SARIKIZ ÖRÜMCEĞİ PANİĞİ

Akşehir Gazi Mahallesinde vatandaşlar tarafından et yiyen örümcek olarak bilinen 'sarıkız' görüntülendi.


SARIKIZ ÖRÜMCEĞİ PANİĞİ

Akşehir Gazi Mahallesinde önceki gün et yiyen örümcek olarak bilinen Sarıkız Örümceği görüldü. Örümcek vatandaşlar tarafından paniğe neden olurken Atakan Başeğmez isimli vatandaş örümceği kavanoz içine koyarak İlçe Tarım Müdürlüğüne teslim etti. 
 'SARIKIZ' ÖRÜMCEĞİ NEDİR 
Genelde Doğu, Güneydoğu Anadolu'da yaşayan Sarı Ömer örümceği, zehriyle bir insanı öldürebiliyor. Özellikle akrep, kertenkele, hatta fare ve kendinden büyük memelilerle bile besleniyorlar. Bu nedenle et parçalarını kolayca koparabiliyorlar. Bir insan eli kadar boyu olan Sarı Ömer örümceği; böcek, kemirgen, kertenkele, yılan gibi canlıların etinden beslenmeyi seviyor. Hatta Sarı Ömer örümceği, akrep bile avlayabiliyor.
Sarıkız örümceğinin diğerlerinden ayıran en önemli ve tehlikeli özelliği ise saldırgan bir yapıya sahip olması. Güçlü çene yapısına sahip olan Sarıkız örümceği, kendisinden büyük canlılara bile saldırmaktan çekinmiyor.
1 METRE ZIPLIYOR
Sarı kız böceği ülkemizde Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde, dünya üzerinde ise yoğun olarak Afrika’ da Namibya’ da bulunmaktadır.Beslenme şekillerinden dolayı diğer iri örümcek türlerinden farklıdır. Sarıkız böceği türlerinin hemen hemen hepsi et ile beslenmektedir. Görsel olarak akrep türünün sarısı gibi görünüme sahip olan sarıkız böcekleri akrep dahi birçok hayvanı yiyerek beslenebilirler. Bu türlere halk arasında sarıkız böceği isminin haricinde böğü yada böyü de denmektedir. Örümcek yerden yaklaşık 1 metre yukarı zıplıyor ve ısıya duyarlı hareket ediyor.
BELİRTİLERİ
İlk başta örümcek tarafından yapılan bir ısırma fark edilmeyebilir. Isırık genelde bir pinprick veya hafif bir sokma gibi hissedilir. Daha sonra belli başlı belirtiler meydana gelmeye başlar. Bunlar;
Karın bölgesi civarında sertleşmeler
Karın bölgesi civarında çok şiddetli ağrılar
Titremeden kaynaklı meydana gelen yüksek ateş ile terleme
Vücudun bazı bölgelerinde kramplar
Örümcek türlerinden küçük olanların çoğu zararsız şekilde yaşamımızda yer alırken bazıları oldukça zararlıdır. Özelliklede sarıkız örümceği türü bu zararlılar içinde yer alır."
HABER / MEHMET İNCE