KONUĞUMUZ OL ÖĞRETMENİM PROJESİ BAŞLADI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

KONUĞUMUZ OL ÖĞRETMENİM PROJESİ BAŞLADI

Yunak / Kuzören Ortaokulu Konya İnsan Mektebi Kültür Davası "Konuğumuz Ol Öğretmenim" Projesi kapsamında, Öğretmenler evlere konuk olmaya başladı.

07 Şubat 2020 - 09:26

Yunak / Kuzören Ortaokulu Konya İnsan Mektebi Kültür Davası "Konuğumuz Ol Öğretmenim" Projesi kapsamında, öğrencilerin beden ve ruh sağlıklarının korunması ve varsa aksayan yönlerin düzeltilmesi için öğretmen ve idareciler tarafından gönüllü ev ziyaretlerinin ilkini gerçekleştirdi.  
KONUĞUMUZ OL 
ÖĞRETMENİM 
PROJESİ NEDİR? 

Okul ve aile toplumun aynasıdır. Aile insan neslinin devamını sağlayan, toplumsal ve kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasını üstlenen, bireye aidiyet duygusunu kazandıran ve güven veren bir yapı taşıdır. Okulun varlık nedeni de aile kadar hayati öneme sahiptir. Toplumda kültür aktarım merkezi olan okul, yeni nesilleri nitelikli bir biçimde yetiştirerek toplumsal yaşama katkı sunmaktadır.
Dünyanın ve ülkemizin, aileden başlayarak toplumun bütün alanlarında sağlıklı düşünen, dayanıklı ve güçlü kişilik yapısına sahip bireylere ihtiyacı vardır. Okul ve aile bu ihtiyacı sağlayan iki temel kurumdur. Ailelerin değişen ve gelişen günümüz koşullarında, okullarla iş birliği içinde olması kaçınılmazdır. Buradan hareketle okul-aile birliklerinin kurulması, Millî Eğitim Temel Kanununca da zorunlu hâle getirilmiştir. Öğrencilerin eğitiminde okulla aile arasında iş birliğini sağlamak, çatışmaları önlemek, öğrencinin eğitimi için gereken sorumlulukları paylaşmak, öğrenci velilerini eğitim konusunda aydınlatmak, velilerin bilgi, becerisinden eğitim için yararlanmak ve karşılıklı yardımlaşmayı sağlamak okul-aile birliğinin amaçları arasında yer almaktadır.

Bireyin gelişiminde mihenk taşı olan, okul ve aile iş birliğini sağlayacak gönüllü ev ziyaretleri etkili bir iletişim geliştirilmesini de sağlayacaktır. Okulla ailenin çocuk için bir köprü olmasının mükemmel bir yolu olan bu ziyaretler öğrencinin kendisini değerli hissetmesi ve aile-çocuk ilişkisini sağlamlaştırması açısından oldukça önemlidir. Ebeveynlerin değerlerini, çocuğuna karşı tutum ve davranışlarını, çocukla ilgili beklentilerini öğrenmek ve aileyi tanımak için kullanılacak bu yöntem sayesinde aile öğretmenlere daha çok güvenip ilgi gösterir. Ziyaretlerle çocuğun gelişimi desteklenip davranış problemlerinin sebepleri anlaşılır, ev çevresi gözlemlenerek çocuğun çevresi hakkında rehberlik de yapılabilir.
Ev ziyaretleri “Seninleyim” duygusunun verdiği güvenle kültürel ve sosyal bağları güçlendirir. Bireyleri teknolojiden başlamak üzere her türlü zararlı madde bağımlılığına götüren psiko-sosyal problemlerin çözümünde aile ve okul dayanışmasıyla tam bir mücadele başlar. Duygusal bakımdan olgunlaşmış, kendini değerli hisseden ve içten gelen bir denetimle iyi davranış geliştiren bireyler “Bağımlılığa karşıyım, aileme ve okuluma bağlıyım!” bilinciyle yaşamını güzelleştirirler.
Çok güzel bir bahçeye sahip olmak isteyen bir kişi, sadece oradan zararlı otları temizleyerek amacına ulaşamaz. Ayrıca orada verimli bir şekilde yetişecek çiçekler ekmelidir. Bu çiçeklerin gerektiği zaman sulamasını yapmalıdır. Burada asıl olan çiçek yetiştirmektir.
Konya İnsan Mektebi Kültür Davamız Konuğumuz Ol Öğretmenim Projesi kapsamında, öğrencilerin beden ve ruh sağlıklarının korunması ve varsa aksayan yönlerin düzeltilmesi için öğretmen ve idareciler tarafından gönüllü ev ziyaretleri gerçekleştirilecektir. Geleceğe dair ümidimiz olan öğrencilerimiz için okul ve aile etkileşimi kelebek etkisi oluşturacaktır.

Projenin Amacı
• Tüm okullarımızda hâlihazırda yapılmakta olan ev ziyaretlerini daha planlı ve kapsamlı bir şekilde yürütmek,
• Dezavantajlı öğrencilerimizin sosyal-duygusal gelişimlerini önceleyerek onların birçok açıdan gelişimlerine destek vermek,
• Ailelerin desteğiyle her kademedeki öğrencilerin hayat kalitelerini ve gelişimlerini olumsuz etkileyen çeşitli aksaklıkları tespit etmek,
• Her türlü bağımlılıkla mücadele etmek,
• Öğrencilere toplumun bir parçası olduklarını hissettirerek onların faydalı bireyler olmalarına katkıda bulunmak amaçlarımızı oluşturmaktadır.
Projede dönem başında ve sonunda uygulanacak anketlerle ev ziyaretlerinin hangi gerekçelerle yapıldığına dair istatistiksel veriler toplanması sağlanacak.

Projenin Yöntemi
1. Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından Ocak ayında gerçekleştirilecek gönüllü ev ziyaretleri için gerekçelerden oluşan faaliyet planı hazırlanır.
2. 2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci yarısının başlaması ile birlikte öğretmen ve idarecilere elektronik ortamda “Ev Ziyaretleri Ön Anketi” uygulanır.
3. Ziyaretlerin gerekçeleriyle ilgili faaliyet tablosu okullarla paylaşılır. Okullar, dezavantajlı öğrencileri öncelikli olmak üzere faaliyet tablosunda yer alan gerekçelerden de faydalanarak ev ziyareti planlamalarını oluşturur (Yazılı bir plan olmak zorunda değildir öğretmenlerle toplantı esnasında sözlü olarak istişare de yapılabilir.).
4. Şubat ayından itibaren okullarımız gönüllü ev ziyareti uygulamalarını gerçekleştirir. İstatistiki verilerin toplanmasına yardımcı olmak adına EK 1 de belirtilen “Ev Ziyareti İstatistik Formu”na yapılan ziyaretler işlenir (Formlar okullardan veri toplanmasını kolaylaştırması ve daha sonra istenecek bilgilere kaynaklık etmesi amacıyla hazırlanmıştır.).
5. Dönem sonunda öğretmen ve yöneticilerle elektronik ortamda gönderilecek “Son Anket”le gerçekleştirilen ev ziyareti uygulamalarındaki istatistiksel değişim raporlanır.
6. Ziyaretlerle ilgili tamamen istek ve tercihe bağlı olarak Konya İnsan Mektebi sosyal medya hesaplarında paylaşım yapılabilir.
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 1148 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ANNEYE KALKAN ELLER KIRILSIN
ANNEYE KALKAN ELLER KIRILSIN
POLİS MEMURU ÖZEN EMEKLİ OLDU
POLİS MEMURU ÖZEN EMEKLİ OLDU