KADINHANI TAHİNLİ PİDE FESTİVALİ COŞKUYLA KUTLANDI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

KADINHANI TAHİNLİ PİDE FESTİVALİ COŞKUYLA KUTLANDI

2 gün süren Kadınhanı 7. Geleneksel Kadınhanı Tahinli Pide Festivali Kültür ve Sanat etkinliği sona erdi. Festivalin son gününde Mustafa Yıldızdoğan sahne aldı.

31 Ağustos 2023 - 11:10

800. Yıl dönümü olması hasabiyle ayrı bir önem taşıyan etkinlere bu yıl rağbet daha fazlaydı ilçe stadın da yapılan etkinlere bir çok siyasinin yanı sıra ünlü isimlerde katıldı. 2 gün süren etkinliklere festivalinde adını taşıdığı ilçenin coğrafi tescilli ürünü olan tahinli pide yeme yarışmaları her zaman ki gibi ilgiyle izlendi üç katagoride yapılan yarışmalarda birincilere çeyrek altın ikincilere gram altın ve çeşitli hediyeler verildi. İlk gün Eser Eyüpoğlu ikinci gün ise Mustafa Yıldızdoğan şarkılarıyla halkla buluştu. 800. yıl etkinlikleri kapsamında yapılan koşuda dereceye girenlere Başkan Mehmet Badem tarafından madalya ve para ödülü verildi. Ayrıca 800. Yıl münasebeti ile Kadınhanı Belediye Başkanlığı tarafından hazırlatılan ve Selçuklular döneminde Raziye Devlet Hatun tarafından ilçeye yapılan Kervansarayın konu alındığı kısa film ilk defa festival alanında halkla buluştu. Başkan Badem festivalle konuşmasında etkinliklere destek veren başta Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY olmak üzere tüm sponsorlara teşekkür ederken ilçe halkına bir müjde daha verdi. İlçenin vazgeçilmez tatlarından olan ünü tüm Türkiye ye ulan coğrafi tescilli Tahinli Pidenin yanı sıra yine ilçeye özgü olan adından ve tadından bahsettiren Kadınhanı Kömbesinin de coğrafi tescilini aldıklarını duyurdu. Başkan Mehmet Badem tüm katılımcı ve misafirlere teşekkürlerini sunarak iyi eğlenceler diledi.
250 BİN LİRA BAĞIŞLA, AĞA HİLMİ KARACA OLDU
Kadınhanı 7. Tahinli Pide Festivali’nin son gününde heyecanla beklenen ağalık seçimi yapıldı. Bu yıl ki ağalık seçimini, Belediye’ye yaptığı 250 bin liralık bağışla çiftçilik yapan Hilmi Karaca kazandı. 
Bu yıl ki Kadınhanı 7. Tahinli Pide Festivali, ilçenin kuruluşunun 800. yıl dönümü olması nedeniyle de ayrı bir önem taşıyordu. Cumartesi ve Pazar günlerinde, iki gün boyunca ilçe stadyumunda gerçekleşen festival etkinliklerinin her yıl en çok ilgi ve merak konusu bölümü ağalık seçimleri oluyor. Bu yılın festival ağası ise 250 bin lirayla en çok bağışı yapan Hilmi Karaca oldu. Ağalık seçimini kazanan Karaca, ağa kıyafeti ile poz verdi. Kadınhanı Belediyesi’ne maddi katkı sağlayan bu etkinlik, her yıl olduğu gibi bu yıl da festivalin en çok ilgi gören bölümlerinden oldu.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 946 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜNDEN BAŞKAN AKKAYA’YA ZİYARET..
DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜNDEN BAŞKAN AKKAYA’YA ZİYARET..
BAŞKAN AKKAYA'DAN 1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ MESAJI
BAŞKAN AKKAYA'DAN 1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ MESAJI