Medaş’tan Dev Yatırım
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Medaş'tan Dev Yatırım

İç Anadolu Bölgesi'nin en önemli elektrik dağıtım şirketi olan MEDAŞ, yatırımlarına devam ediyor.

16 Temmuz 2012 - 16:08

Hizmetin kaliteli bir şekilde vatandaşlara ulaşması için çalışmalarına devam eden MEDAŞ; yatırımlarına hız verdi. Devir tarihinden sonra belli bir program dâhilinde 2010- 2011 yıllarında toplam 160 milyon TL yatırım yapan MEDAŞ; 2012 yılında da 140 milyon TL tutarında yatırımı programına dâhil etti. Özelleştirmeden sonraki üç yıl içerisinde toplam 300 milyon TL yatırımı Konya, Karaman, Niğde, Nevşehir, Aksaray ve Kırşehir bölgelerinde gerçekleştirecek.
Yatırım programlarını hazırlarken büyük bir titizlikle çalıştıklarını dile getiren MEDAŞ Genel Müdürü Önder Kazazoğlu; “Her bölgenin ihtiyacına göre; can ve mal güvenliğinin sağlanması, kesintisiz ve kaliteli enerji temini, elektrik tesislerinin yer altına alınması, elektrik olmayan yerleşim yerlerine enerji temininin sağlanması gibi öncelikler dikkate alınarak yatırım programımız hazırlanmaktadır. Devir sonrasında bakıma ihtiyaç duyulan tesisler tespit edilerek program dâhilinde bu tesislerin büyük kısmının bakımı yaptık. Henüz bakımı yapılmayan tesislerin bakımının ise kısa sürede tamamlanması amaçlanmaktadır. Yapılan yatırım ve bakım çalışmaları sayesinde geçmiş yıllara göre elektrik arıza sayısında düşüşler olmuştur ve bu yatırımlarımızın artması ile de kesintiler en az seviyeye inecektir.”dedi. 
Aynı şekilde eskiyen ve kapasitesi yetersiz hale gelmiş trafolarımız ve bunların dağıtım panolarının yenilenmesini de programına dahil eden MEDAŞ, 2 yıl içerisinde MEDAŞ hizmet bölgesindeki 11.000 trafonun 2.300 tanesini yenileyerek hizmet kalitesini arttıracaktır. 
MEDAŞ bölgeye yapacağı bu yatırımlara paralel olarak gerekli olan TEİAŞ yatırımlarının da yapılmasını sağlamak amacı ile gerek TEİAŞ gerekse diğer kuruluşlarla görüşmeler yaparak; bölgedeki 37 adet TEİAŞ indirici merkezine ilaveten 13 indirici merkezin yatırım programına alınmasını sağlamıştır. TEİAŞ’ın bölgeye yapacağı ve 2013 yılı sonuna kadar tamamlanması beklenen bu yatırımlar ile bölgedeki elektrik sıkıntısının azalması enerji kalitesinin artması sağlanacaktır. 

MEDAŞ TEKNOLOJİ YATIRIMINDA DA ÖNCÜ
Bu yıl ki yatırım programı çerçevesinde teknoloji yatırımına da büyük önem verdiklerinin altını çizen Önder Kazazoğlu; “Akıllı Şebeke” kurma çalışmaları büyük bir hızla devam etmektedir. Bu gün akıllı şebeke kapsamında Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan sistemler MEDAŞ’ta kullanıma girmiştir. Bulunduğumuz bölgelerde sürekli ve kaliteli enerji hizmeti sağlayan lider şirket olma hedefiyle çıktığımız bu yolda, öncelikli hedefimiz TEKNOLOJİ ŞİRKETİ olmaktır. Akıllı şebeke sistemiyle Coğrafi Bilgi Sistemi, Otomatik Sayaç Okuma Sistemi, Çağrı Merkezi ve Araç Takip Programları gibi sistemlerin entegrasyonu ile sorunlara tek merkezden, anında müdahale edilecektir. Ayrıca bu sistem sayesinde enerji kalitesinin yükselmesi, kesinti sürelerinin minimuma indirilmesi hedefleniyor.” dedi. Ayrıca Akıllı Şebeke ile 
Müşterilerin kullanımlarını ve harcamalarını kendilerinin kontrol etmeleri,
Ölçüm cihazlarının merkezi sistemler ile kablosuz olarak anlık veri paylaşımı ile daha güvenilir şebekeler oluşturulması,
Uzaktan arıza tespiti sayesinde daha etkin bir arıza yönetimi sağlanması,
Kayıp ve kaçakların önüne geçilerek maliyetlerin düşürülmesi,
Kapsamlı raporlama sayesinde şebekeye ait her türlü raporların (enerji kullanım oranları, enerji kesintisi, vb.) alınabilmesi 
hususları sağlanabilmektedir.

MEDAŞ TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYOR… 
Teknolojik yatırımlar çerçevesinde MEDAŞ Türkiye’nin ilk resmi güneş enerjisi santralini kurmaya başladı. 200 KW gücündeki santralin Ağustos ayı içerisinde üretime geçeceğini bildiren Önder Kazazoğlu; bu projenin MEDAŞ’ın hizmet verdiği bölgeler için önemli bir proje olduğunu bildirdi. Türkiye’nin ilk resmi güneş enerjisi santralinin MEDAŞ bünyesinde kurulmasıyla birlikte, MEDAŞ’ın hizmet verdiği bölgelerin marka değeri açısından da büyük önem taşıdığını dile getiren Kazazoğlu; “Kurulacak güneş enerjisi santralleriyle doğayla tamamen barışık temiz enerji elde edeceğiz. Böylece Türkiye’deki temiz enerji elde etme çalışmalarında örnek kuruluş olacağız.” dedi.

Bu haber 3582 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NİMETULLAH BAŞARISINI YİNE KATLADI
NİMETULLAH BAŞARISINI YİNE KATLADI
AKADEMİK KİTAPFON ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRDİ
AKADEMİK KİTAPFON ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRDİ