KENDİNE ÖZGÜ TADI VE KOKUSUYLA ÜNLÜ ORGANİK "ÇAKILLAR...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

KENDİNE ÖZGÜ TADI VE KOKUSUYLA ÜNLÜ ORGANİK "ÇAKILLAR ÇİLEĞİ"NİN HASADI DEVAM EDİYOR

Akşehir’in Çakıllar Mahallesi’nde kendine özgü tadı ve kokusuyla ünlü organik "Çakıllar Çileği"nin hasadı devam ediyor. Üreticiler fiyatlardan memnun.

04 Haziran 2020 - 00:38 - Güncelleme: 04 Haziran 2020 - 11:37

Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden Akşehir’in Çakıllar Mahallesi’nde hasat, yeni tip koronavirüs (COVID-19) önlemleri altında sorunsuz devam ediyor. Hava sıcaklığının 25 dereceye yaklaştığı Çakıllar’da çoğunluğu kadınlardan oluşan işçiler, COVID-19 salgınına karşı tedbirlerini alarak tarlada ter döküyor. Lezzeti ve aromasıyla tüketicinin tercih ettiği ve ülke genelinde Çakıllar çileği olarak da bilinen meyve, raf ömrünün kısa olmasından dolayı ağırlıklı olarak iç piyasada tüketiliyor. Fakat neredeyse Avrupa’nın tüm ülkelerine ve Amerika’ya da ihracatı yapılıyor.

Çakıllar Mahalle Muhtarı Metin Ercan, yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle üretimin ve üretmenin ne kadar önemli olduğunu yaşayarak gördüklerini belirtti.

Bereketli topraklarıyla Çakıllar’ın tarımda daha iyi yerlere gelebilmesi için yerel yönetimler olarak her türlü desteği verdiklerini ifade eden Ercan, "Lezzetiyle ünlü organik çileklerimizin 2020 hasatına 19 Mayısta başlandı. Yıllık ortalama kapasitemiz 1500 - 2 bin ton civarında. Sezon iyi giderse dekara 3 – 4 ton arası verim alabiliyoruz. Fakat bu yıl yaşanılan dondan dolayı verim biraz düştü. Verim %80 ler civarında seyrediyor. Fakat üreticilerimiz açıklanan fiyatlardan memnun." dedi.

‘’Çöpüyle toplanan çilek 4 TL, çöpsüz çileğin 5 TL’den halde satışı gerçekleşiyor’’

Çileğin üreticiden alım fiyatlarından bahseden Ercan, şu ifadeleri kullandı:’’İlk açıklanan fiyatlara göre; çöpüyle toplanan çilek üreticiden kilogramı 3 liradan, çöpsüz toplanan çilek 4 liradan alımı yapıldı. Bugün itibariyle Meyve Halindeki fiyatlar; Çöplü 4 lira, çöpsüz 5 liradan alınıyor. İhracatlık duble çileklerimiz ise üreticiden 6 – 6.5 lira arasında alınıyor. Albion, Tiago, Kabarla ve Monterey Çakıllarda yetişen çilek çeşitleridir. Genellikle Albion çilek çeşidi daha çok görülür. İç piyasa ve ihracatın çilek ihtiyacını çok rahatlıkla Çakıllardan temin edebiliyoruz. Şuanda fiyatlar üreticimizin yüzünü güldürüyor. Kasabamızda organik tarımda yapılmaktadır. Üreticilerimiz yaklaşık 15 yıldır organik tarımla uğraşmaktadır. Organik tarımın kasabamıza getirisi bir hayli fazladır. Organik tarımın hem fiyatlar hem de çileğin kalitesi üzerindeki etkisi çok yüksek, her geçen yıl fiyatlarımız artıyor. Ayrıca Çakıllar çileğinin aroması da artık marka haline geldi diyebiliriz. Bu konuda Konya İl Tarım Müdürlüğü ve Akşehir İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri yıl içinde çiftçilerimize seminerler verip, organik tarım hakkında bilgilendiriyor, bilinçlendiriyorlar. Çiftçimize Konya Büyükşehir Belediyesi’nin de çok büyük desteği var. Fidan ve naylon desteği veriyor. Desteğin %50’sini Büyükşehir Belediyesi kendi bütçesinden ödüyor. Buradan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay’a, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Mustafa Yazlık’a ve tüm şube müdürlerine, çalışanlarına bizzat teşekkür etmek istiyorum. Ama Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay’dan bir isteğim olacak. Bunu de demeden geçemeyeceğim. İşçilik giderleri ve tarımda kullanılan elektrik çok pahalı olduğu için fiyatlar ne kadar yüksekte olsa üreticimiz kazanamıyor. Geçimini zor sağlıyor. Bizim isteğimiz şu; Çakıllar’da zengin su kaynaklarına sahibiz. Bu sularımızı tutabilmek için 2 adet havuz talebimiz var. Biz bu girişimleri de Akşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mevlüt Yiğit ile birlikte Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ilettik. Eğer bizim mahallemize 2 adet havuz yapılırsa çiftçimizin, üreticimizin giderleri kısmi oranda azalacak, gelirleri daha da artacaktır’’ dedi.

‘’Çileklerimize kesinlikle hormon kullanmıyoruz’’

Çakıllar’da üretilen çileğin iri ve şeklinin bozuk olması, 'hormon mu kullanılıyor' sorusunu akla getirdi. Çilekteki şekil bozukluğunun ve iri oluşunun kış mevsiminin soğuk geçmesinden kaynakladığı belirtildi. Muhtar Ercan;’’ Çakıllar çileğinin kalitesi ve aroması kullanılan organik gübrelerden gelmektedir. Kamuoyunda çilekle ilgili iki büyük yanlış algı var. Birincisi iri-büyük olması nedeniyle hormon diye algılanıyor. Bunun çeşidinden kaynaklandığını söyleyebilirim. Ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen çilek çeşitleri Amerikan kökenli türlerdir ve çok iri meyveleri olur. Bu nedenle iri meyve hormondan kaynaklanan bir durum değil. Çilek meyvelerinin farklı şekillerde olması veya şekilsiz olmaları ise iklim koşullarından kaynaklanıyor. Bu yıl çok sayıda don yaşandı. Soğuk havanın ve gece-gündüz sıcaklık farkının artması üzerine tüm sebzelerde olduğu gibi çilek ve diğer meyvelerde de şekil bozuklukları ortaya çıktı" diye konuştu.

Çilek üreticisi, sosyal medyadaki videolara tepkili

Sosyal medyada başlatılan ve kısa sürede yayılan, tuzlu suya koyulan çileğin içinden böcek çıktığı görüntülerle ilgili konuşan çilek üreticileri tepki gösterdi. Üreticiler, bu zamana kadar böyle bir şeyle karşılaşmadıklarını söyledi. Son günlerde sosyal medyada yayılan tuzlu suya atılan çileklerin içinden böcek çıktığı görüntüler, Türkiye'de de gündeme yerleşti. Özellikle bir kullanıcının yaptığı ve ardından kurmaca olduğu ortaya çıkan video, geniş çapta etkisini gösterirken, Çakıllar’daki çilek üreticileri ve ticaretini yapan komisyoncu esnaflar ise bu duruma tepki gösterdi.

Akşehir’in Çakıllar Mahallesi’nde Organik Tarım işi yapan Danışman Organik Şirketi yetkilisi Mehmet Danışman Akşehir Postası Gazetesi kameraları önünde tuzlu su deneyi yaptı. Boş kasenin içine su ve tuz eklendikten sonra karışımın içine Çakıllar çileği ilave edilerek bir süre beklendi ve çileğin içinden böcek çıkmadığı test edildi.

Konu hakkında açıklama yapan Danışman Organik Şirketi yetkilisi Mehmet Danışman,’’ Danışman Organik olarak yıllardır bu işin içindeyiz ve bugüne kadar hiç böyle bir şeye rastlamadık. Birileri tamamen çilek üretimini karalama maksatlı bu videoları çekiyor, isteyen, istediği deneyi yapabilir. Çakıllar çileğinde öyle bir durum söz konusu değil. Tüketicilerimiz afiyetle yiyebilirler" dedi.

 Çilek üretimine pandemi sürecinde de ara verilmeden devam edildiğini kaydeden Danışman, "Devletimizin de verdiği özel izin ile üretimimize devam ediyoruz. Pandemi sürecinden ötürü sosyal medyada Danışman Organik Tarım instagram hesabı üzerinden vatandaşlardan siparişler alıyoruz. Çileğe ilgi, bu karalama kampanyasına karşın devam ediyor. Tekrar söylüyorum, böyle bir şeyin olmasına imkân yok. Sonrasında da çileğin içerisinden böcek çıktığı iddia edilen video, çeken kişi tarafından kurgulandığı açıklandı" diye konuştu.

‘’Kış mevsiminin sert geçmesi ve don olayı verimi etkiledi’’

Çakıllar mahallesinde çilek üretimi yapan üreticiler gazetemize verdikleri röportajda,"Albino cinsi yediveren çilekte hasadımız devam diyor. Mayıs ayı itibariyle başlayan hasadımız Kasım ve Aralık ayına kadar havaların iyi olmasıyla devam eder. Mahallemizde kış sert geçti. Don olayları verimimizi etkiledi. Bu yıl verim %80 seviyelerinde. Fakat bu yıl devletinde çilek fidesi dağıtıp özendirmesiyle çilek çiftçisi sayısı arttı. Bireysel olarak kendi çabalarımızla üretiyoruz. Bir dekarda 8 ayda yaklaşık 4 ton ürün alabiliyoruz. Çileğimizde ilaç ve hormon yok. Tamamen doğaldır ve kilosunu şuan da çöpüyle toplanan çileği 4 liradan, çöpsüzü 5 liradan satmaktayız" dediler.

HABER/YUNUS ÖZBABALIK

​​​​

Bu haber 1286 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ARABALI SİNEMA ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ
ARABALI SİNEMA ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ
YİNE ANTALYA, YİNE UYUŞTURUCU
YİNE ANTALYA, YİNE UYUŞTURUCU