GAZİLERİMİZİN GÜNÜ KUTLANDI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

GAZİLERİMİZİN GÜNÜ KUTLANDI

19 Eylül Gaziler Günü ilçemizde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

20 Eylül 2022 - 09:54

Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtı'na sunulmasının ardındam saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Törene Akşehir Kaymakamı Dr. Mehmet Özel, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Şehit ve Gazi Aileleri Dernek Başkanı İsmail İnce, ilçe protokolü, daire müdürleri, askerî erkan, gaziler ve şehit yakınları katıldı. Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı Şehit ve gazi ailelerinin hep yanlarında olduklarını her zaman desteklerini esirgemeyeceklerini belirtti. Garnizon Komutanı Yuvalı Şehit ve Gazi Aileleleri Dernek Başkanı İsmail İnce'yle sürekli iletişimde olduklarını belirterek  destekçilerinin olduğunu söyledi. 
“ONLARA NE KADAR 
TEŞEKKÜR ETSEK 
AZDIR”
Gazilerin ülke geleceği için büyük fedakarlıklar yaptığına değinen Garnizon Komutanı Tolga Yuvalı ise; “Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu o günden bugüne Dünya’da ve ülke sınırları içerisinde birçok savaş ve mücadeleye katılmış ve tanık oldu. Bu mücadelelerde kahraman gazi ve şehitlerimiz birçok hikâyeye konu olmuştur. Yine bu hikayelerden biri 19 Eylül 1923’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından Sakarya’da yazılmış ve bizlere miras kalmıştır.  Gaziler Günü olarak kutladığımız bugünde bu toprakları kanlarıyla sulayan, kolunu, bacağını, can yoldaşını geri bırakmış gazilerimizi anmak, onların mücadele dolu günlerden kalma hüzünlerini paylaşmak boynumuzun borcudur. Ülkemizin geleceği için verdikleri mücadeleler için onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Her zaman övgüyle bahsettiğimiz gazilerimizin 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutlar, onların nezdinde vatan için canını vermiş bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerim” dedi.
Akşehir Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği (AKŞAD) Başkanı İsmail İnce gaziler günüyle ilgili olarak konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "  “Bilindiği üzere ecdadımızdan bize kadar ulaşmış bulunan ‘Gazamız Mübarek Olsun’ diye bir niyaz vardır. Bu dua aslında bereketi ve dolayısıyla da kazançlı çıkmayı ifade eder. Yani bizim milletimiz öyle asil, öyle cesur ve öyle muazzez bir millettir ki; Allah yolunda, vatan, bayrak ve millet uğrunda can vermeyi yahut can vermeye talip olmayı her daim bereket bilmiş ve çok büyük bir manevi kazanç kabul etmiştir. Çünkü Şehitlik makamı da, Gazilik makamı da bizler için payelerin en büyüğü ve şereflerin en yücesidir. Dolayısıyla uğruna Şehit düşmeyi ya da Gazi olmayı peşinen kabul etmiş olan bu milletin toprağına, istiklal ve istikbaline göz dikmek; bir kere en büyük deliliktir ve başlı başına akıl tutulmasıdır. Kaldı ki, bunu en iyi bilen de, yine geçmişte aklını aldıklarımızdır” 
ŞEHİTLİK ZİYARET 
EDİLDİ
Akşehir'de gaziler günü etkinliği kapsamında Cumhuriyet Meydanındaki törenin ardından şehitlik ziyareti gerçekleştirildi. 
HABER MERKEZİ 

Bu haber 410 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EYÜP OYAN DEREÇİNE BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI OLDU
EYÜP OYAN DEREÇİNE BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI OLDU
"ILGIN ÖNEMLİ TURİZM AKSI OLACAK"