HALK KÜTÜPHANESİ HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYOR
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

HALK KÜTÜPHANESİ HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYOR

Akşehir'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet veren ve yeni yerine taşınan Akşehir'in yeni Halk Kütüphanesi; içerisinde 45107 adet kitap barındırırken, çocukları kütüphaneye alıştırmak için de ayrıca okul öncesi eğitim bölümüyle Akşehir halkına hizmet vermeye devam ediyor.

12 Eylül 2019 - 00:51

Mevcut yerinin dar, kullanışsız ve depreme dayanaklı olmadığı için Bakanlık aracılığıyla Akşehir Ömer Halis Demir Kültür Mekezi'nin üst katına taşınan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait Akşehir Halk Kütüphanesi, yeni yerine taşındığından bu  yana yediden yetmişe günde onlarca insanı ağırlıyor. Merkeze uzak olmasına rağmen büyük rağbet gören yeni kütüphane, yararlanmak isteyen insanlara da oldukça güzel fırsatlar sunuyor.  Akşehir Halk Kütüphanesi Müdürü Metin Salar gazetemize yeni yerinde hizmet veren kütüphaneyi tanıtırken, özellikle buraya taşınırken genç neslin ve çocukların ilgisini çekebilecek şeyleri düşünerek dizayn ettiklerini belirtti. Ayrıca yeni binada okul öncesi bölümüyle de hizmet verilirken, elektronik ortamda tarama da yapılabiliyor. 
Metin Salar, eski binanın dayanıksız olduğundan bahsederken,"Bizim diğer kütüphanemiz deprem hasarlı binaydı. Bizlerde yıllardır yeni bir kütüphane yapılsın gayreti içerisindeydik. Çünkü Akşehir gibi bir yer o eski kütüphaneye layık değildi. Daha cazip, imkanları çok olan ve çocukların ilgisini çekecek bir yere ihtiyacımız vardı. Bunun için hep çalıştık. Bakanlıkta yeni bir bina yapmanın maliyetinin yüksek olacağını ve burada da hazır bina varken yeni bir binanın da lüks olacağını düşündü. Düşünürseniz sizi yeni Akşehir Kültür Merkezi binasına taşıyalım dediler. Bizde bunu makul bulduk. Eski projede de burası zaten kütüphane olarak düşünülmüş." dedi.
"YEDİDEN YETMİŞE HERKES 
YARARLANABİLECEK"
Kütüphane Müdürü Metin Salar, kütüphanede yediden yetmişe herkesin yararlanabileceği ifade ederken şunları söyledi: "Buranın içini kendimiz dizayn ettik. Özellikle genç neslin ve çocukların ilgisini çekecek neler yapabiliriz diye düşündük. Genel Müdürlüğümüz de bizleri gere çevirmeyerek istediğimiz ödeneği gönderdi. Bu ödeneklerle harcamamızı yaptık. Bizler burayı beğendik. Vatandaş ve okuyucu da beğeniyor. Burada özellikle öğlen saatlerinde çocuklar oturacak yer bulamıyor. Halbuki ilk zamanlar kütüphane uzak oraya kim gidecek şeklinde söylenmişti. Ama öğlen vakitleri olmak üzere özellikle hafta sonları çok yoğun oluyor. Bizim burada azımsanacak bir okuyucumuz yok. Ödünç verme bölümlerimiz, salonlarımız çalışıyor. Bizim burası yediden yetmişe herkes yararlanabildiği bir kütüphane çeşidi. Biz insan, okul, sınıf ayrımı yapmıyoruz. Burada halka açık ve herkes yaralanabilir. Okuma salonumuz 57 kişilik, bir o kadar da çocuk bölümümüz var. Yani ortalama 120 kişilik yerimiz var. Yani okuyucu derken kütüphanemizi etüt merkezi olarak kullanan kişileri kastetmiyorum. Yani burada ki okuyucudan kastettiğimiz şey kitaplarımızdan yararlanan kişiler."
"AKŞEHİR KÖŞESİNDE HERKES İSTEDİĞİNİ BULABİLECEK"
Kütüphanenin bir köşesine Akşehir köşesini oluşturduklarını ve bunu kaynaklarla daha da zenginleştireceklerini belirten Salar son olarak şunları kaydetti: "Burada toplam 45407 kitabımız var. Ama buranın deposu küçük olduğu için malesef kitaplarımızın hepsini getiremedik. Çok eski roman ve kitapları eledik burada. Buraya daha çok tarihi ve milli değeri olan,okuyucuların ilgisini çekecek yeni kitaplardan getirerek eleme yaptık. Kütüphanemize Akşehir köşesi yaptık. Bunu özellikle yaptık. Sadece Akşehir'le alakalı bilgiler olacak bu köşede. Diyelim ki Akşehir'le alakalı bir araştırma yapmak istiyorsunuz. Aradığınız konuyla alakalı her şeyi o köşede bulabileceksiniz." 
Biz burayı Pazar ve Pazartesi günleri kapatıyoruz. Normalde ise öğlen molasında kapatılması gerekiyor. Ama buraya gelen insanlar mağdur olmasın, dışarıya gitmesin, rahatsız olmasın diye nöbetçi arkadaş eşliğinde öğlen arası da açık tutuyoruz.
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 679 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EMNİYET’TEN YILBAŞI ÖNCESİ KAÇAK İÇKİ OPERASYONU
EMNİYET’TEN YILBAŞI ÖNCESİ KAÇAK İÇKİ OPERASYONU
4 ARAÇLI ZİNCİRLEME TRAFİK KAZASI
4 ARAÇLI ZİNCİRLEME TRAFİK KAZASI