RAMAZANDA SAĞLIKLI BESLENME

Özel PARKHAYAT Akşehir Hastanesi Diyetisyeni Kübra AYAZ Ramazan ayında sağlıklı ve dengeli beslenme önerilerinde bulundu.


RAMAZANDA SAĞLIKLI BESLENME

SAHUR ve İFTAR ÖĞÜNLERİ DENGELİ OLMALI
Ramazan ayı hem ruhu hem de sindirim sistemini dinlendirerek geçirebileceğimiz bir dönemdir. Hem sindirim sistemimize daha çok yük bindirmemek hem de sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için sahur ve iftar öğünlerimizi tam ve dengeli olacak şekilde planlamalıyız.
İLK ÖĞÜN OLAN SAHUR ATLANILMAMALI
Ramazanın doğasında ve en önemli öğünü olan sahur mutlaka yapılmalıdır. ‘Sahura kalkmayayım akşam niyet edip yatayım ‘ gibi yanlış düşünmeyelim; çünkü sahur gelecek uzun açlık öncesi bir hazırlıktır.
SAHURDA DENGELİ BESLENME
Sahurda kahvaltı tarzında bir beslenme benimsenmeli, kaliteli karbonhidrat,  protein ve yağlara yer verilmelidir. Kaliteli dememizdeki amaç; gün içerisinde kan şekerinin dengeli olması ve tokluk sağlanması içindir. Sahurda  yumurta , süt,  tam buğday ekmeği, az tuzlu peynir, kuruyemiş ( ceviz, fındık, badem …), meyve, çiğ sebzeye  yer verilmelidir.Eğer sahurda tuzlu besinlere (zeytin, salam, sucuk…) yer verilirse bu besinler mevcut suyu yapısına çekeceği için daha çok gün içerisinde susuzluk yaşamamıza neden olabilir.
YEMEĞE 15-20 DAKİKALIK ARA
Orucumuzu su ve hurma ile açıp beraberinde çorba içildikten sonra 15-20 dk bir ara verilmelidir.  Daha sonra günlük protein ihtiyacımızı karşılayacak haşlama,fırında veya ızgara  gibi pişirme yöntemleri uygulanarak hazırlanmış bir et kaynağı olmalıdır. Eğer o öğünümüzde herhangi bir et çeşidimiz yoksa diğer protein kaynağımız olan kurubakla ( nohut, mercimek, kuru fasulye…) sofralarımızda yer almalıdır.Az tuzlu ve az yağlı bir salata iftarda mutlaka olmalıdır.Sebze yemeğimiz et ile birleşmiş formda veya zeytinyağlı olabilir. 
RAMAZAN PİDESİ ÖLÇÜLÜ TÜKETİLMELİ
Ramazan sofralarının vazgeçilmezi pidede ölçüye dikkat edilmeli, 1 avuç içi büyüklüğü olacak şekilde 1 dilim tüketilebilir. Eğer pilav veya makarna yenilmeyecekse bu ölçüde 2 dilime çıkılabilir.
DENGEYİ SAĞLAYAN UNSUR; SÜT GRUBU
Son olarak da tabağımızda süt grubundan yoğurt, ayran veya cacıktan birisine yer verdiğimizde tam ve dengeli bir iftar öğünü geçirmiş oluruz.
RAMAZANDA SIVI TÜKETİMİ
İftar ve sahur arasında zaman kısıtlı olduğu için yeterli sıvı almaya özen göstermeliyiz. Hedeflediğimiz sıvı alımı birden çok miktarlarda değil  iftar ve sahur arasına dağıtarak tüketmeliyiz.

ARA ÖĞÜN 
İftardan sonra meyve, az miktarda tuzsuz ceviz/fındık/badem vb. kuruyemişlerden oluşan küçük bir ara öğün yapılabilir.Eğer tatlı tüketilmek isteniyorsa şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar (dondurma, güllaç vb.) tercih edilmelidir.
KOLAY SİNDİRİME YÜRÜYÜŞ YARDIMI
İftardan sonra yapacağımız 30-45 dakikalık tempolu yürüyüş hem gün içinde aç kalarak yavaşlayan metabolizmamızı harekete geçirmesi için  hem de sindirime yardımcı olması için en güzel aktivitedir.

Sağlıklı günler,  hayırlı ramazanlar dilerim.