AKŞEHİR'DE DÜNYA'NIN ORTASI´NA AYAK BASANLAR

Nasreddin Hoca'nın, Konya'nın Akşehir ilçesindeki türbesini ziyaret ederek, türbedeki temsili ''Dünyanın Ortası'' olarak belirlenen alana ayak basarak, Nasreddin Hoca'nın fıkrasını canlandırmanın mutluluğunu yaşıyabilirsiniz.


AKŞEHİR'DE DÜNYA'NIN ORTASI´NA AYAK BASANLAR

Akşehir'de  Nasreddin Hoca'nın Akşehir'deki türbesini ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere, 'Dünyanın Ortasına Ayak Bastı' sertifikası veriliyor. Uygulama kapsamında bir çok kişiye  ayak bastı sertifikası verildi. 
Hoca'nın Türbesi'ni ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, ünlü mizah ustası Nasreddin Hoca'nın kendi fıkrasından esinlenerek oluşturulan 'Dünyanın Ortası' yazılı taşa çıkıyor. Bu uygulama yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi çekiyor.
Sertifikada 'Bu dünya vatandaşı, Nasreddin Hoca'nın huzurunda dünyanın ortasına ayak basmıştır. İnanmayan ölçer bakar' yazıyor.

'Nasreddin Hoca'ya sormuşlar, 'Dünyanın ortası neresi?' diye... Hoca, eşeğinin ön ayağının bastığı yeri göstererek, 'İşte burası' demiş. 'Ya Hocam olur mu?' diyenlere ise 'İnanmazsanız ölçün' demiş. Bu fıkradan yola çıkarak sertifika uygulamasını başlatan yetkililer, uygulamanın dikkat çektiğini ve beğeni topladığını belirttiler. 
2007 yılında Nasreddin Hoca Derneği, Türk Patent Enstitüsü'nden Markaların Korunması Hakkında 556 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname'ye göre, "Dünyanın Ortası Akşehir" şeklindeki tescil belgesini almıştır. Nasreddin Hoca Türbesi'nin önünde bulunan ''Dünyanın Ortası'' yazısının üzerine ayak basan kişiye, ''Dünyanın ortasına ayak bastı sertifikası'' verilmektedir.
HABER / MEHMET İNCE