SELÇUKYA’DA AİLE VE KADIN KONUŞULDU

Selçukya Kültür Sanat Derneği tarafından her hafta düzenlenen Selçukya Sohbetleri’nde bu hafta güncel bir konu olan Aile ve Kadın Cinayetleri konusu işlendi.


SELÇUKYA’DA AİLE VE KADIN KONUŞULDU

Program Koordinatörü Devriş Ahmet Şahin yapmış olduğu açılış konuşmasında ;Toplumuzun bir kanayan yarası olan kadına şiddet  ve kadın cinayetlerinin her geçen gün arttığını ve son olarak Emine Bulut cinayeti tekrar gündeme oturduğunu fakat Emine Bulut cinayeti ne ilk ne de sondur diyerek kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin  son bulması  için toplumun bilinçlendirilmesi ve caydırıcı cezaların yürürlüğe girmesi gerektiğini ifade etti.

Program da konuyu değerlendiren Aile Eğitimi ve İletişim Uzmanı Cemil Paslı; Emine Bulut’un çocuğunun gözü önünde hunharca öldürülmesi kadın cinayetleri konusunu bir kez daha gündemin üst sırasına taşıdı.
30 yılık sivil toplum 19 yıllık sosyal hizmet tecrübem dolayısıyla aile, çocuk ve kadın konularında çok yazılar yazdım, onlarca projede bulundum.

Ülkemizde geldiğimiz nokta itibariyle ‘”Aile Eğitim Seferberliği” ilan edilmesi gerektiğini düşünüyorum.Seferberliğe tüm Kamu kurumları, Yerel Yönetimler, Sivil Toplum Kuruluşları katılmalılar.

Verem hastalığı ile savaşırken, Verem Savaş Dispanserlerinden, BCG Aşısına, her vatandaşın röntgeninin taranmasından okullar, askeri birlikler, camiler ve tüm toplantı yapılabilecek alanlarda eğitimlere kadar nasıl ciddi bir seferberlikle verem yok edildiyse;Aynı şekilde “Aile Bütünlüğünü, Huzurunu Koruma ve Kadına, Erkeğe, Çocuğa Karşı Sevgiyi Yaygınlaştırma Seferberliği” ilan edilmeli dedi.
Kadına şiddetin önüne geçilmesi için ; Kadın değil aile, Çocuk değil aile,Erkek değil aile,Engelli değil aile,Yaşlı değil aile,Şiddet değil sevgi,Kötülük değil iyilik ve Karanlık değil aydınlık olmalı diyen Uzman Paslı kadına şiddet ve kadına cinayetin önüne geçilmesi için çocukluktan itibaren 12 yıllık eğitimin her tarafında çocukların seviyesine göre aile huzur ve mutluluğu için gereken bütün bilgilerle beraber, ailede bir problem olduğunda çözüme dair bütün yöntemler öğretilmeli ve Kamu-Yerel Yönetim-Stk işbirliği ile yaygın aile eğitim seferberliği ile en az 180 saatlik sertifikalı ücretsiz aile eğitimi almalarının sağlanması. Nikah için de bu aile eğitim sertifikasının zorunlu hale getirilmesi gerekir dedi.

Program Koordinatörü Devriş Ahmet Şahin ve Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü tarafından  Aileyi Destekleme Derneği Başkanı  Uzm. Cemil Paslı’ya günün anısına plaket takdim edilmesinin akabinde çekilen hatıra fotoğrafları ile program sona erdi.