ÇİFTÇİLERE KANOLA TOHUM DAĞITILDI

Çeltik'te "Sarı Bahar Projesi' kapsamında çiftçilere kanola tohum dağıtımı yapıldı.


ÇİFTÇİLERE KANOLA TOHUM DAĞITILDI

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2019-2023 stratejik planları doğrultusunda yürütülen ‘Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi’nin alt projesi olan ‘Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi’ kapsamında 'ekilmeyen bir karış toprak kalmasın' anlayışıyla 2021 ve 2022 yılı yatırım programı dâhilinde projeler yürütülüyor. Kanola ekilişlerinin yaygınlaştırılması amacıyla çiftçilerimize' Sarı Bahar Projesi' kapsamında  %75 hibe destekli kanola tohumu verildi. 
Programa ; Belediye Başkanı Ali MEŞE, Kaymakam İbrahim Şahin  Konya İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı  Esat ALTUNTAŞ, İlçe Tarım Müdürü Emrah Turgut, Ak Parti İlçe Başkanı Hacı Zuhal katıldı. 
Belediye Başkanı Ali MEŞE'' Türkiye'nin tarımsal üretimde arz açığı olan ürün gruplarından birini de yağlı tohumlu bitkiler teşkil etmektedir. Bölgemizde yağlı tohum üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanması, yağ bitkileri üretim alanlarının yaygınlaştırılarak  arz açığının giderilmesi, nadasa bırakılan ve atıl durumdaki tarım alanlarının üretime kazandırılması amacıyla 2022 yatırım programı dahilinde İl Müdürlüğümüzce "Konya'da Sarı Bahar Projesi" yürütülmektedir.Projeye dahil olan üreticilerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diler; üreten, üretilene değer katan, ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayan tüm çiftçilerimizin bol ve bereketli bir üretim sezonu geçirmesini temenni ederim." dedi.

HABER MERKEZİ