2015 SEÇİMLERİ VE ADAYLAR


Yeni Türkiye’nin tesisinde önemli dönüm noktalarından biri olacak 2015 Milletvekili genel seçimleri için süreç devam ediyor. Yeni Türkiye’yi inşa edecek olan kadroların oluşacağı Ak Parti milletvekili adaylarının tespitinde son aşamaya gelindi. Toplamda 6 bin 223 kişi başvuru değerlendirildi ve karar aşamasındayız. 
Aday adayları arasında her kesimden müracaat var. Her biri kendine göre dava adamı ve Ak parti’yi, dolayısı ile Türkiye’yi uçuracak projelere sahipler. Ak Parti’nin seçimlerde büyük başarı göstereceği kanaatine sahip olan her aday, kendine bir yer bulmak umudunda. Üç dönem kuralı ile boşalacak yerleri kendileri için avantaj sayanlar bile var.  
Ancak Ak Partiye, Ak Parti misyonuna sahip, bu misyona bağlılığı olan, bu konuda sorumluluk üstlenecek, fikir ve çözüm üretecek kaliteli adamlar lazım.
Yine vazgeçilmez nitelikler arasında adayın halkta karşılığının bulunması gerekiyor. Bu karşılık hem tabandan olma, hem de adayı meclise taşıyabilecek yerel şartları ihtiva ediyor. 
Olmaması gerekenler ise, hatır-gönü ilişkisi, yakın kayırması, mevki-makam sevdası ve paranın gücü gibi değerlerimize uymayan uygulamalar. 
Bu arada, aday belirlenmesinde özellikle bu seçimlerde dikkat edilmesi gereken en önemli risklerden birisi de “Paralel sızma” olması ihtimalidir. Görünen o ki, bazı adayların kendilerini takdim ederken “ paralel sızmaya karşı en fazla titizlik gösteren benim, en çok ben mücadele edeceğim” gibi algı ile hareket ettikleri görülüyor. Bu konu yeni dönem için hayati önemi haiz. Başbakan ve ekibinin hiçbir ayrıntıyı kaçırmayacağı, mevcut mecliste bulunan kalıntılar olmak üzere, yeni isimlerin didik didik edileceği anlaşılıyor. Aksi halde yine vahim yol kazalarına maruz kalabiliriz. 
Ak Parti kurulduğundan bu yana, 9 seçim geçirmiştir ve bu seçimlerin hepsinde başarılarını taçlandırmıştır. Her defasında millet bu partiyi bağrına basmıştır. Bunun en büyük sebebi, milletvekili adaylarının halkın içinden gelen kişiler olması kadar, ama daha da önemlisi toplum ile iyi ilişkiler kurabilen bir karizmatik liderin olması ve toplum ortalamasını karşılayan demokratik ve muhafazakar nitelikteki misyon ile vesayet sisteminin ortadan kaldırılması, toplumun problemlerinin çözülmesi ve geleceğe umut ve güvenle bakılabilir hale gelinmesidir.
İlk dönemlerde geçiş dönemi ve denge meselesi yüzünden birçok yol kazası yaşanmıştır. Mesela Dengir Mir Mehmet Fırat, , İdris Naim Şahin, Erkan Mumcu, İdris Bal vs. Hepsi de Ak Parti listelerinden seçilmiş, kimi parti yöneticisi, kimi bakan yapılmış, İçişleri, Milli Eğitim ve Kültür gibi hem devlet hayatı, hem toplum beklentileri hem de Ak Parti’nin misyon hassasiyeti açısından son derece önemli yerler emanet edilmiştir. Ama zamanı gelince içlerindeki zehir akmaya başladı ve çevresini kirletti. İşte böyle içi zehirli olanlara aman dikkat diyoruz. Yeni ve büyük Türkiye için bu titizlik son derece hayatidir. Yanlış yapma lüksümüz asla yoktur. Temsiliyet konusunda çok daha titiz değerlendirmeler yapılması kaçınılmazdır. 

Başarıdan başarıya koşan, her seçimde artarak halkın desteğine mazhar olan, Türkiye’nin müzmin sorunlarını çözen, yıkılmaz denilen tabuları yıkan, bin yıl sürecek vesayet sistemlerini yerle bir eden ve 10. Seçimine hazırlanan Ak Parti, Türkiye için milat olacak bir seçime giriyor. 
Bu seçim, bölgenin ve dünyanın en saygın lider ülkesi olma yolundaki Türkiye için bir milat ve başkanlık sistemi, çözüm süreci, yeni anayasa gibi dev projelerin hayata geçirileceği dönemin başlangıcı olacaktır. Allah yar ve yardımcımız olsun.