KIZILAY ŞUBESİ HER DAİM VATANDAŞIN YANINDA

Koronavirüs salgınının başından bu yana yardım çalışmalarıyla yüzbinlerce insana ulaşarak yardım ulaştıran Kızılay Akşehir Şubesi Türkiye'deki 542 şube arasında üçüncü oldu.


KIZILAY ŞUBESİ HER DAİM VATANDAŞIN YANINDA

Akşehir Kızılay şubesi her ramazan olduğu gibi bu Ramazandada ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam ediyor.
   Kızılay Akşehir Şube Yönetim Kurulu olarak göreve geldiğimizden buyana halkımızın büyük bir çoğunluğunun teveccühünü kazanarak bizden önceki dönemlerde olduğu gibi yardımlarını aldık.Bu yardımların çoğunluğunu aşevimizde ihtiyaç sahibi öğrencilerimiz ,ailelerimiz,yaşlılarımıza ulaştırdık. Pek çok ailenin evine yiyecek paketleri ile kurban etleri Kızılay’ın sıcaklığını götürdük. Pandemi döneminde çalışmayan işyeri kapanan aileye maddi destek olmaya çalıştık. Yetişkin çocuk ihtiyaç sahiplerimize Kızılay genel merkezimizden gelen kıyafetleri ulaştırdık.Bayramda ‘Çocuklar Gülsün Diyerek’ Bayramlık yardımı yaparak onların tebessümü ile kendi çocukluk yıllarımıza gittik. Elazığ depremine kayıtsız kalmayarak Kızılay Akşehir olarak pek çok ailenin o dönemde ihtiyaç duyduğu sıcaklığı Sultandağı depreminden buyana depolarımızda sakladığımız kullanılmış katalitik sobalarımızı bölgeye yollayarak sağladık.   Bölgemizde kar,yağmur ve soğuktan etkilenen mevsimlik işçilerimizin yanındaydık.
KARŞILIK BEKLEMEDEN YARDIM YAPIYORUZ 
    Bütün bunları hiçbir karşılık ve beklenti içerisinde olmadan özveri ile ailelerimizle ve işlerimizde geçirmemiz gereken zamanı kullanarak severek yaptık.2020  Tüm kayıtlı yaptıklarımızın  dökümü merak edenler için aşağıdadır. Şunu belirtmek isterim ki gönül her ihtiyaç sahibine ulaşmak ister bunu azami yapmaya çalıştık ancak ulaşamadığımız el uzatamadığımız yerler de mutlaka olmuştur.  Her noktaya ulaşmanın ne kadar zor olduğunu takdirlerinize bırakıyorum.
İHTİYAÇ 
SAHİPLERİNİN HER AN 
YANINDAYIZ
   Bu senede hergün 1200 öğün yemek çıkartarak ihtiyaç sahiplarimizin yanındayız.Gıda kolisi hijyen kolisi dağıtımlarımız devam ediyor.Geçen ay A101 alışveriş kartı ile 70 ailenin mutfak masraflarına katkıda bulunduk.Yine önümüzdeki aylarda aile başı 500 tl gibi bir rakamla 400 ailelik bir yardımımız olacak.Bu rakamlar gerçekten çok önemsenmelidir,Akşehir ve çevresine yardım konusunda ciddiyetimizin bir göstergesidir.Burası çok önemli:Yardımlarımızı yaparken özellikle maddi yardımları ,İçişleri bakanlığının sosyal yardımlaşma ağı bilgilerine göre yapıyoruz gelir seviyelerini mutlaka kontrol ediyoruz.Zaten gelir seviyesi asgarinin üzerindeki ailelere yardım yapmamızı kullandığımız sistem izin vermiyor.
ŞUBELER ARASINDA ÜÇÜNCÜYÜZ 
