İLÇEMİZDE SIFIR ATIK EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Konya Valiliği Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün İşbirliğinde, Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi Salonunda, Sıfır Atık, Geri Dönüşüm, İklim Değişikliği hakkında bilinçlendirme eğitimleri verilmeye başlandı.


İLÇEMİZDE SIFIR ATIK EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Açılış programına, Çevre, Şehircilik ve İklimlendirme İl Müdür Yardımcısı Özgür Somuncu, Şube Müdürü Ülkü Aydın, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Osman Ali Kemik, İş Sağlığı ve Güvenliği İlçe Koordinatörü Halil İbrahim Şahin, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı.
Eğitim kapsamında İlçemiz İlkokulları 4.sınıf öğrencilerine deneyler, şarkılar, yarışmalar, videolar eşliğinde farkındalık yaratacak bir eğitim programı planlanmıştır.
Eğitim programı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdür Yardımcısı Özgür Somuncu’nun konuşmaları ile başladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Güney İç Anadolu Temiz Hava Merkezi Bölge Müdürlüğü Çevre Mühendisleri tarafından Sıfır Atık Kamu Spotu videosu izletildi. Ardından su kirliliği, toprak kirliliği ve ambalajların geri dönüşümünün ekonomiye katkısı, İkili toplama sistemi ve atık kumbara renkleri, geri dönüşüm döngüsünün önemi ve hava kirliliği ve iklim değişikliğinin önemi ilgili interaktif sunumlar gerçekleştirildi. Eğitim, boyunca öğrencilerle soru cevap etkinlikleri gerçekleştirilerek öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Eğitimler, 11 Mayıs ve 13 Mayıs tarihlerinde de devam edecektir.
Eğitime katılan öğrencilerimizin;
1- Müzik, video, kamu spotu eşliğinde verilen bilgileri öğrenmesi,
2- Su ve toprak kirliliğin nasıl önleneceğini öğrenmesi,
3- Kompost kullanımını öğrenmesi,
4- Atıkları kumbara rengine göre ayrı ayrı biriktirmesi,
5- Geri dönüşüm döngüsünün ekonomiye olan katkısını öğrenmesi,
6- Hava kirliliğinin ve iklim değişikliğinin önemini öğrenmesi hedeflenmektedir.
HABER / MEHMET İNCE