FIKRA CANLANDIRMA YARIŞMASI TÜRKİYE FİNALİ YAPILDI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

FIKRA CANLANDIRMA YARIŞMASI TÜRKİYE FİNALİ YAPILDI

Akşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Nasreddin Hoca Anma Günleri kapsamındaki 3. Ulusal İlkokullar Arası Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması Türkiye Finalinde 8 bölgeden 8 okul birincilik için ter döktü.

28 Ekim 2019 - 01:01

Akşehir Kültür Merkezinde gerçekleştirilen Türkiye Finali'nde Türkiye birinciliği için ter döken minikler, usta tiyatroculara taş çıkartan rol yapma yetenekleri, dekor ve kostümleri ile izleyenlere keyifli saatler yaşattı. 
Jüri üyeliklerini Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eski Dekanı Prof Dr. Saim Sakaoğlu, Necmettin Erbakan Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Kırbıyık, Eğitimci Yazar Mustafa Özçelik, Sinema ve Tiyatro Sanatçısı Hacı Ali Konuk, Sinema ve Tiyatro Sanatçısı Nurullah Çelebi’nin yaptığı yarışmada Türkiye birinciliğini Kutup Yıldızı rumuzuyla yarışan Eskişehir Tepebaşı Şehit Piyade Astsubay Çavuş Soner Özübek İlkokulu kazandı. 
İkinciliği Turkuaz Tiyatro Kulübü rumuzuyla yarışan Kocaeli Gebze Emlak Konutları İlkokulu alırken üçüncülüğü ise Göbekli Tepe rumuzuyla yarışan Şanlıurfa İbni Sina İlkokulu kazandı. Yarışmada diğer 5 okula da çeşitli özel ödüller verildi.
Törende ilk konuşmayı yapan Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu; “Nüktedan, halk bilgesi Nasreddin Hoca’nın kimliğinde Türk insanının tüm ve gerçek özellikleri ile dünyaya tanıtılmasını sağlayan Fıkra Canlandırma Yarışmamıza katılan okullarımıza teşekkür ediyor, performanslarından dolayı bütün ekipleri kutluyorum” dedi.
Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya yaptığı konuşmada “Devrinin önde gelen ulemalarından dersler almış, müderrislik ve kadılık gibi makamlarda bulunmuş olan Hoca’mız mütevazi yaşantısı ile halkın dili, gözü ve kulağı olmuştur. Toplumda gördüğü aksaklıkları ve yanlışları nükteli bir üslupla eleştirmiş; incitmeden, kırmadan ve rencide etmeden olumsuzlukları dile getirmiştir. Yunus Emre ve Mevlana Hazretleri’nin şiirle verdiği öğütleri o nükte ve latife ile vermiştir. Her kıssası olumlu davranışlara teşvike, olumsuz davranışları önlemeye yöneliktir. Her bir nüktesinde insanları, gülümseyen bir yüz ifadesinin arkasında, tefekküre yönlendirmiştir. Kıssalarındaki hikmeti, 8 asır sonrasında hala anlamaya, anlatmaya ve hayatımıza tatbik etmeye çalışıyoruz. Kendimize rehber edindiğimiz ecdadımızı, anlamaya çalıştıkça ve öğütlerini uyguladıkça özümüzden ayrılmayız. Birliğimize, dirliğimize ve diriliğimize zeval gelmez. Çocuklarımız da, Nasreddin Hocamızın fıkralarını ne kadar iyi bilirlerse, O’nu anlayabilmeleri, özümseyebilmeleri daha kolay olacaktır. Ayrıca; fıkralar vasıtasıyla ahlak, doğruluk, dürüstlük, iyilik, yardımseverlik gibi değerlerimizi daha iyi algılayacaklardır. Bu sebeple; Belediyemiz ile Milli Eğitim Bakanlığımız işbirliği çerçevesinde üç yıldır Ulusal İlkokullar arası Fıkra Canlandırma Yarışması düzenliyoruz” dedi.
Akşehir Kaymakamı Ahmet Sait Kurnaz “Bu yarışmada kaybeden yok. Katılan her okul ve Akşehir olarak bizler yani hepimiz kazandık” şeklinde konuştu.
AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem de yaptığı konuşmada, Nasreddin Hoca’nın hoşgörüsünü Türkiye’ye ve bu coğrafyaya yaymak gerektiğinin altını çizerek “Onun kibarca nükteyle yaptığı bu öğretileri genç nesile öğretmemiz ve yaymamız gerekiyor. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı görevindeyken Belediye Başkanımızla bu protokolü yaptırdık. Amacımız öğrencilerle öğretmenlerinin bu programlar sayesinde daha da kaynaşması, öğrencilerin sosyal hayatta kendilerini ifade edebilmesi, aynı zamanda içlerinden yarının sanatçılarının belki keşfedilmesi noktasında gibi daha sayabileceğimiz birçok sebeple bu programları başlattık. Tüm katılımcılara teşekkür ederim” dedi.Programda vefat eden Prof Dr. Ali Berat Alptekin’in anısına bugüne kadar Nasreddin Hoca ve Akşehir’e yaptığı katkılar için kızı Prof. Dr. Gökçen Koçer’e Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya tarafından bir plaket takdim edildi.
Yarışmada Ali Berat Alptekin Özel Ödülü’nü Orta Oyuncuları rumuzuyla yarışan Erzincan Munzur İlkokulu, Hacı İbrahim Sultan Veli Özel Ödülünü Sevgi Pıtırcıkları rumuzuyla yarışan Karabük Demir Çelik İlkokulu, Seyyid Mahmud Hayrani Özel Ödülünü Dahiler rumuzuyla yarışan Manisa Salihli Taytan Şehit Özgür Yatakdere İlkokulu, Nimetullah Nahcivani Özel Ödülünü Hayalciler 009 rumuzuyla yarışan Kahramanmaraş Onikişubat Mado Kadriye Kanbur İlkokulu, Tarık Buğra Özel Ödülünü ise Kuyruklu Yıldız rumuzuyla yarışan Ordu Altınordu Haki Yener İlkokulu kazandıYarışma sonunda törene katılan protokol tarafından yarışmacı okullara ödülleri ve madalyaları takdim edilerek toplu hatıra fotoğrafı çekildi.
HABER MERKEZİ

Bu haber 824 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DERE YATAĞINDA KENEVİR OPERASYONU
DERE YATAĞINDA KENEVİR OPERASYONU
KAÇAK AKARYAKIT VE KENEVİR OPERASYONU
KAÇAK AKARYAKIT VE KENEVİR OPERASYONU