GÖLÜMÜZE SAHİP ÇIKALIM ”VAHŞİ SULAMAYA HAYIR”
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

GÖLÜMÜZE SAHİP ÇIKALIM ”VAHŞİ SULAMAYA HAYIR”

Ilgın Çavuşçugöl Su Ürünleri Kooperatifi Çavuşçugöl’ün suyunu vahşi sulamada kullanılmaması için eylem başlattı.

09 Nisan 2020 - 09:31

Çavuşçugöl su tahliye kanal başında toplanan Ilgın Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kara, Çavuşçugöl Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Selman Ekşi, Kooperatif üyeleri Hüseyin Turan, Kooperatif üyeleri ve vatandaşlar Kadınhanı Atlantı Ovasına su verilememesi için eylem yaptılar. Kadınhanı Atlantı Ovası’nda vahşi sulamayla gölün kurutulduğunu, gölün kapasitesinin 50milyon metreküp suya ulaştıktan sonra sulamada kullanılmasını istediklerini belirttiler.
"GÖLÜMÜZE SAHİP 
ÇIKALIM"
Çavuşçugöl Su Ürünleri Kooperatif Üyesi Hüseyin Turan yaptığı açıklamada “250 çeşit kuş çeşidi olan gölde su yaz sıcaklarında buharlaşıyor ve tabiata karışıyor, Atlantıda sulama yapmak isteyen çiftçiler arazilerin başına damlama sulama sistemi ya da yağmurla sistemi kurmaları gerekir. 1969 yılında gölün sulamada kullanılması için uygulamaya girmiş ama maalesef şimdi dağlarda barajlar yapılınca göle o yıllardaki gibi su gelmiyor. Şu an göle gelen su, gölün kuramaması ve çölleşmemesi için büyük bir önem arz ediyor. Bir önlem almamız gerekiyor suyun bu derece vahşi olarak heba edilememesi için. Kapaklar açıldığı an tarlarda canlı balıklar akıyor, tarlarda canlı balık toplanıyor, gölün çıkış kapaklarında bir önlem alınması gerekir burada havyarlı balıklar akıp gidiyor, yakın zamanda Etopyada cip takılan ve yuvası Etopyada olan leylekler bile yaz geldi mi Ilgın Çavuşcugöl’üne geliyor. Burası bir doğa harikası Ilgınlı olarak gölümüze sahip çıkalım.’’
"GÖLÜN TABİATINI 
KORUMAK İÇİN 
ÇALIŞIYORUZ"
Çavuşçugöl Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Selman Ekşi “Bu göl 185 milyon metre küp su havzasına sahip bir doğal su depolama alanı. Burada her sene 22 milyon metre küp su bırakacağız diyerek suyu açıyorlar. 7-8 milyon metre küp su kalıyor. Geçen yıl bu gölde bir taraftan diğer tarafa yürüyerek geçilecek bir haldeydi. Şu anda göl içi balçık ve dağlardan gelen millerle dolu. Biz bu yıl bu suyu vermiyoruz DSİ Konya 4. Bölge ye gereken yazılı dilekçelerimizi verdik biz bu yıl bu gölden suyu vermiyoruz gölün tabiatını korumak için çalışıyoruz” dedi.
"VAHŞİ SULAMAYA 
KARŞIYIZ"
Ilgın Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kara “Biz komşu ilçemiz olan Kadınhanı’na su vermeme taraftarı değiliz, fakat vahşi sulamaya karşıyız. Her yerde vahşi sulamaya karşı olduğumuzu söylüyoruz. Ilgın Şeker Fabrikası kampanya açılışına gelen Tarım Bakanımıza gerekli sunumu yaptık. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yapılmasını söyledi. DSİ 4. Bölge Müdürlüğüne yapılmasını söyledi ama bize sadece bilgi notu geldi. Başka da hiçbir şey yapılmadı. Bugünde buraya suyun açılması için geldiler. Bu şekilde sulama yapılırsa gölde hiç su kalmayacak. Çavuşçugöl’ünün seviyesin 40 milyon metre küp kalmasını istiyoruz. Buradaki doğal yaşamın sürdürülebilmesi için bu suyun burada kalmasını istiyoruz” dedi.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 1463 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
5 ŞÜPHELİDEN BİRİ TUTUKLANDI
5 ŞÜPHELİDEN BİRİ TUTUKLANDI
KISITLAMAYA RAĞMEN SOKAĞA ÇIKANLARA CEZA YAĞDI
KISITLAMAYA RAĞMEN SOKAĞA ÇIKANLARA CEZA YAĞDI