UZMANINDAN YKS TAVSİYELERİ

YKS'ye sayılı günler kala Sultandağı Dr.Halil İbrahim Özsoy Sağlık Meslek Lisesi Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Öznur Yavuz'dan sınava gireceklere son düzlükte ne yapmaları gerektiğinin ipuçlarını aldık.


UZMANINDAN YKS TAVSİYELERİ

Yavuz'Öğrencilerimizin yıl boyunca verdiği emeğin karşılığını almaya bir ay kaldı. Umut ve stresin kol kola girip öğrencilerimize eşlik ettiği bir sürece giriyoruz. Bu süreci iyi yönetebilmek, belki de aylardır yapılan çalışmaların vitrinde sergilenişini oluşturacak.'
'Her işte olduğu gibi bu süreçte de özgüvenin yadsınamayacak bir rolü var. Kendinize güven, başarısızlığı korku olmaktan çıkarır ve sizin sınav la ilgili olumsuz duygular karşısında güçlü durmanızı sağlar.'
'Vaktiniz az kaldı diye panik yapmayın. Kalan vakit iyi değerlendirildiği sürece şu ana kadar yaptıklarınızın şekillenip sonuca ereceği döneme giriyorsunuz.' ifadelerini kullandı.
Son bir ay için bazı öneriler:
• Henüz tamamlamadığınız konular var ise uzun uzun okuyarak çalışmak yerine soru çözerek öğrenmeyi  gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bu yöntem hem daha pratik hem de daha özet şeklinde bir öğrenme sağlar.
• Kalan zamanı, deneme sınavlarında ve test çözümlerinde hangi derslerde hangi konulardan daha çok yanlış yapılıyorsa bu konulara tekrar göz atılmalı ve bu konulardan farklı kaynaklardan bol miktarda soru çözülmelidir.
• Mümkün ölçüde her gün bir deneme sınavı yapmaları, öğrencilerin gerçek sınavı sıradanlaştırmalarını kolaylaştıracak ve kaygılarını azaltacaktır.
• Her gün yapacakları deneme sınavlarını mümkün olduğunca gerçek sınav saatine ve sınav koşullarına uygun şekilde(ortam, kullanılan kalem vs )şekilde yapmaları motivasyonlarını arttıracaktır.
• Denemelerdeki yanlışların doğrusunu, bir daha aynı hatayı yapmayacak şekilde öğrenmek için son bir ay yeterli bir süredir. Tekrar aynı hatayı yapmayacağından emin olduktan sonra o denemede yaptığın yanlış aslında sana bir doğru kazandırmış demektir. Çünkü o sorunun aynısı ya da benzer bir şekli sınavda da karşınıza çıkabilir.
• AYT için bazı konuların son haftaya kadar çalışılması gayet normaldir. Çünkü ezber gerektiren bazı bilgileri bu süreçte öğrenmek daha kolay olabilir. Bu nedenle konu bitirme kavramını çok fazla gündemde tutup, zihnimizi meşgul etmemek en iyisidir. Konu bitirmek, o konu ile ilgili soruları çözebildiğiniz zaman amacına ulaşmış demektir.
• Konu öğrenmek, bilgiyi hafızada stoklamak pazardan her türlü sebzeyi alıp dolaba yerleştirmek gibidir. Ancak hangi sebzeyi nerede ve nasıl kullanacağımızı bilmiyorsak ortaya enfes bir yemek çıkmasını bekleyemeyiz. Bu güne kadar stokladığımız bilgileri bol soru ve deneme çözmek demek pişirmek, yemek haline getirmek demektir.
• Son olarak sınavdan birkaç gün önce zihnin ve bedenin dinlenmesi için fırsat verilmesi sınav günü dinç olmanızı sağlar.
• Sınav öncesi son hafta beslenmemize ve sağlığımıza dikkat etmeliyiz. vücudun alışkın olmadığı besinlerden ve egzersizlerden uzak durarak uyku düzenimizi korumalıyız.
• Çevremizde sınavı aşırı stresli bir durum haline getiren kişiler varsa onlardan uzak durun. 

•    Öncesinde sınav olacağınız binayı gidip görmeniz faydalı olacaktır.
•    Sınav esnasında emin olduğunuz soruları öncelikli cevaplayınız.
•    Sorular üzerinde planladığınızdan uzun vakit geçirmemeye dikkat etmelisiniz.
                     Ve hiçbir zaman unutmayın ki hayat çok kıymetli ve siz çok özelsiniz ;)
HABER MERKEZİ