HAVA DEĞİŞİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

HAVA DEĞİŞİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Parkhayat Akşehir Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Ali Cengiz Hava Değişimlerinin Romatizmal Hastalıklarla İlişkisi Hakkında Bilgiler Verdi.

30 Aralık 2019 - 00:02

Romatizma, kol ve bacak eklemlerinde görülen ağrı ve sızılar için kullanılan bir deyimdir. Genellikle kadınlarda daha sık görülmektedir.Yaş ilerledikçe romatizma ve eklem ağrıları daha sıklaşır.
   Havadaki nem oranında artış veya basınçta düşüş gibi hava durumundaki değişiklikler, eklemlerin geçici bir süre hassaslaşmasına yol açabilir.Kişilerin %70-90'ında romatizma,hava değişikliklerinden etkilenmektedir.İklim değişikliği romatizmaya neden olmaz,sadece romatizmanın neden olduğu ağrıyı artırabilir.Hava durumuna hassas olan romatizmalılar,özelikle soğuk havalardan etkilenirler.Fırtınadan veya yağmurdan önce ağrıları artabilir.Hava durumu durağanlaşınca şikayetler azalır.Sinir uçları,soğuma yönündeki hava değişikliği ile aşırı uyarılır.Basıncın ani düşmesi ile,eklemlerde bulunan eklem sıvısı ve zarlarının genişlemesi ve iltihaplı dokularda aşırı basınç sonucu ağrı ortaya çıkar.
   Hem kısa süre önce başlayan(akut) ve hem de uzun süren(kronik) kas ve iskelet sistemi ağrılarının,en çok kış mevsiminde,bunu takip ederek de sonbahar ve ilkbaharda görüldüğü bilinmektedir.Kış ile karşılaştırıldığında ,yaz aylarında akut ağrılarda %27,kronik ağrıda ise %57 azalma olduğu bulunmuştur.Ağrı ile en güçlü ilişki,gün ışığı süresi ve hava sıcaklığı arasında bulunmuş olup,ne kadar uzun süreli gün ışığı var ve de hava ne kadar sıcak ise ağrı o kadar az görülmektedir.Ayrıca uyku kalitesi iyi ve günlük egzersiz(spor) süresi fazla ise ağrı miktarı azalmaktadır.Düşük basınçlı soğuk ve yağışlı havalarda romatizmal ağrılar başlar veya mevcut ise artar.Yüksek basınçlı ve sıcak havalarda ise ağrı kaybolur veya azalır.Hava durumuyla ilişkili eklem ağrıları,artroz(kireçlenme) ve fibromyalji(yumuşak doku romatizması),iltihaplı eklem romatizması,bel ve boyun fıtıkları bulunan hastalarda daha yaygındır.Sağlıklı kişilerde hava durumuna bağlı olarak gelişen romatizmal ağrılar,bir romatizma belirtisi değil,daha çok kişinin hava basıncı değişikliklerine gösterdiği kişisel hassasiyet olarak düşünülmektedir.
   Havanın etkisini azaltmak amacıyla,romatizma ve eklem ağrıları olanlara nem oranının düşük,yani havası kuru ve güneşli bölgelerde yaşamaları tavsiye edilebilir,ancak bu tavsiye herkes için pratik değildir.Hava kirliliği de eklem ağrılarını tetiklemektedir.
   Tedbir olarak herkesin ortam sıcaklığına uyumlu giyinmesi,hava cereyanında kalmaması, üşütmemesi,terleme durumlarında üzerindeki teri kurutmadan çamaşır değiştirmesi tavsiye edilir.
   Tüm okuyucularımıza sağlık ve mutluluklar dilerim.
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 1100 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ARABALI SİNEMA ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ
ARABALI SİNEMA ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ
SOSYAL MESAFELİ BİSİKLET TURU
SOSYAL MESAFELİ BİSİKLET TURU