Haymana'da Kusursuz Bir Tatil İçin Altın Değerinde Öneriler


Haymana'da Kusursuz Bir Tatil İçin Altın Değerinde Öneriler

Türkiye’nin en önemli termal otelleri ve kaplıcalarının olduğu Haymana, aynı zaman da huzurlu bir tatil yapmak isteyenler tarafından en fazla tercih edilen bölgedir. Doğal güzellikleri, tertemiz havasının yanı sıra termal suları sayesinde özellikle yerli turistler tarafından ziyaret edilmektedir. İster günübirlik isterseniz konaklama imkânınızın bulunduğu Haymana, görülmesi gerekene en önemli bölgeler arasında yer alır. Ankara’nın en önemli turizm bölgeleri arasında yer alan Haymana, tarihte den günümüze kadar yerleşim yeri olarak kullanılan bir bölgedir.

Haymana bölgesinde birbirinden güzel ve görülmesi gereken bölgeler vardır. Bu nedenle haymana bölgesini ziyaret etmek isteyenler için en az iki gün ayırmaları yeterli olacaktır. Birbirinden konforlu otellerin bulunduğu Haymana otelleri gerek termal sularının olması gerekse sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler tarafından ziyaret edilmektedir. Ancak oteller hakkında bilgi vermeden önce Haymana bölgesinde gezilmesi ve görülmesi gereken en önemli yerler hakkında biraz bilgi verelim.

Haymana’ya Yakın Olan Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

  • Gavur Kalesi: Haymana merkezine yaklaşık 15 kilometrelik bir mesafede bulunan Gavur kalesi, Haymana’nın sembolü olarak kabul edilmektedir. Tarihi bakımdan incelendiğinde Hititler döneminden kaldığı bilinse de inşa edildiği tarih kesinliği belli değildir. Hitit ve Frigler’in bu bölgede hâkim olarak yaşadıkları için her iki medeniyetin izlerini Gavur kalesinde görmeniz mümkün. Ancak Gâvur kalesini ziyaret ettiğinizde ise en dikkat çekecek konu ise kayalar üzerine oyulmuş birbirinden farklı insan figürleri. Tarihi bölgeleri seven ve merak duyanlar tarafından görülmesi gereken bir bölgedir.
  • Cimcime Sultan Türbesi: İlçe merkezine oldukça yakın bir bölgede olan Cimcime Sultan Türbesi, haymana kaplıcalarının şifalarına kadar uzanan geniş bir tarihi bulunmaktadır. Cimcime Sultan’ın oldukça ilgi çeken bir hikâyesi bulunmaktadır. Çocuğu olmayan bir aileye evlatlık verilen cimcime sultan, ilerleyen zamanlarda evlatlık verilen ailenin kız çocukları dünyaya gelir. Bu kız çocuğu büyüdüğü zaman Cimcime Sultan’ı kıskanınca ailesi Cimcime sultanı bir ormana bırakır. Cimcime sultan uyandığında vücudunda yaralar olduğunu görünce sıcak suların bulunduğu bölgeye giderek suyun içine girerek temizlenir. Ancak yaraların bu yardımıyla iyileştiğini görünce suların şifalı olduğu anlaşılır. Zamanla bu suların şifalı olduğu yayılarak günümüze kadar gelir.
  • Haymana Göletleri: Haymana doğal güzellikleri ve termal sularından sonra bölgeye turist çeken en önemli etkenler ise birbirinden güzel göletlerdir. Haymana merkeze 18 kilometrede bulunan birbirinden farklı doğal güzelliklere sahip göletleri Haymana ziyaretinizde görmenizi tavsiye ederiz.
  • Taburoğlu Kalesi: İlçe merkezine 30 kilometrelik mesafede bulunan Taburoğlu Kalesi, Timur’un Ankara fethi sırasında kullandığı kaledir. Oldukça stratejik bir konumda olması sebebiyle tepe üzerine inşa edilen bir kaledir. Ancak günümüze sadece kalenin birkaç temeli kalmıştır.

Haymana’daki En İyi Konaklama Seçenekleri

Haymana Ankara’nın en turistik bölgelerin başında gelir. Birbirinden güzel göletleri, doğal termal suları ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir tatil bölgesidir. Ankara ziyaretinizde kesinlikle 2 gününüzü ayırarak hem şehrin kalabalığından uzak kalıp hem de sakin bir şekilde dinlenmek isteyeceğiniz bir bölge. Ayrıca birbirinden güzel tatil bölgelerindeki en iyi otellerin listesini görmek için gezinomi.com sitesini ziyaret edebilir ve müşteriler tarafından en iyi hizmeti veren tesisleri görebilirsiniz.

  • Armada GrannosThermal Hotel &Convention Center: Haymana merkeze 2 kilometre ve Esenboğa havalimanına 118 kilometrelik mesafede bulunan tesis, 41.396 metre kare üzerine kurulmuştur. Tesis bünyesinde ise toplamda 216 oda bulunmaktadır. Tesis bünyesinde açık havuz, kapalı havuz, termal havuzun yanı sıra konaklayan misafirlerin keyifli dakikalar geçirmesi amacıyla fitness, spa, hamam, sauna, mini golf, tenis kortu gibi aktiviteleri bulunmaktadır.
  • Ürofiz Termal Otel: Haymana merkeze 400 metre ve Esenboğa havalimanına 101 kilometrelik mesafede bulunan bu tesis, güler yüzlü personelleri ile en iyi hizmeti sunmaktadır. Tesis bünyesinde termal havuz ve kapalı havuzun dışında müşteriler için özel olarak yapılmış oyun salonu, sauna, hamam, fin hamamı, masaj ve spa merkezi bulunmaktadır.
  • Doktorun Oteli: Ankara merkeze 77 kilometre ve Esenboğa Havalimanına 121 kilometrelik bu tesis toplamda 40.000 metre kare alan üzerine kurulmuş ve toplamda 49 adet odası bulunmaktadır. Tesis bünyesinde termal havuz ve kapalı havuz dışında müşterilerin keyifli dakikalar geçirmesi için basketbol, spa, sauna, masaj buhar banyosu ve Türk hamamı bulunmaktadır.

  •