“GIDA TOPTANCILIĞI YAPAN FİRMALARIN BİR ARAYA GELDİĞİ...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

“GIDA TOPTANCILIĞI YAPAN FİRMALARIN BİR ARAYA GELDİĞİ SİTE”

Kısa adı GİMAT olan Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Ankara Toptancıları yıllardır gıda toptancılığı yapan firmaların bir araya geldiği site olarak biliniyor. Birçok kişi GİMAT’da perakende satış da yapıldığını bilmiyor. GİMAT yönetimi Ankaralıları perakende alışveriş yapmaya davet ediyor.

26 Mayıs 2023 - 23:42

Ankaralılar yıllardır GİMAT’ı toptan gıda alışverişi yapılan bir merkez olarak biliyor. Lakin gerçek hiç de öyle değil. GİMAT’da yer alan dükkanlarda perakende alışveriş yapmak da mümkün.

GİMAT’ın sadece toptan alışveriş merkezi olduğu algısını kırmak gerektiğini ifade eden GİMAT A.Ş Başkan Yardımcısı Murat Kubat da bu yanlış algıya dikkat çekerek Ticari Hayat aracılığıyla Ankaralılara GİMAT’da perakende alışveriş yapmaya davet etti.
Kubat, Gimat’ta müşterilerin coğrafi işaretli ürünleri kolaylıkla bulabileceklerine değinerek, “Çanakkale’mizin  Ezine koyun peyniri, Kars’ımızın Kaşar peyniri, Kayseri’mizin sucuğu ,pastırması, Konya’mızın bozkır tahini, Osmaniye’mizin yer fıstığı, Rize’mizin  çayı, Çorum’umuzun leblebisi, Kırşehir’imizin cevizi, Ankara’mızın 17 taşra ilçeleri ile beraber Çubuk’umuzun turşusu, Beypazarı’mızın kurusu, Kalecik’imizin Kalecik Karası üzüm pekmezi, Bala’mızın bulguru, Koçhisar’ımızın tuzunu bulabilirsiniz” dedi.

Türkiye’nin özellikle de Ankara’nın gıda satışlarında önemli bir merkezi olan ve hem toptan hem de perakende gıdanın satışının yapıldığı GİMAT’ın 1988’den beri hizmet vermeye devam ettiğini belirten Kubat, şunları söyledi:
5 Bin Kişiye İstihdam  
“Gıdanın alanı çok önemli ve insanların dikkatini çekecek bir alana gelmiştir. Ankara’mızda şu anda bulunduğumuz GİMAT, koca bir çatıdır. Cumhuriyetimizin ilk yıllarından itibaren ticaretin merkezi olan Ankara Kalesi Hisar civarında, Samanpazarı, At Pazarı, Ulucanlar, Ulus Hal, Sobacılar Çarşısı bölgelerinde yapılan ticaret Ankara’mızın hızlı gelişmesiyle birlikte büyümüştür. Esnafımızın işi de doğal olarak büyümüş ve ticaret Ankara’da gelişmiştir. Bulundukları yerlerin yetersiz kalmasından ve dağınık olmasından dolayı yeni yer arayışına girişilmiştir. Bu süreçte dernekleşme başlamıştır. Bunun üzerine ortak bir arayışla GİMAT’ın şimdi bulunduğu alan uygun görülmüş ve kurulmuştur. 1980 yıllarında temelleri oluşturulmuş olup 1988-1989 yıllarında açılmıştır. İsmi de Gıda İhtiyaç Maddeleri Ankara Toptancıları (GİMAT) olarak belirlenmiştir. GİMAT’ımız, 4-5 katlı 600 iş yerinden oluşan ve 1000 kadar esnafın faaliyet gösterdiği, ortalama 5 bin kadar iş istihdamı sağlayarak devlete katma değer üreten bir çatıdır. Bu süreçte kuruluşunda ve gelişmesinde emeği geçen başta Kemal Cirav ve Necmettin Gözlüklü abimize ve tüm emeği geçen herkese teşekkür ederim”
Coğrafi İşaretli Ürünler GİMAT’ta
Murat Kubat, Gimat’ta müşterilerin coğrafi işaretli ürünleri kolaylıkla bulabileceklerine değinerek şöyle devam etti:

“1.000’e yakın esnafımızın faaliyet gösterdiği yerde her ilimizin insanı bulunmakta ve o illere özgü yerel ürünleri de satılmaktadır. Örneğin Çanakkale’mizin  Ezine koyun peyniri, Kars’ımızın Kaşar peyniri, Kayseri’mizin sucuğu, pastırması, Konya’mızın bozkır tahini, Osmaniye’mizin yer fıstığı, Rize’mizin  çayı, Çorum’umuzun leblebisi, Kırşehir’imizin cevizi, Ankara’mızın 17 taşra ilçesinden de Çubuk’umuzun turşusu, Beypazarı’mızın kurusu, Kalecik’imizin kalecik karası üzüm pekmezi, Bala’mızın bulguru, Koçhisar’ımızın tuzunu bulabilirsiniz. Kaliteli, güvenilir, sağlıklı bol ürün çeşitlerini Gimat’ımızdan  gönül rahatlığı ile kolaylıkla alabilirsiniz”

Fiyatlar Uygun
“Tüm marketlerimizi, bakkallarımızı, Ankara’da yaşayan halkımızı aileleriyle birlikte her zaman GİMAT’tan alışverişe davet ediyorum” şeklinde konuşan Kubat, “Bunun bir güzel tarafı ise dışarıya kıyasla fiyatların da uygun olmasıdır. Örneğin 1000 TL’lik bir alışverişte GİMAT’ımızda  yüzde 10 ila yüzde 20 civarında daha uygun alınabilir. Ülkemizin hangi iline giderseniz gidin temel gıda ve ihtiyaç maddelerinin en uygun bulunabileceği yerin Ankara olduğunu görürsünüz ve bunda da en büyük pay GİMAT’ımızdır”

GİMAT’a Alışverişe Gelin
“Ben tüm marketlerimizi, bakkallarımızı ve Ankara halkımızı davet ediyorum. Aile bireyleriyle gelsinler, GİMAT’ımızı görsünler. GİMAT’ımızdan alışverişlerini yapsınlar ve aile bütçelerine de katkı sağlasınlar. Biraz önce de değindiğimiz gibi Ahilik kültüründe geldikleri zaman, şöyle bir güzellikle de karşılaşırlar; bizim her zaman övündüğümüz GİMAT’ımızın esnafının gözü toktur, gönlü boldur. Eli açıktır, sofrası geniştir. Ben herkesi GİMAT’ımıza alışverişe davet ediyorum.”
HABER MERKEZİ 

Bu haber 696 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EYÜP OYAN DEREÇİNE BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI OLDU
EYÜP OYAN DEREÇİNE BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI OLDU
"ILGIN ÖNEMLİ TURİZM AKSI OLACAK"