SELÇUKLU LİSESİNDE AŞÇILIK TANITILDI

Akşehir Selçuklu Şehit Yunus Ertürk Anadolu Lisesi ,2019-2020 Kariyer günlerine Aşçılık mesleğinin tanıtılması ile başladı


SELÇUKLU LİSESİNDE AŞÇILIK TANITILDI

Akşehir  Selçuklu Şehit Yunus Ertürk  Anadolu  Lisesi, öğrencilerin meslekleri her yönüyle tanımalarını , ilgi ve yetenekleri doğrultusunda meslek seçimi yapmalarını sağlamak amacıyla düzenledikleri  Kariyer  günleri etkinlikleri çerçevesinde, bu hafta Aşçılık mesleğini yapan Nurgül ZEYLAN’ı ve iki  yıl önce Selçuklu Şehit Yunus Ertürk Anadolu Lisesi’nden mezun olan ve aşçılık bölümü öğrencisi olan Enes BÜYÜKDÖNMEZİ öğrencileri ile buluşturdu.   
        Öğrencilerle buluşan  Nurgül ZEYLAN, aşçı olmanın yollarını anlattı. Öğrencilere : ‘’Hangi bölümü okursanız  okuyun; çok iyi bir araştırmacı olmanız gerekir ,aşçı  olabilmenin en önemli şartı  farklı bir bakış açısına sahip olmaktır  Dünya mutfakları hakkında bilgi edinmeniz ,  işinizle ilgili gelişmeleri takip etmeniz gerekmektedir .’’dedi . Yine ‘’ Çok çalışır, ve işinizi severek yaparsanız hayatta da başarılı olabilirsiniz .‘’ diyen sayın ZEYLAN  öğrencilerin sorularını da cevaplamıştır. 
     Enes BÜYÜKDÖNMEZ  ise :’’daha iki yıl önce sizin oturduğunuz bu sıralarda ben de oturuyordum . Aşçılık mesleğine son yıllarda bir ilgi olduğunu fark etmiştim . Benim de yemeklere karşı bir ilgi alakam olduğu için bu mesleği seçtim şu an sınıf birincisiyim ve iyi ki bu mesleği seçmişim diyorum. Günümüzde sağlıklı beslenme çok önem kazanmıştır. Bu amaçla aşçılık mesleği de giderek hak ettiği değeri bulmaya başlamıştır.’’ dedi.

    Öğrencilere araştırmacı ve meraklı olmalarını vurgulayan her iki  konuşmacı da tercihlerini yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre yapmalarının çok önemli olduğunu vurgulamışlardır . Öğrencilerin merak ettikleri : aşçı, şef  , dömi  şef , master şef gibi kavramlarının ne olduğunu açıklamışlardır.. Özellikle Gastronomi bölümü hakkında da bilgi alan öğrencilerin  bu  etkinlikten oldukça memnun kaldıkları gözlemlenmiştir.
   Programın sonunda    her iki konuşmacıya da okul öğrencilerine yapmış olduğu katkılardan dolayı   teşekkür eden  Okul Müdürü Hasan Hüseyin AKBABA   konuşmacılara hediyelerini takdim etti. 
HABER / MEHMET İNCE