‘AİLEMLE OKUYORUM’ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğünce ortaklaşa yürütülen "Konya İnsan Mektebi Projesi" kapsamında ilçede okuma oranlarının artırılması amacıyla öğrenciler aileleriyle beraber aynı saatte kitap okudu. Etkinlik ilçe genelindeki bütün öğrencilerine evlerinde aynı saatte gerçekleştirildi.


‘AİLEMLE OKUYORUM’ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Eğitime yönelik birbirinden önemli projeye imza atan  Konya İl  Milli Eğitim Müdürlüğü son projesiyle geniş bir yankı uyandırdı. Konya ve ilçelerinde okuma oranlarını artırmak amacıyla harekete geçen Milli Eğitim Müdürlüğü  Ailemle Okuyorum’ isimli projeyi hayata geçirdi. Konya Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü  öncülüğünde başlatılan ‘Ailemle Okuyorum’ projesi kapsamında, hem öğrenciler hem de velileri topyekün seferber olarak kitap okudu. Proje, ilçe genelindeki öğrencilerin evlerinde aynı saatte gerçekleştirilirken, öğrenciler ve velileri yoğun ilgi gösterdi. Etkinliğin yapıldığı adreslerden Bazıları Nihat Dayanık İlkokulu, Yazla Şehit Astsubay İbrahim Geçer İlkokulu, Çakıllar Hürriyet İlkokulu oldu. Eğitim gören öğrenciler ve velileri, belirlenen saatte evlerinde  yan yana oturarak kitap okudu.  
" ÇİFT
 KANATLI
 İNSAN 
AİLEYLE 
YETİŞİR” 
Etkinliğin önemine vurgu yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Barbaros Topaloğlu; Her yeni kitap yeni heyecanlara, yeni umutlara yelken açmaktır. Çocuklarımızı en önemli yatırım aracı olarak görüp onları kritik analitik düşünebilen, sağduyu sahibi, kendini geliştiren, sorgulayan, eleştiren, kitap okuma alışkanlığı kazanan, 2023 Eğitim Vizyonundaki ifadesiyle Çift Kanatlı insan yetiştirmek, aileyle birlikte okumakla olur” dedi.

“ANNE VE 
BABANIN ROLÜ 
ETKİLİDİR” Anne ve babanın çocukların okuma alışkanlığı kazanmasında önemli bir rolünün olduğunu kaydeden Topaloğlu;  “İçinde bulunduğumuz çağda kitap okuma alışkanlığını kazandırma konusunda en önemli yöntem  ailece birlikte okumaktan geçiyor. Anne babalar olarak çocuklarımız ve geleceğimiz için en büyük duyarlılığı bizler göstermeliyiz. Okuma alışkanlığının gelişmesinde, anne ve babanın rolü etkilidir. Çünkü anne ve babanın veya diğer yetişkin aile bireylerinin okumaya verdikleri önem nispetinde,  çocuklar onları örnek alırlar ve okurlar. Konya Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinesi ile okuma alışkanlığının yaşam tarzı haline getirilmesi ve yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla siz değerli velilerimizi “Ailemle Okuyorum”  faaliyetlerine katılmaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Çocukların okuma konusundaki eksikliklerini gidermek için çaba sarf ettiklerini dile getiren Milli Eğitim Müdürü Topaloğlu; “Okumayı onlara daha çok sevdirmek istiyoruz. İnternetten ve akıllı cihazlardan uzaklaşmaları için velilerimizi de bu işin içine katarak çocuklarımızla birlikte kitap okuyorlar. Okuma alışkanlıklarını geliştiriyorlar. Velilerimiz okulun yanı sıra evlerinde de çocuklarıyla birlikte kitap okuyorlar.” şeklinde konuştu.

Veliler ise okumanın önemine işaret ederek, “Çocuklarımıza kitap okumayı aşıladık. Artık internet, cep telefonu gibi zaman çalan işlerden uzak duruyorlar. Hem evimizde hem okulumuzda bu okuma etkinliğini yapıyoruz.” diye konuştu.
HABER / MEHMET İNCE