HAYAT ARKADAŞI YENİDEN HAYATA BAĞLADI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

HAYAT ARKADAŞI YENİDEN HAYATA BAĞLADI

Akşehir’li hemşerimiz Muammer Tepe 40 yaşında böbrek yetmezliği teşhisiyle diyaliz tedavisi görmekteyken 4 aylık eşi ise kendisine böbreğini vererek hayata tutunmasını sağladı.

19 Kasım 2021 - 12:04

Örnek hayata tutunma hikayesi Akşehir’de yaşandı. Hemşerimiz Muammer Tepe’nin kendisine  18 Haziran 2019’de böbrek yetmezliği teşhisi konuldu.  Tepe’yi Kasım ayında tanıştığı eşi kendisine hiç düşünmeden böbreğini verdi. Gazetemize açıklamalarda bulunan 40 yaşındaki  Muammer Tepe şu ifadelere yer verdi: “"Merhabalar Adım Muammer Tepe 2019 haziran ayında tesadüf eseri bu hastalığın farkına vardım. Arkadaşım hastaneye götürdü hastanede yapılan tahliller sonucu direk Konya'ya sevk ettiler. Konya Selçuk'ta tekrar tahlil yapıldı ve diyaliz hastası olduğumu öğrendim. 1 sene 9 ay boyunca diyalize girdim, Akşehir Devlet Hastanesinde Diyalize girmeye başladıktan 1 ay sonra babam böbreğimi vereceğim ben bu duruma dayanamam dedi. Akdeniz Üniversitesi hastanesine gittik, organ nakli bölümüne bütün herşeyi uydu babamın fakat babamda ki böbrek değerleri düşük olduğundan dolayı nakil gerçekleşemedi. Tabi organ nakli çok zor bulunan birşey isteyelim ki herkes bağış yapabilsin. Kadavradan başvurmak için Akdeniz Üniversitesine gittim ve Quantiferon testi istediler ve bu test hiçbiryerde kolay bulunmuyor bir arkadaşım vasıtasıyla şuanki eşimi tanıdım. Şuanki eşimi tanımamın sebebi bu rahatsızlığımdan dolayı şuanki eşimle tanıştıktan sonra arkadaşlığımız ileri boyutlara taşındı eylül 12'sinden itibaren bugüne gelen bir ilişkimiz var ve biz mart ayında evlendik, aradan 10 gün geçti eşim dediki Antalya'yı ara aradık hastaneyi benim kimseye verecek 4 saatim yok evlendikten 2 hafta sonra testleri yaptırmaya başladık, Mayısın 7'sinde nakil oldum. Burdan herkese söyleyebilirim ki organ bağışınızı yapın.” 
EŞİ MELİKE ERGÜN : “ EŞİMİN CANINA CAN OLDUM 
Kendisine böbreğini veren eşi 27 yaşındaki Melike Ergün ise gazetemize yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “ Benim Adım Melike Ergün Konya Akşehir’de yaşıyorum şuanki eşimin böbrek yetmezliğinden rahatsızlığı vardı, tanıştık ve evlendik resmi nikahı hemen kıymadık eğer kıysaydık 2 yıl beklememiz gerekecekti. Resmi nikah kıymadan hemen organ nakli başvurusunu yaptık bütün testleri geçtik, nakil kabul oldu normalde aileden biri olsa daha iyi olur ama mucizevi bir şekilde hemen uydu biraz uzun süreç geçti  ama bu süreçte olacağı için mutluyduk. Mayısın 7’sinde nakil olduk yaklaşık 7 aydır ayda bir kere Antalya’ya gidiyoruz. Zoru atlattık şuan önümüz çok güzel en azından diyalize bağlanmıyor, Haftada 3 gün diyalize gidiyordu, her şey daha güzel oluyor Allah izin verirse daha da güzel olacak, sürecimiz sıkıntılı çünkü dışarıdan aldığı için tanımadığı için böbreği ilaçlarla tedavi oluyor şuan ama 6-7 ay sonra her şey daha güzel olucak. Ailem ve etrafımdaki insanlar çok tepki verdi, en başta nikahım olmadığı için ama nikahım olsaydı uzun bir süre beklicekti beni. Pişman değilim asla da olmayacağım nikahımız da kıyıldı her şey daha da güzel oldu,en azından bir hayat verdim o hayatla beraber bende yaşıyorum. Haftanın 3 günü diyalizde olmasındansa benim yanımda beraber vakit geçiriyoruz. Akdeniz Üniversitesi doktorlarından Allah bin kat razı olsun muhteşem bir hastane hepsi çok güzel ilgilenmeleri,doktorları bizi nakil eden bölüm tek şöyle söylüyorum orda bir afiş görmüştüm ilk girdiğimde “Canıma can olurmusun?” herkesin canına can olmasını tavsiye ediyorum,gerçekten çok güzel bir duygu. Antalya Akdeniz Üniversitesinde bizi nakil yapan Hüseyin Koçak,Vural hoca, Bülent Aydınlı hepsine minnettarız, hepsinin rabbim her istediklerini yerine getirsin. O kadar güzel meslekleri var ki gönülden kutluyorum hepsini hastane ve bölüm olarak hepsinden Allah razı olsun. Vural hocanın şu lafını unutmuyorum Muammer Bey sana Mercedes motoru gibi böbrek taktık, hepsinden Allah razı olsun. Kimse korkmasın nakil olmaktan insanlar yarım kalıyor gibi düşünce asla yok nakil olduktan 8 gün sonra beni taburcu ettiler, ve ben şuan 7-8 ay geçti benim hiçbir sıkıntım yok. Benim yeme içme gibi hiçbir problem yok, böbreğimin tekini verdim, teki bende şuan bendeki böbrek çok daha fazla çalışıyor.Zaten hastanedeki kontrollerde hangi böbrek daha fazla çalışıyorsa onu vericiye veriyorlar, bir tık daha az çalışan organı alıcıya veriyorlar. Birtek sıkıntım ağır kaldırmamam gerekiyor ondada zaten insanlar buna çok dikkat ediyorlar. Nakilden sonra bana hiçbir şekilde ilaç vermediler, hiçbir şekilde ilaç kullanmadım ağrı kesici dahil vermediler, hiçbir şekilde ağrım olmadı, dikişlerimi hastaneden çıktıktan 2-3 gün sonra aldılar, ondan sonra hiçbir problem kalmıyor. Bedensel ruhsal problemim yok aksine çok mutluyum, herkes bana çok güzel bir şekilde bakıyor buda beni çok gururlandırıyor.” 
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 1881 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEHİR BEYAZA BÜRÜNDÜ
AKŞEHİR BEYAZA BÜRÜNDÜ
TARAFTARLARA MAÇ YASAĞI  GETİRİLDİ
TARAFTARLARA MAÇ YASAĞI GETİRİLDİ