Türk Kızılay Genel Merkez Yöneticileri  tüm bu faaliyetler için her şubeye bazı değerler tanımlar her şubenin her yeni yılda toplayacağı ayni ,maddi toplayacağı yardımlar,gayrimenkul bağışları,kurban adetleri ,yapacağı yardımlar sayısal olarak belirlenir her birinin performans çizelgesinde puantajı vardır.Şube bu belirlenen hedeflerden yüzde kaçını tamamlamış ona bakılır.Hesaplanan yüzdeye göre sıralama belirlenir. Biz bu değerlendirmede Bağışların toplanması ve bağışların değerlendirilmesi konusunda yüzde 88,26’lık oranla Türkiye deki 542 şube ve temsilcilik arasından 3. olduk.2020 yılında 1.Konya merkez şube 2.İzmir Gaziemir şubesi olmuştur. 2019 yılında yine aynı değerlendirmede 3. olmuştuk.Bu başarıda en büyük pay kuşkusuz yardımlarını ihtiyaç sahiplerinden esirgemeyen yardımseverlerindir.Yönetim kurulum adına onlara çok teşekkür ederim.
2020 YILI 
 FAALİYETLERİ
 1- 1398 ADET 4,200 GR.LIK KONSERVE ET  VE KIYMA KÖY VE MAHALLE MUHTARLARI ARACILIĞI İLE  İHTİYAÇ SAHİPLERİ TESBİT EDİLEREK DAĞITILDI (KIZILAYA VERİLEN KURBAN VEKALETLERİ İLE HAZIRLANMIŞTIR)
 2- 480  ADET 1 KĞ LIK KONSERVE KUŞBAŞI DAĞITILDI( KIZILAYA VERİLEN KURBAN VEKALETLERİ İLE HAZIRLANMIŞTIR)
 3- 144 ADET  KONSERVE BARBUNYA PİLAKİ  
DAĞITILDI
 4- 50 KOLİ  BİSKÜVİ  
DAĞITILDI
 5- GENEL MERKEZDEN GELEN MUHTELİF ÇOÇUK VE YETİŞKİN GİYSİLERİ  DAĞITILDI.(400 KİŞİ)
 6- GÜNLÜK 1500 KİŞİYE RAMAZAN AYINDA GÜNLÜK İFTAR YEMEĞİ HAZIRLANARAK AKŞEHİR BELEDİYESİNİN DE KATKILARIYLA SEFER TASLARI İLE EVLERE DAĞITILMIŞTIR.RAMAZAN AYI BOYUNCA TOPLAM  45000 KAP YEMEK HAZIRLANMIŞTIR
 7- 228 KİŞİYE RAMAZAN VE COVİD  NAKDİ  YARDIMI  400 TL KİŞİ BAŞI TOPLAM 91,200 TL.
 8- 123 ÖĞRENCİYE  UZAKTAN EĞİTİME  NAKDİ YARDIMI KİŞİ BAŞI 225-300 TL olmak kaydı ile 35.000 tl.(Akşehir milli eğitim müdürlüğü okul müdürlükleri ile ortak araştıma yapılıp sosyal yardımlaşma ağındaki gelir düzeylerine göre verilmiştir) 
 9- 74 ÖĞRENCİYE 150 TL GİYİM YARDIMI  KİŞİ BAŞI TOPLAM 11.000 TL
10- 570 KİŞİYE EDERİ  ORTALAMA 150 TL TUTAN GIDA  KOLİSİ  DAĞITILDI
11- 225 KİŞİYE KOVİD NEDENİYLE EVDEN  ÇIKAMAYAN YAŞLILARA KOLİ YARDIMI
12- 150  İHTİYAÇ SAHİBİ AİLEYE (600) KİŞİ  HALEN 2 ÖĞÜN TOPLAM 1200 ÖĞÜN 3600 KAP YEMEK YARDIMI YAPILMAKTADIR
13- GÖLÇAYIRDA YAĞMURDAN ETKİLENEN MEVSİMLİK İŞÇİLERE BATTANİYE VE GIDA  
KOLİSİ YARDIMI YAPTIK
14- ELAZIĞ DEPREMİNE 90 ADET KATALİTİK SOBA VE BATTANİYE YARDIMI GÖNDERDİK
15-65 adet küçük baş 2 adet dana da kurban ve adak bağışı olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır.
DESTEKLERİNİ 
ESİRGEMEYENLERE 
TEŞEKKÜR EDERİM 
Özverili çalışmaları ile gece gündüz demeden işlerinden,ailelerinden vakit ayırarak gönül çalışması yapan yönetim kurulu üyelerim Başkan Yardımcısı Ahmet Buğra,Ahmet  Güvendik,Özgür Kaçar,Mehmet Serhat Arslan,Haydar Aslım Tuğrul Topbaş ve her Kızılay dostunu ve ihtiyaç sahibini ailelerinden biri gibi gören personelimiz Hasan Aybar,Mustafa Yapıcı,Bekir Candan ,Ali Vural a sonsuz teşekkürlerimi iletirim.
HABER / MEHMET İNCE