİYORUZ’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, hızlı trenle Konya ile Karaman arasındaki seyahat süresinin 40 dakikaya indiğini belirterek, şunları söyledi: 
‘’Konya’dan Karaman’a 40 dakikada, Ankara’dan Karaman’a yaklaşık 2 saat 40 dakika, İstanbul’dan Karaman’a 5 saat 45 dakikada gelinebilecek ve artık hız bizim konforumuz olacak. Hattın kalan kısmı tamamlandığında, Konya- Karaman- Adana arasında trenle seyahat süresi 2 saat 20 dakikaya düşecek. Açılışını yaptığımız hızlı tren hattı, enerjiden zamana, emisyondan bakım onarım faaliyetlerine kadar pek çok alanda ülkemize sadece bu yıl 63 milyon tasarruf sağlayacaktır. Yatırım bedeli 1 milyar 390 milyon lira. 102 kilometrelik Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı’mızın ülkemize ve şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye’nin Osmanlı’dan kalan ve Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde inşa edilen demir yolları, daha sonraki yıllarda maalesef ihmal edilmişti. Hükümete geldiğimizde 10 bin 959 kilometrede devraldığımız mevcut hatların tamamını neredeyse sıfırdan yapılmışçasına yeniledik. Toplam demir yolu ağımızı 13 bin 222 kilometreye çıkardık. Şimdi gelirken Allah’a hamdettim. Ya Rab, bu ne güzellik, bu ne konfor? Bir zamanlar batıda yüksek hızlı trenlere binerdik. Derdik ki ‘Ya Rab bize de bunları aynen yapmayı nasip eyle’. Rabb’im nasip eyledi. Bütün mesele ne? Gönül meselesi. Azim. Biz azmettik, Rabb’im de bize bunları yapmayı nasip etti. Tamamladığımız 2 bin 368 kilometre yeni demir yolu hattına sürekli ilaveler yapıyoruz. Karaman’dan Niğde Ulukışla-Mersin, Adana ve Osmaniye üzerinden Gaziantep’e kadar uzanacak demir yolu hattımız etap etap inşa ediliyor. Ankara-Sivas hızlı tren hattının deneme sürüşleri başladı. İnşallah, en kısa sürede onu da açıyoruz. Bu hattı önce Erzincan’a sonra Erzurum’a daha sonra Kars’a kadar uzatarak uluslararası bir güzergah haline dönüştüreceğiz. İnşası süren Halkalı-Kapıkule hızlı tren hattı, ihracatımız için çok önemli bir proje. Bursa’yı da Bilecik üzerinden yüksek hızlı tren hatlarına bağlıyoruz. Bunlarla birlikte kimi bağlantı, kimi ara hat olmak üzere pek çok hızlı ve yüksek hızlı demir yolu projelerimiz sürüyor. Ne diyorduk? ‘Durmak yok, yola devam’. Görüldüğü gibi ülkemizi demir ağlarla örmeye devam ediyoruz.’’
