5Y 1K (5 YASAK 1 KELİME)

Ilgın Çigil Şehit Ramazan Akar MTAL'si öğretmenleri tarafından hazırlanan, 5Y1K (5 yasak 1 Kelime) etkinliğinde öğrenciler eğlenirken öğrendi.


5Y 1K (5 YASAK 1 KELİME)

Ilgın Çigil Şehit Ramazan Akar MTAL'si öğretmenleri tarafından hazırlanan, sıradan eğitim ve öğretimin dışına çıkarak eğlenerek, gülerek ve yarışarak öğrenme amaçlı yaptıkları etkinlik, 5Y1K (5 yasak 1 Kelime). Bu etkinlik sayesinde öğrenciler farklı öğretim metotları kullanarak günlük hayatta kullandıkları kelimelerin anlamları ya da duydukları ama anlamını bilmedikleri kelimeleri birbirlerine anlatmaya çalışarak hem eğlendiler hem de öğrendiler...
Etkinlikle ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 
" Okulumuz öğretmenleri tarafından hazırlanan, sıradan eğitim ve öğretimin dışına çıkarak eğlenerek, gülerek ve yarışarak öğrenme amaçlı yaptığımız etkinlik, 5Y1K (5 yasak 1 Kelime). Bu etkinlik sayesinde öğrencilerimiz farklı öğretim metotları kullanarak günlük hayatta kullandıkları kelimelerin anlamları ya da duydukları ama anlamını bilmedikleri kelimeleri birbirlerine anlatmaya çalışarak hem eğlenecek hem de öğrenecekler.

Bu etkinliği gerçekleştirmemizde ki amaç öğrencilerimizin kendilerini ifade etmede gelişmelerini sağlamak, bilmedikleri kelimeleri öğrenerek günlük hayatta kullandığı kelime dağarcığını genişletmek, kullandığı ama anlamını tam olarak bilmediği kelimeleri öğrenmesini sağlamak. Ayrıca grup etkinliği sayesinde öğrencinin kendinde bir gruba aidiyet hissi oluşturmak, grupla beraber çalışarak ve yarışarak birlik ve beraberlik içinde hareket etmesini sağlamaktır.

Bu kapsam da öğrencilerimiz, okulumuz öğretmenleri tarafından hazırlanan kelime kartlarında bulunan kelimeyi altta verilen 5 kelimeyi kullanmadan diğer grup arkadaşlarına anlatmaya çalıştı. Okulumuzun tüm seviyedeki sınıflarından 4'er kişilik gruplar oluşturularak kura usulü ile eşleştirmeler yapıldı.  Her öğrenci için 2 dakikalık sürelerle 3 kez anlatma hakkı verilerek toplamda 3 tur yapıldı. Yarışma sonunda en fazla kelime bilen grup bir üst tura çıktı. Toplamda 10 grubun yarıştığı yarışmada  12 müsabaka sonucunda 12. Sınıftan yarışmaya katılan grubumuz kazandı ve kendileri ödüllendirildi.
HABER MERKEZİ