ILGIN KAPLICALARI ŞİFA DAĞITMAYA DEVAM EDİYOR

Kaplıca suyu özellikleri bakımından dünyadaki en önemli 3 kaplıcadan biri olan Ilgın Kaplıcaları’nda konaklayan misafirler, karın tadını sıcak havuzlara girerek çıkarıyor


ILGIN KAPLICALARI ŞİFA DAĞITMAYA DEVAM EDİYOR

Ilgın ilçesindeki Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından 1236 yılında yaptırılan Ilgın Kaplıcaları, günümüzde de şifa dağıtmaya devam ediyor. Kaplıcada 42 derece olan kaynak suyunun göz, cilt, romatizma hastalıkları, bel ve boyun fıtığı ile iltihaplanmalara iyi geldiği belirtiliyor. Okulların kapanmasıyla birlikte Ilgın Belediyesi’ne ait olan otellerde ve çevre otellerde yüzde 100 doluluk oranı yakalandı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen misafirler yoğun kar yağışının tadını açık yüzme havuzlu kaplıcalarda çıkardılar.
“ILGIN KAPLICALARI ASIRLARDIR ŞİFA KAYNAĞI OLARAK BİLİNMEKTEDİR”
Ilgın'ın İç Anadolu bölgesinin tarihi ve ticari yollarına kurulmuş bir ilçe olduğunu belirten Ilgın  Belediye Başkanı Yalçın Ertaş, şunları söyledi: “İç Anadolu Bölgesi’nin tarihi ve ticari  yollarına kurulmuş, çok farklı medeniyetlerin beşiği olarak, tarihi eserleri, termal kaynakları ve doğal zenginlikleriyle meşhur olan bir ilçeyiz. Burası tarih boyunca antik dönemde 'Traiatum' diye anılmış. Selçuklularda yerin altından sıcak suya gönderme yapıldığı için Ab-ı Germ (Kaplıca) denilmiş. Tarihi Kral Yolu ve İpek Yolu üzerinde daha sonra Osmanlılar dönemimde İstanbul'u, Anadolu'ya bağlayan şirin bir ilçeyiz. Kaplıcamız, Romalılardan kalma bir kaplıcadır. Romalılardan sonra Bizanslılar burada şifalı sularda hamamlar yapmışlar. Daha sonra Selçuklular döneminde Alaeddin Keykubat, 1236 yılında burada Anadolu'nun ilk Türk hamamını inşa ettirmiştir.” Başkan Yalçın Ertaş, yıl bazında yaklaşık olarak 400 bin misafiri Ilgın’da ağırladıklarını belirterek “Ilgın Kaplıcaları Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubat döneminde önemli devlet adamlarından olan Sahib Ata Fahrettin Ali tarafından  1236 yılında ilk Türk Hamamı olarak inşa ettirilmiştir. O tarihte atılan temeller halen varlığını sürdürmektedir. 800 yıllık tarihi ile Ilgın Kaplıcaları asırlardır şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Ülkemizin dört bir yanından gelen kaplıca severler 42 santigrat derece doğal sıcaklığa sahip olan kaplıca suyunda karın tadını çıkarıyorlar” dedi.
Ertaş ayrıca; Ilgın Kaplıcaları’nda her geçen gün daha fazla misafir ağırlamalarında; değişen otelcilik anlayışının da büyük etkisi olduğunu belirtti.  “Alkolsüz aile oteli” konseptiyle hizmet veren, bay -bayan ayrı hamam ve spa merkezlerine sahip olduğu için, tüm aileyi rahat ettiren Sahip Ata Termal’de,Türkiye’nin her bölgesinden ve Avrupa’dan, şifa bulmak ve huzurlu bir tatil yapmak için gelen misafirlerin memnuniyeti için, hizmet kalitesine son derece önem verdiklerini kaydeden  Başkan Ertaş, Tarihi ve doğal güzellikleriyle, tatilcilerin hoş vakit geçirebileceği Ilgın’da, sağlık turizmini canlandırılması için yeni projelere önem verdiklerini bildirdi. 
HABER MERKEZİ