HAMİLELİKLE İLGİLİ KIŞ ÖNERİLERİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

HAMİLELİKLE İLGİLİ KIŞ ÖNERİLERİ

Akşehir PARKHAYAT Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hicran Kanat; havaların soğumasıyla daha çok kapalı alanlara sıkışan anne adaylarına önemli uyarılarda bulundu.

04 Şubat 2020 - 09:35

Doktor Hicran Kanat şu ifadelere yer verdi: "Soğuk kış aylarında hamileliğin, yaz mevsimine göre daha zorlu yaşandığını belirten Op. Dr. Hicran Kanat; güneşli günlerin azalmasıyla D vitamini eksikliğinin arttığını, kapalı ve kalabalık mekanlarda kolayca bulaşan virüsler nedeniyle de hastalıkların hızla yaygınlaştığını hatırlatarak, kış hamileleri için uyarılarını “Hamilelikte 6 Kış Kriteri“ başlığıyla şöyle sıraladı:

“Kış mevsiminde hamilelerin, gündelik yaşamlarından beslenme şekillerine kadar pek çok konuda değişiklikler yapmaları gerekir. Artan hastalık riski ve D vitamini eksikliğinin yanı sıra, hamilelik döneminde yaşanan ruhsal değişikliklere kış günlerinin kasvetli havasının da eklenmesiyle daha da zorlanan anne adayları için 6 kış kriterine uymak, kendilerinin ve bebeklerinin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Beslenmeye Dikkat:

Hamilelikte çok ihtiyaç duyulan vitamin ve mineralleri içeriyor olmaları nedeniyle kış sebze ve meyveleri yeterince tüketilmeli, balık; haftada 1 kez, buğulama ya da ızgara olarak ihmal edilmemelidir. Ülkemizde hamilelik dönemine çoğunlukla demir eksikliği ile başlandığından, doktor tarafından önerilen demir desteğinin uygulanması çok önemlidir. Sebze ve meyveler yoluyla alınan C vitamini de demirin daha iyi emilmesini sağlayacaktır. Emilimi azaltan süt ve süt ürünleri ise birlikte tüketilmemelidir.

Hafif Sporlara Devam:

Kış hamileleri günde 30 dakika yürüyüş yapmaya, nispeten sıcak günlerde de öğle saatlerinde yaklaşık 1 saatlerini açık havada geçirmeye çalışmalıdırlar. Kış mevsiminde tembelleşen vücutlarını, yoga ve pilates yaparak hareketlendirebilirler. Bu tip hafif sporlar; hem fiziksel hem de zihinsel olarak rahatlama sağlayacaktır.

Öpmeyin hatta Tokalaşmayın:

Kış ayları, başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere hastalıkların kolayca yayılmasına neden olur. Kalabalık ve kapalı mekanlar, yeterince havalandırılmayan ortamlar; virüslerin, gerek solunum gerekse temas yoluyla hızla bulaşmasına yol açar. Mümkün olduğunca kalabalık yerlerde bulunmaktan kaçınılmalı, öpüşmek yerine baş selamı ile yetinmeli hatta tokalaşmamalıdır. Doktora danışarak grip aşısı olmakta da yarar vardır.

Ayaklar Sıcak Tutulmalı:

Hamilelerin, kış aylarında vücut ısılarını koruyabilmeleri için giysi seçiminde dikkat etmeleri gereken kurallar vardır. Isıyı vücuda hapseden, nem ve hava değişimine izin vermeyen sıkı dokunmuş ve yoğun sentetik lif içeren giysiler, derinin nemli kalmasına neden olur. Bunların yerine; yünlü, pamuklu, havalanabilir yumuşak giysiler tercih edilmelidir. Ayakları sıcak tutmak için yine pamuklu veya yünlü çorap giyilmeli, ayakkabıların da duruşu destekleyen, tabanı rahat ve kaymayan türde olmasına dikkat edilmelidir.

Ortamı Nemlendirin:

Kuru havanın solunum yolları üzerindeki etkileri nedeni ile evlerde soba ve kaloriferlerin kuruttuğu havayı, kaynayan bir çaydanlık ya da ıslak bezler gibi tedbirlerle nemlendirmek faydalı olacaktır. Evler her gün düzenli olarak havalandırılmalıdır.

Arkadaşlarınızla Buluşun:

Mevsim dönümlerinde; sürekli soğuk ve kapalı hava, evde uzun dönem kalmak ve hamilelik döneminin duygusal değişikliklerinin bir araya gelmesi, depresyona yol açabilir. Seyahat etmek, temiz havada zaman geçirmek, aile ve arkadaş ziyaretleri; depresyonun oluşmasını engelleyecektir.”
HABER / EBUBEKİR ARSLAN 

Bu haber 1109 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DERE YATAĞINDA KENEVİR OPERASYONU
DERE YATAĞINDA KENEVİR OPERASYONU
KAÇAK AKARYAKIT VE KENEVİR OPERASYONU
KAÇAK AKARYAKIT VE KENEVİR OPERASYONU