KAYMAKAM TÜRK: HEDEFİMİZ AKŞEHİR’İ MARKA HALİNE GETİRMEK
Reklam
Reklam

KAYMAKAM TÜRK: HEDEFİMİZ AKŞEHİR'İ MARKA HALİNE GETİRMEK

Akşehir Kaymakamı Mehmet Türk 60.Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Festival ve Şenlikleri kapsamında stantları ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

04 Temmuz 2019 - 08:35 - Güncelleme: 04 Temmuz 2019 - 09:24

Kaymakam Mehmet TÜRK, bu yıl 60.ncısı gerçekleştirilecek olan Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Festival ve Şenlikleri dolayısıyla yaptığı açıklamada ana hedeflerinin; “Akşehir’i bir marka şehir haline getirmek, Kadim tarihi ile Nasreddin Hocasıyla, Kirazıyla Akşehir'i bir kültür ve turizm destinasyonu haline getirmek” olduğunu ifade ederek programların gerçekleştirileceği, yoğun çalışmaların sürdürüldüğü, önemli açılış ve toplantı yerlerinde, etkinlikler süresi içerisinde halkın daha çok yoğun olarak bulunacağı, alışveriş stantları ve ziyaret yerlerinde incelemelerde bulundu. Esnaf ve vatandaşlarımızla da sohbet eden, sorunlarını dinleyen kaymakam Mehmet TÜRK incelemeler sonrası aşağıdaki açıklamalarda bulundu:

“Festivaller, bizleri ortak paydada buluşturan kaynaştıran sosyalleştiren gelenek görenek, örf ve adetleri öğrenmemize yardımcı olan, bu değerleri yaşamımızın her aşamasında geçmişimizle de buluşmamıza katkı sağlayan önemli kültürel etkinliklerdir. Böyle güzel etkinlikler insanlarımızı bir araya getiriyor, insanlarımızın kaynaşmasını dayanışmasını sağlıyor. O nedenle festivallere büyük önem veriyor, kurumlar arası oluşturduğumuz sinerji ile Akşehir'imiz ve Nasrettin Hocamızın tanıtımı noktasında kazanımlar elde etmeye çalışıyoruz. 
Akşehir ilçemiz Konya'nın en batısında yer alan Afyon, Isparta, Ankara, Konya yol kavşağında bulunan bir ilçe. Yaklaşık 100 bin civarında nüfusumuz var. 
Mülki idare kriterleri anlamında Türkiye'de iller dört sınıf, ilçeler altı sınıf şeklinde kategorize edilmiştir ve bu anlamda ilçemiz Akşehir birinci sınıf bir ilçedir
Sanayi anlamında katma değer bakımından Konya'dan sonra en büyük katma değer üreten ilçeler arasındadır. Organize sanayimizde, üretimde 30 civarında fabrikamız bulunmakta bir o kadar fabrikamızda proje ve inşaat aşamasında üretime geçmeyi beklemektedir. 1000’in üzerinde işçi istihdam edilmektedir. 
Akşehir, sosyo-kültürel anlamda Konya’nın izlerini taşırken aynı zamanda Ege ve Akdeniz kültürünün etkisini de hissettirmektedir.

Kurumsal yapılanma anlamında bölgenin cazibe merkezi konumundadır. Sağlık sektöründe 300 yataklı devlet hastanesi 100 yataklı bir özel hastanesi ile bir çok ilçeye de hizmet sunan bir sağlık merkezi konumundadır.
Eğitimde gerek üniversite sınavlarında gerek liselere geçiş sınavlarında ortalamanın üzerinde bir başarı grafiği yakalamış bir ilçedir. 
İki fakülte, iki yüksekokulu ile müstakil bir üniversite olabilme potansiyeli taşımaktadır.
Tarımsal anlamda da tescilli kirazı ile Türkiye’nin kiraz üretiminin %4’ü, ihracatının ise %24'ü dolaylarında ihracat gerçekleştiren bir ilçedir. 
Kültürel anlamda da arkeoloji ve etnografya müzesi, batı cephesi karargah müzesi ve taş medrese müzesi ile üç müzesi bulunan ender ilçelerdendir Akşehir.
Tarihsel anlamda ise çok jeostratejik ipek yolu üzerinde bulunan bir ilçedir. 
Akşehir aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet'in emriyle fethedilen, Yavuz Sultan Selim'in doğu seferinde uzun süre konakladığı, 1402 Ankara Savaşı'nda Timur’a yenik düşen Yıldırım Beyazıt'ın esaret hayatı yaşadığı, hepsinden daha önemlisi; Batı cephesi karargâhının taşınarak, dokuz ay on gün boyunca milli mücadelenin buradan yönetildiği, Atatürk’ün defalarca ziyaret ettiği çok önemli bir ilçedir. 
Akşehir sokaklarında dolaştığınızda adeta tarihin derinliklerinde yolculuk yapıyor hissine kapılırsınız.
Ve haklı gururumuz Nasreddin Hocamız… 
Göle çaldığı umut mayası, ters bindiği eşeği, cübbesi, kavuğu ile yüzyıllardır ayakta kalan türbesiyle Akşehir'imizin tamamlayıcısı ve vazgeçilmez bir parçasıdır. Asırlardır Nasreddin Hocamızın torunları Akşehir'den Dünya'ya o'nu daha doğru bir şekilde tanıtabilmenin ve geleneğini yaşatmanın misyonunu üstlenmişlerdir.
Tüm bu etkinliklerimizden maksat Akşehir'imizi tanımak ve tanıtmaktır. 
Ben İlçe kaymakamı olarak festival ve şenlikler kapsamındaki tüm organizasyon ve etkinliklerin verimli ve yararlı geçmesini, Akşehir'imizin tanıtımı adına hayırlı açılımlara vesile olmasını temenni ediyor, festivalin gerçekleşmesinde emek ve katkısı olan başta belediyemiz olmak üzere kamu kurumlarına, güvenlik önlemleri alan güvenlik birimlerimize, tüm kişi ve kuruluşlara, sivil toplum örgütlerine ve değerli basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Bu haber 819 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'1 AYDA SAPTANAN AKTİF VAKA, 15 GÜNDE SAPTANDI'
'1 AYDA SAPTANAN AKTİF VAKA, 15 GÜNDE SAPTANDI'
MİLLETVEKİLİ ERDEM YUNAK'TA MUHTARLARLA BULUŞTU
MİLLETVEKİLİ ERDEM YUNAK'TA MUHTARLARLA BULUŞTU