KONYANIN YÜKSELEN DEĞERİ TOHUMCULUK…
Reklam
Reklam

KONYANIN YÜKSELEN DEĞERİ TOHUMCULUK…

Tarım Sektörünün yükselen değeri Tohumculuk ve Sertifikalı tohum üretiminde lider olan Konya 2020 yılı üretim sezonunda da yoğun çalışmalarına devam ediyor.

15 Eylül 2020 - 09:35

Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali ERGİN, İl Müdür Yardımcısı Fevzi TOSUN ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Niyazi Emrah ÇEREZ, tohumluk üretim faaliyetinde bulunan Ekiz Tohumculuğun Konya- Afyon karayolu üzerinde Ladik'de bulunan tohumculuk tesisini ziyaret ettiler. Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kontrolörleri üretimi yapılan tohumlardan numune alımı gerçekleştirildi.Konya İl Tarım Müdürlüğü ziyarete ilişkin şunlara yer verdi: " Tarımın kadim şehri olan Konya İlimiz tarımsal üretim alanı, bitkisel üretim çeşitliliği ve üretim miktarları bakımından Türkiye'de birçok üründe lider konumunda olmakla birlikte büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısı bakımından lider konumdadır.Konya ilimizde sertifikalı tohum üretimi 2005 yılından itibaren başta hububatta olmak üzere güzlük ve baharlık ürünler ile geliştirerek büyümektedir. Başta İlimiz olmak üzere ülke genelinde değerli çitçilerimizin temiz ve sağlıklı sertifikalı tohuma ulaşa bilmesi için 2020 yılı üretim sezonunda İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi bünyesinde bulunan Sertifikalı Tohumluk Kontrol Birimine 160 firma ve 910.000 dekar alanda 13.000 adet beyanname başvurusu olmuştur. Bu beyannamelerin hasat öncesi tarla kontrolleri ve hasat sonrası numune alımı işlemleri tecrübeli teknik personellerimiz tarafından yerine getirilmektedir. İlimiz Konya olarak Türkiye'de sertifikalı tohumluk üretiminin % 30 gibi önemli bir payını elimizde tutmaktayız. Bu % 30' luk payın içinde ilimiz Türkiye'nin Arpa (% 40), Patates  (%48), Ayçiçeği (%50),  Yonca (%60), Aspir (%97), Kuru Fasulye (%58), Korunga ( %40), Yem Bezelyesi (%28) üretimi kapsamında ilk sırada,  Buğday (% 24) üretimi ile ikinci sırada yerini almaktadır. Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak önümüzdeki üretim sezonlarında da Türkiye sertifikalı tohumluk üretimi pastasındaki payımızı üretimdeki paydaşlarımız ile birlikte sürekli arttırmanın hedefi içinde olacağız.
Sertifikalı tohum üretimi kontrolleri kapsamında 2020 yılı üretim sezonunda kontrolörlerimiz tarafından hasat öncesi yapılan tarla kontrolleri ve hasat sonrası sertifikalandırılacak olan tohumlukların % 80'nin numunesi alınmış olup, gelişimi devam eden tohumluk patates den yumru numunesi alınarak sertifikasyon işlemleri devam edecektir.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 387 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NARKOTİK ŞUBE GÖZ AÇTIRMIYOR
NARKOTİK ŞUBE GÖZ AÇTIRMIYOR
SULTANDAĞI'NDA KORONAVİRÜS EKONOMİK TEDBİR TOPLANTISI
SULTANDAĞI'NDA KORONAVİRÜS EKONOMİK TEDBİR TOPLANTISI