AKŞEHİR OSB ATIK SU ARITMA TESİSİ İÇİN DÜNYA BANKASINA SUNUM YAPILDI

Akşehir Organize Sanayi Bölgesinin atıksu arıtma tesisi için Ticaret Odası Başkanı Ahmet Emin Makascı ve Bölge Müdürü Murat Balaman ile birlikte dünya bankasına sunum yapıldı.


AKŞEHİR OSB ATIK SU ARITMA TESİSİ İÇİN DÜNYA BANKASINA SUNUM YAPILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Dünya Bankası işbirliği ile yapılması planlanan Atıksu Arıtma Tesisi için 19.01.2022 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Dünya Bankası proje dairesi yetkililerine; Akşehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Emin MAKASCI ve Bölge Müdürü Murat BALAMAN’ın katılımları ile zoom üzerinden bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Bu konuda bilgi veren Ahmet Emin MAKASCI:
“Fizibilite çalışması kapsamında farklı arıtma konfigürasyonları değerlendirilmiş olan Akşehir Organize Sanayi Bölgesi; Atıksu Artıma Tesisi projesinde uygulanması en uygun arıtma konfigürasyonunun iki kademeli olarak inşa edilecek fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma sistemi olduğu belirlenmiştir.
Arıtma tesisine gelen atıksu, tesiste mekanik teçhizatlara zarar verebilecek katı maddeleri arıtmak üzere öncelikle fiziksel arıtma ünitelerinden, kimyasal arıtma ünitelerine daha sonra çözünmüş ve yüzer halde olan biyolojik kirleticileri arıtmak üzere biyolojik arıtma ünitelerinden geçirilecektir. Bu prosesler sonucunda oluşacak çamur dekantörde susuzlaştırıldıktan sonra bertaraf tesislerinde bertarafı sağlanacaktır.
Planlanan AAT için tasarlanacak Fiziksel + Kimyasal + Uzun Havalandırmalı Aktif Çamur Sistemi ünitelerden oluşacaktır.
Mevcut bölgemizin % 100 doluluk oranına ulaşmasıyla arıtma tesisimiz için projelendirilmesi başlanmış ve yaklaşık 30.000m2’lik kısmında proje hazırlanmıştır. 
Toplam yatırım maliyeti 38.000.000₺ olan 5.000m3/gün(2500+2500) kapasiteli tesisin Dünya Bankasından alınacak kredi ile gerçekleştirilmeye çalışacaklarını ifade etti.”
HABER MERKEZİ