ILGIN MİMAR SİNAN KÜLTÜR HAN KİTAP KAFE ve OKUMA SALONU PROJESİ...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ILGIN MİMAR SİNAN KÜLTÜR HAN KİTAP KAFE ve OKUMA SALONU PROJESİ ÖDÜL ALDI

Ilgın Belediyesi tarafından Lala Mustafa Paşa Külliyesi Büyük Han Toplantı Salonu gençlere özel olarak hazırlanan proje kapsamında Ilgın Kitap Kafe’ye dönüştürüldü. Proje ödül aldı.

20 Kasım 2023 - 00:06

Kıbrıs Fatihi Lala Mustafa Paşa tarafından Mimar Koca Sinan'a yaptırılan Lala Mustafa Paşa Külliyesi’nde bulunan hanlardan biri olan alanda sürdürülen proje çalışmaları neticesinde Mimar Sinan Kültür Han Kitap Kafe ve Okuma Salonu yapımı tamamlandı.

Kent & Başkan Dergisi’nin her yıl düzenlediği, tüm Türkiye’yi kapsayan online anketi ile Türkiye’nin başarılı büyükşehir, il, ilçe ve belde belediye başkanları belirlendi. Ödül almaya hak kazanan belediye başkanları ile belediyeciliğin ve yerel yönetimlerin gelişimi, güçlendirilmesi için çalışan birbirinden önemli ve seçkin isimler Kent & Başkan 2023 Ödül Töreni’nde bir aradaydı.

Bu kapsamda Ilgın Belediyesi’nin yapımını tamamladığı Mimar Sinan Kültür Han Kitap Kafe ve Okuma Salonu Kent Başkan Dergisi tarafından yapılan online oylama sonucunda ödül almaya hak kazandı.

Kitap Kafe Okuma Salonu Ilgın’a Çok Yakıştı
Ilgın Belediyesi tarafından Lala Mustafa Paşa Külliyesi Büyük Han Toplantı Salonu gençlere özel hazırlanan proje kapsamında Mimar Sinan Kültür Han Kitap Kafe Okuma Salonu olarak yapımı tamamlanıp hizmete açıldı.

Kıbrıs Fatihi Lala Mustafa Paşa tarafından Mimar Koca Sinan’a 1576 yılında yaptırılan Lala Mustafa Paşa Külliyesi’nde bulunan hanlardan biri olan alanda sürdürülen proje çalışmaları neticesinde yapımı tamamlanan kitap kafe, Ilgınlı gençler tarafından büyük bir ilgi ile karşılandı. Çok amaçlı salon olarak hazırlanan proje; konferans salonu, kütüphane, kafe ve ders çalışma alanlarından oluşuyor. Anadolu’nun en büyük menzil külliyelerinden biri olan tarihi külliyede yapılan restorasyon sonucunda tarihin kültürle harmanlandığı gençlerin buluşma noktası olan Mimar Sinan Kültür Han Kitap Kafe Okuma Salonu şehre ayrı bir değer katmıştır. Gençleri önemsediklerini ve her zaman yanlarında da olduklarını ifade eden Ilgın Belediye Başkanı Yalçın Ertaş, gençlere yönelik gerçekleştirdikleri proje ile ilgili “Lala Mustafa Paşa Külliyesi içerisinde bulunan Büyük Han Toplantı Salonunu kitap kafe projesi kapsamında gençlerimize özel olarak yaptık. Çok amaçlı salon olarak hazırlanan proje konferans salonu, kütüphane, kafe ve ders çalışma alanlarından oluşuyor. İnşallah gençlerimizle düzenli olarak yaptığımız buluşmaların yeni adresi burası olmuş olacak. Gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum.” açıklamasında bulundu.
Lala Mustafa Paşa Külliyesi
Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan menzil külliyesi sağ kol güzergâhında İstanbul Mekke hattında, Eskişehir-Konya arasındaki en önemli menzil durumundadır. Bu külliye Osmanlı döneminde bölgenin ticari merkezi olarak görülmüş ve külliyenin yapımında ticari yapılar ön plana çıkmıştır. Sultan Selim oğlu Sultan Murad zamanında Kıbrıs Fatihi Lala Mustafa Paşa tarafından 1576 yılında yaptırılmıştır. Birbirine bitişik iki büyük han, açık ve kapalı bölümlerden oluşan arasta, merkezinde cami, tabhane, imaret, sıbyan mektebi, hamam ve helalardan oluşan külliye Mimar Sinan tarafından yapılmıştır.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 306 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEHİR FEN LİSESİ KONYA BİRİNCİSİ
AKŞEHİR FEN LİSESİ KONYA BİRİNCİSİ
BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI YILDIZ'DAN TİCARET VE SANAYİ ODASINA ZİYARET
BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI YILDIZ'DAN TİCARET VE SANAYİ ODASINA...