DİŞ BEYAZLATMA

Günümüz diş hekimliğinin ilgi çeken yeniliklerinden biri olan ‘ Diş Beyazlatma ‘ hakkında Akşehir Özel Parkhayat Hastanesi Diş Hekimi Hakan Bayraktutan ile konuştuk.


DİŞ BEYAZLATMA

1-DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMLERİ , DİŞ TEMİZLİĞİ İLE AYNI 
ŞEY MİDİR?
Hayır. Detertraj olarak adlandırdığımız diş temizliği , dişler üzerinde biriken diş taşları , bakteri plağı ve çay , kahve , sigara gibi dışsal nedenlerin sebep  olduğu lekelenmelerin giderilmesi işlemidir. Bu işlem sonunda hastalar daha temiz bir ağza ve kendi doğal diş renkeri ne ise ona kavuşurlar. 
Temizlik işleminden sonra  . doğal renk tonunu beğenmeyip daha açık tonda  beyaz dişere kavuşmak isteyen hastalar için ise Bleching adını verdiğimiz Diş Beyazlatma işlemlerini başlatıyoruz.
2- BEYAZLATMA 
İŞLEMLERİNDE 
NELER  YAPILIYOR?
Önce diş temizliği yapıyoruz. Sonra  ev ya da ofis tipi beyazlatma seçeneklerinden hangisin hasta için uygun olduğuna karar veriyoruz.
Ofis tipi uygulamalar daha az zaman alıyor. Hasta diş hekimi koltuğu  başında  her biri yaklaşık 30 dakikadan üç dört seans geçirir. Bu avantajına karşın kullanılan jelin yüksek  konsantrasyonda olması dişetleri ve dişler üzerinde hassasiyet oluşturma riskini artırır.
Ev tipi beyazlatma yaklaşık iki hafta sürer. Hasta beyazlatma  jelini kendisi için hazırladığımız plaklar içine sürerek  günlük  1 – 5 saat boyunca ağzında tutar. Jelin yoğunluğu daha düşük olduğu için hassasiyet oluşturma riski de düşüktür.
3- SÜRECİN SONUNDA HER 
HASTA HAYALLERİNDEKİ  SÜT GİBİ BEYAZ  DİŞLERE 
KAVUŞABİLİYOR MU?
Beyazlatma işlemlerini yerine getirirken her hastada aynı protokolü uygularız Sonucun başarısı anlamında uygulamaya yönelik hiçbir farklılık söz konusu değildir.                                                                                         Ancak hastanın tüketim alışkanlıkları , oral hijyen bilinci , amaca yönelik motivasyon düzeyinde farklılıklar gibi hastaya bağlı faktörlere  ya da                                                                                            Tükürük  muhteviyatı , tamponlama kapasitesi , dişerin mine kalınlığı , yüzey pürüzlülüğü gibi ağız içi dokusal faktörlere bağlı değişiklikler                                                                                                                Beyazlatma işlemlerinin sonucuna olumlu ya da olumsuz yönde etki eder.
4- DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMLERİ HER HASTAYA 
UYGULANABİLİYOR MU?
Hayır.  Sigara ve kahve bağımlılığında , gebelikte ,  süt veren annelerde ,  çürük dişler üzerine , ileri düzeyde dişeti iltahabı ya da dişeti çekilmeleri  varsa , süt dişleri üzerine beyazlatma yapılmaz.
5- İNTERNET YA DA PİYASADA REKLAMLARINI GÖRDÜĞÜMÜZ  DİŞ BEYAZLATMA ÜRÜNLERİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZ
Halkımızın bu tür ürünlere karşı temkinli olmalarını ve ilgili hususta  diş hekimlerinin yardımına başvurmalarını tavsiye ediyorum.