KIRCA KÖYÜNDE NAPOLYON KİRAZI TOPLANMAYA DEVAM EDİYOR
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

KIRCA KÖYÜNDE NAPOLYON KİRAZI TOPLANMAYA DEVAM EDİYOR

Afyonkarahisar'ın Sultandağı İlçesine bağlı Kırca Köyünde; ihracata yönelik ve iç piyasalara dağıtım için, bahçelerde kiraz hasadı devam ediyor.

02 Temmuz 2019 - 08:14

Sultandağı İlçe Tarım Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Kırca'da üretilen kiraz da ,başta Avrupa ülkeleri olmak üzere,Rusya, Irak ,Çin Halk Cumhuriyetine yapılan ihracatta yerini alıyor.Kırca Köyü Muhtarı Abdullah Başaran; Yıllık yaklaşık 8-9bin ton kiraz üretiminin yapıldığını ,üretilen kirazın %60’ının ihraç  edildiğini, Avrupa pazarından sonra Çin pazarına da kiraz ihraç edilecek olmasının,üreticinin yüzünü güldüreceği yönünde görüş bildirdi.
Kış mevsiminde  telaşı başlayan,  tüm yıl bakımı yapılan, özellikle son yıllarda dalgalı fiyatı ve mevsim normalleri dışında seyreden yağışlar nedeniyle düşük rekolteye rağmen çiftçiler ve  'ata yadigarı' diyerek bahçelerinin satılmasına gönlü razı olmayanlar, Haziran ayının 2.haftasından bu yana kiraz hasadına devam ediyor.Bu yıl 8-11 liradan satılan kirazın üreticileri durumdan memnun.
Kendine has lezzeti, ilkbahardan yaza geçiş meyvesi olan kiraz, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte tarım işçileri tarafından toplanmaya başlanır. Kalibrelerine göre ayrılan kirazlar 'meyve alım hal'lerinde  toptancılara teslim edilir . Eksperler(uzman) yardımıyla kontrolü yapılıp, kalitesine göre fiyatlandırılıp,üreticiden-tüketiciye zincirinde, kiraz toptancıları paketledikleri kirazları firmalara teslim eder.
Kendine iç piyasada yer edinmiş Kırca Meyve Hali toptancılarından aldığımız bilgilere göre;
33 yıldır kiraz toptancılığı yapan Mehmet Kurt ; Geçen sene yağışlar nedeniyle ürünün %70’inde çatlama olduğundan,  kiraz alımına başlandığından bu yana hava şartlarının iyi olup ürünlerde fazla hasar bulunmadığından, rekoltenin geçen senelere göre yüksek olduğundan bahsetti.
Mustafa Albayrak ise; İlkbahar  sonu yağışları sebebiyle kirazların %35'inde çatlama olduğundan, ‘Meyve hal’ine getirilen ürünlerin; 1-2ve3.kaliteye göre ayrılıp  fiyatının belirlendiğinden , talep eden firmalara dağıtımı yapıldığından,geçen senelere oranla  iç piyasanın hareketli olduğundan söz etti.
Tarım işçileri tarafından ya da kalabalık aile bireyleri ile toplanan meyvenin  üreticilerinden aldığımız bilgilere göre;
Ali Öz; Bu sene, kirazın kalitesinin iyi olup, hak ettiği değeri bulduğundan, bahçe bakımına ve tarım işçilerine ödenen ücrete rağmen gelirin iyi olup, hasat sonuna kadar böyle devam etmesini umduğunu söyledi.
Metin Satılmış ise; 2 senedir kirazdan verim alamadığından dem vurup, masraflara rağmen bir nebze olsun emeğinin karşılığını aldığını dile getirdi.
Kırca Köyünde yaklaşık 12 yıldır devlet desteği ile iç piyasa için ve ihracata yönelik organik meyve üreticiliği yapılıyor. Ürünün kısmi bakım masrafları ve toplanan ürünün 'meyve alım hal'ine getirilmesi konusunda da üreticiye yardımcı olunması, kalibre belirlenmeyip, alış fiyatının sabit olmasından organik tarım, üreticilerin tercihleri arasında yer almayı başardı.
Organik kiraz toptancılarından Sabri Kurt ; Napolyon kirazının 5 liradan alındığının. Rekoltenin geçen yıllara göre yüksek olduğunun, kirazlar toplanmadan önce de organik tarım yapan üreticilerin bahçelerinden örnek ürün alınarak devlet kontrolü ile laboratuvarlarda analizinin yapıldığının.  ‘Meyve hal’ine getirilen kirazın uzmanlar aracılığı ile ürünün sağlamlığı kontrol edilip, dağıtımının yapıldığının bilgisini paylaştı.
Organik tarım üreticilerinden Sultan Özgazi’de emeklerinin  karşılık bulması konusunda diğer üreticilerle hemfikir. Bu sene verimin iyi olup, satış fiyatından memnun olduğunu belirtti. 
 

Bu haber 822 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SULTANDAĞI’NDA SİLAHLI KAVGA : 1 ÖLÜ 7 YARALI
SULTANDAĞI’NDA SİLAHLI KAVGA : 1 ÖLÜ 7 YARALI
BAŞKAN AKKAYA’DAN ÜNİVERSİTE KAYITLARI ÖNCESİ İSTİŞARE TOPLANTISI
BAŞKAN AKKAYA’DAN ÜNİVERSİTE KAYITLARI ÖNCESİ İSTİŞARE...