Futbol Sahası Yapımı Hakkında Merak Edilenler
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Futbol Sahası Yapımı Hakkında Merak Edilenler

24 Temmuz 2019 - 17:15 - Güncelleme: 24 Temmuz 2019 - 18:06

Futbol sahası yapımı hakkında merak edilenleri cevaplayacağımız bu yazıda, futbol sahası nasıl yapılır? Saha yapımında suni çim kullanımı ve doğal çim arasındaki farklar, futbol sahası kaç metrekare alana kurulur gibi soruları cevaplayacağız.

Futbol Sahası Yapımı İçin Aşamalar Nelerdir?

 

 • Bir  futbol sahası yapımı için öncelikle alan belirlenmelidir. Merkezi bir konumda, ulaşımın kolay sağlanabileceği alan belirlendikten ve futbol sahası ölçülerine karar verildikten sonra saha yapımına geçilir. 

 

 • Futbol sahası yapımı için ilk aşama alt yapı çalışmalarının yapılmasıdır. Saha halı serilmeye hazır hale getirilir. Bu işi bir müteahhit ile yapabilirsiniz. Bu aşamada düz bir zemin elde edilir. Sahanın kenarları çevrelenir.

 

 • Bir sonraki aşama, mıcırın zemine serilip tesviye edilmesidir. Bu işlem sonrası saha halı serilmek için hazırdır.

 

 • Serilecek suni çim, sahaya getirilir. Kayma yapmaması ve potluk oluşmaması için altına keçe serilir ve keçe tutması için ıslatılır.

 

 • Islatılan keçenin üzerine çim halı serilir ve gerdilir.

 

 • Daha sonra yapıştırma işlemi için fazla parçalar kesilir.

 

 • Sonrasında yapıştırma bezi serilerek yapıştırıcı dökülür. Yapıştırıcı döküldükten sonra ek yerler yapıştırılır.

 

 • Bu işlemden sonra 1 gün kadar yapıştırıcının kuruması beklenir.

 

 • Kuruyan yapıştırıcı sonrası sahaya kum ve granül dökülür. Bu ikili sırayla yapılır ve son olarak saha fırçalanır ve kullanıma hazır hale getirilir.

 

Futbol Sahası Ölçüleri

 

 

Futbol sahası kaç dönüm araziye kurulur gibi futbol sahası boyutlarının ne kadar olduğu en çok merak edilen sorulardan birisidir. Futbol sahası kaç m2’lik alana kurulur? Bunu iki şekilde cevaplayacağız. Nizami futbol sahalarında Fifa tarafından belirlenen iki standart vardır. Birisi Fifa Quality diğer ise Fifa Quality Pro ölçüleridir.  Belirli ölçü aralığında değişkenlik  gösterse de 45*90=4.050 m2 olarak en küçük futbol sahasını yaptırabilirsiniz.  Yine en büyük saha alanı ise 90*120=10.800 m2’dir. Bu değerlerde olan futbol sahanız için Fifa Belgesi aldırabilirsiniz. Bunun için Fifa ile anlaşması olan üreticiler ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Sektörde lider olan Nurteks Halı, aklınıza takılan tüm sorularda yardımcı olacaktır.

 

FIFA Quality Ölçüleri

 

Genişlik;

Min: 45m

Max: 90m

 

Uzunluk;

Min: 90m
Max: 120m

 

 

FIFA Quality Pro Ölçüleri

 

Genişlik;

Min: 64m

Max: 75m

 

Uzunluk;

Min: 100m
Max: 110m

 

 

Saha Yapımında Suni Çim ve Doğal Çim Kullanımı

 

Futbol sahası yapımı için kullanılan zemin ürünü suni çim ya da doğal çim olabilmektedir. İkisini de kıyaslayarak avantajlarından bahsedeceğiz. Çünkü en çok kafa karıştıran şeylerden bir tanesi suni çim kullanımı ve doğal çim kullanımındaki farklardır.

 

Sektöründe yapay, suni ve sentetik çim olarak bilinen ve hammaddesi petrol olan, doğru iplik kullanıldığında oldukça kaliteli bir ürün olan suni çim uzun süre kullanıma olanak tanır. Ve bu süreçte ek bakım maliyeti gerektirmez. Suni çimin biçme, gübreleme, sulama gibi yüksek bakım maliyetleri yoktur. Sıcak havalarda serinletmek amacı ile sulanan suni çim, amacına uygun olarak kullanıldığında uzun ömürlü olmaktadır. Türkiye’de ve dünyadaki Nurteks gibi sentetik çim üreticileri futbol sahası için kullanılan sentetik çim ürünleri için 6-8 yıl arası garanti sunmaktadır.

 

Doğal çim, genellikle profesyonel futbol kulüplerinin sahalarında kullanılır. Bakımı maliyetlidir fakat kullanan kulüpler bu bakım ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Güneşli havalarda sararma yapabildiği için çok düzenli bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Yine gübreleme, biçme gibi ihtiyaçları vardır. Bu sebeple 1. lig  takımı değilseniz suni çim çok iyi bir alternatif olacaktır. 

 

Yapım aşamaları ve kullanılacak malzemelerden bahsettik. Doğru alana, doğru ürün seçilerek uygulandığı takdirde sahanız hem uzun ömürlü hem de kullanışlı olacaktır.

 

Lokasyon, malzeme, sahanın bakımı gibi kriterleri göz önünde tutarak uzun ömürlü ve kullanışlı bir sahaya sahip olabilirsiniz. 

 

Bu haber 3484 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NASREDDİN HOCA ÖZEL EĞİTİM UYGULAMA EVİ BÖLGEDE TEK
NASREDDİN HOCA ÖZEL EĞİTİM UYGULAMA EVİ BÖLGEDE TEK
ÇELTİK'TE YENİ SANAYİ SİTESİ VE GALERİ DÜKKANLARI HAYATA GEÇİYOR
ÇELTİK'TE YENİ SANAYİ SİTESİ VE GALERİ DÜKKANLARI HAYATA...