TÜRK TABİPLER BİRLİĞİNE, TÜRKOVAC TEPKİSİ 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karaman’daki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada Türk Tabipler Birliği’nin Türkovac aşısına yönelik yaptıkları açıklamalara tepki gösterdi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
‘’Ülkemizde maalesef böyle bir muhalefet ve böyle siyaset anlayışı hala var. Yalansa yalan. Dolansa dolan. Hepsi bunlarda. Şimdi  bunların birde tabipler birliği var. Ya bunlar ne kadar yalancı, ne kadar cambaz ya. Erciyes Üniversitesi büyük bir kadroyla Türkovac aşısını icat ediyor. Adamlar diyor ki, ‘böyle bir şey yok’ diyor. Ya siz ne sahtekarsınız ya. Ne yalancısınız. Madem  biliyorsunuz da tabipler birliği olarak bugüne kadar bir eseriniz var mı? Yok. Ama yapana da hep taş koydunuz. Şehir hastanelerini yaptık. Eğitim araştırma hastanelerini yaptık. Tarihinizde Bay Kemal’in Savaş Ay’ın programında gösterdiği gibi o rezil hastanelere biz vatandaşımızı mahkum etmedik. Siz  tabipler birliği olarak o rezilliklerin olduğu zamanlarda hiç sesiniz çıkmadı.  Bu sahtekarlar bu cambazlar maalesef hastanelerde  rehin alınan benim vatandaşımın haklarını bir gün bunlar savunmadı. Biz o dönemleri de yaşadık.  Biz o mücadeleyi verdik. Bunlarda utanma yok.  Şu anda bu şehir hastanelerinin benzeri sizin geçmişinizde var mı?  Sizin tarihiniz de var mı? Bunları AK Parti iktidarı olarak  biz yaptık. Türkiye’nin dört bir yanına yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Neden çünkü  benim vatandaşıma bunlar layıktır, bunlar yakışır.  İnşallah 2023’de büyük ve güçlü Türkiye’nin yükselişinin müjdesini verirken, bu çarpık zihniyeti de tarihin tozlu raflarına havale edeceğiz.’’
DÖVİZ KURU 
Erdoğan, döviz kuru üzerinde oyunlar oynandığını belirterek ‘’Ülkemiz içinde  piyasalarda döviz kuru üzerinden başlatılan tedirginliklerle  aynı oyun sürdürülmeye başlandı. 20 Aralık’ta  ne yaptık?  Bunların ayaklarını kestik mi? Ne oldu ? Bir anda döviz aşağı inmeye başladı mı? Siz, bizim yanımızda olduğunuz müddetçe ‘durmak yok, yola devam’ diyoruz. Siyasi muhalefet adına bu kirli senaryoya gönüllü  figüranlık yapanların, gavurun kılıcını çalanların, yeminli Türkiye düşmanlarının değirmenlerine su taşıyanların bu süreçte sergiledikleri çirkin niyeti ben sizlerin takdirine bırakıyorum. 20 Aralık bir dönüm noktası oldu. Açıkladığımız tedbir paketleriyle  hemen ardından hayata geçirdiğimiz uygulamalarla bu oyunu da bozduk. Bu sıkıntılı dönemde yaşanan fahiş fiyat artışları ve yükselen  enflasyon yüzünden vatandaşımızın  canının yandığını da biliyoruz. Kurdaki  müsilajı temizlediğimiz gibi  enflasyondaki müsilajı da  en kısa sürede ortadan kaldıracağız.  Ekonomik gerekçelere dayanmayan fahiş fiyat artışıyla  insanımızın alım gücünü düşürenlerin de  gözlerinin yaşına bakmayacağız. İnşallah kısa bir süre içinde tüm  bu karmaşayı düzene sokmuş, dengesizlikleri  ortadan kaldırmış, ülkemizin  yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyüme hedeflerine  odaklanmasını sağlamış olacağız’’ dedi. 
Erdoğan, daha sonra 70 eserin açılışını yaptı. 
‘İLLE DE SEN’ 
ŞARKISIYLA 
KARŞILANDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplu açılış törenin ardından Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi konferans salonunda düzenlenen partisinin il danışma toplantısına katıldı. Erdoğan, salona girdiğinde Azer Bülbül’ün ‘İlle de sen’ adlı şarkıyla karşılandı.
MİLLİ MUHARİP UÇAĞI 2025’TE İLK UÇUŞUNU GERÇEKLEŞTİRECEK’
Partililerine seslenen Erdoğan, hafta içi Ankara’da TUSAŞ’a ait Milli Muharip Uçak tesisin açılışını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Milli Muharip Uçağımızı inşallah 2023 yılında hangardan çıkartacağız.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 441 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
OTOMOBİL DÜĞÜN YERİNE DALDI 5 YARALI
OTOMOBİL DÜĞÜN YERİNE DALDI 5 YARALI
KAZADA ÖLEN AMATÖR FUTBOLCU, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
KAZADA ÖLEN AMATÖR FUTBOLCU, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI