AKŞEHİR-ILGIN PANCAR EKİCİLERİ KOOPERATİFİ TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ

Akşehir-Ilgın Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanlığınca, Bölgemiz ve ülkemiz tohumculuk sektörüne ve tarımına katkı sağlamak amacıyla “Tarla Günü” etkinliği gerçekleştirildi.


AKŞEHİR-ILGIN PANCAR EKİCİLERİ KOOPERATİFİ TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ

Düzenlenen programa Ilgın Kaymakamı Aytekin Yılmaz, Konya Şeker Genel Başkanı Ramazan Erkoyuncu,Ilgın Belediye Başkan Vekili Ali Teker,Pankobirlik Genel Müdürü Tolga Demirhan,Ticaret Borsası Başkanı Lütfi Koç, Ilgın- Ticaret Odası Başkanı Vehbi Özlen, Ak Parti İlçe Başkanı Ömer Apil, MHP ilçe Başkanı Harun Ok, CHP İlçe Başkanı Mustafa Kozan Ayrıca Konya, Kütahya, Ankara, Burdur, Dinar ve Kırşehir Pancar Kooperatifleri Başkanları ve Temsilcileri ile  Ilgın Protokolü ve çiftçiler katıldı. 
Programın açılış konuşmasını yapan Akşehir-Ilgın pancar ekiciler kooperatifi başkanı Yusuf Yazır: 
“Ilgın Akşehir Pancar Ekicileri Kooperatifi olarak bizler çiftçiye örnek üretici olarak çalışıyoruz. Bizler ürünlerden daha yüksek verim almak ve daha kaliteli ürünler elde edebilmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. 
Geçtiğimiz pandemi dönemi ve ardından RUSYA-UKRAYNA savaşı ile gıdayaulaşımda hatta temizlik malzemelerinde bile ulaşımda dünyada çeşitli sorunlar ortaya çıktı. Maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle tüketicilerimize de ucuz gıda erişiminde ciddi sorunlar ortaya çıktı. Birçok ülke büyük ölçüde sorunlarla karşı karşıya kalırken Biz Akşehir Ilgın Pancar ekicileri olarakKonya Gıda Tarım Üniversitesi Selçuk Üniversitesi ve Beta Tarım işbirliği ile yüksek verimli %100 yerli ve milli tohumları üretmenin gayreti ve çabası içerisindeyiz bu Bağlamda çeşitlerimizi şöyle sıralayabiliriz: 20 çeşit erkenci tanelik mısır, fasulye, 4 adet taze bezelye Hattı, 2 adet yeni tescilli makarnalık buğday çeşidi KEPE VE TOLDİyi üreticilerimize ektirdik. 75 çeşit ekmeklik buğday 75 çeşit yeni makarnalık buğday denemelerimiz şu anda burada kurulmuştur, mevcuttur. Kooperatif olarak üniversitelerimizde Selçuk Gıda Çukurova bilimsel çalışmalarımızı çok önemsiyoruz birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Kooperatifimiz tohumculuk faaliyetlerini uzun yıllardır yapmaktayız ancak kooperatifimiz Özel sektör Tarımsal Araştırma Kuruluşu yetkisine 2016 yılında almıştır. Bir tarafta ar-ge ve ıslah çalışmaları yapılmakta aynı zamanda kooperatifimize ve yani Siz çiftçilerimize iki ekmeklik buğday tescili alınmıştır. Değerli katılımcılar kooperatif olarak yapmak istediklerimiz, üreticimiz kazansın ülkemiz kazansın tüketicimize ucuz gıdayı ulaştıralım.Üniversitelerimiz Pankobirlik, Konya şeker hep birlikte bir araya gelerek nerede nasıl bir üretim gerçekleştireceğimizi planlayıp çok daha iyi adımlar atacağımızı düşünüyorum “ dedi.
Konya şeker genel başkanı Ramazan Erkoyuncu:
“Değerli katılımcılar hiç kimse alınmasın Türkiye’de geçmişte tohum ıslahı çalışmaları, geliştirme çalışmaları yapılmadığı için tohumda dışa bağımlıyız. Son zamanlarda bu yönde çalışmalarda bir gayret var. Burada müthiş bir çalışma var. Selçuk Üniversitesi Ziraat fakültesinde de pancar tohumu ıslahat çalışması var. Her ne kadar Konya Şeker çalışmalarını sürdürse de pancar tohumunun tamamı ithal. Yerli tohum olması için 3-5 yıl daha bir çalışma olması gerekiyor. Saygıdeğer çiftçilerimiz esas mesele tohumda. Tohum sağlıklı olursa, ürün sağlıklı bakılırsa çok iyi sonuçlar alırız.” Dedi.
Katılımcılar ve protokol birlikte tohum ıslahı çalışması yapılan araziyi gezildi. 
HABER MERKEZİ