MELTEM ORHAN’IN ’’TÜRKİYE’DEKİ KADIN...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

MELTEM ORHAN'IN ''TÜRKİYE'DEKİ KADIN GİRİŞİMCİLER'' KİTABI ÇIKTI

Eğitim ve siyaset dünyasının sevilen ve başarı ismi Meltem Orhan,kadınların çalışma hayatındaki yeri ve kadın girişimciliğine yönelik çalışmaları kaleme alarak Türkiye'deki Kadın Girişimciler adlı bir kitap çıkardı.

02 Ağustos 2022 - 09:48

Nobel Yayınevi Bilimsel Eserler serisinde yayımlanan kitabını geçtiğimiz günlerde vefat eden  babası eğitimci Kadir Orhan'ın  aziz hatırasına  atf  eden Meltem Orhan kitabıyla alakalı olarak gazetemize özel yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi ;
Türkiye'de kadın olmak güç bir iş fakat kadın olmak elindeki asıl “güç”!Son zamanlarda, hızla gelişen dünyada ve Türkiye'de, kadınların çalışma hayatına büyük ölçüde katılması ve daha faal görev alarak girişimcilik faaliyetlerinde bulunmaları, gelişen ekonomiler için stratejik bir öneme sahip olmuştur.
Kadın girişimciliği, kadınların kendi kazanımlarını elde ederek ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarında önemli rol olmasıyla birlikte kadınların iş hayatına ve ülke ekonomisine büyük katkısı yadsınamaz bir gerçektir.
Kadınların toplumdaki yerlerini yükseltme, ekonomik özgürlüklerini gerçekleştirme gibi konularda, kadın girişimciliğinin etkisi oldukça büyüktür. İş dünyasında varlıklı olmanın, kullanılamayan potansiyeli aktif hâle getirmenin ve yeni iş sahaları oluşturmanın yolunun, kadın girişimciliğinin öne çıkmasından ve teşvik edilmesinden geçtiği, gerek akademik çevrede gerekse iş dünyasında ifade edilmektedir.
Yapılan çalışmalarda kadın girişimcilerin kişisel karakteristikleri; bağımsız, özgüvenli, dinamik, rekabetçi ve amaç yönelimli olarak tanımlanmaktadır. Bu açıdan kadınların ekonomik hayatta erkeklerin yanında yer almasını sağlayacak politika ve projelere öncelik verilmesi ile onlar ekonomik ve sosyal gelişmeye önemli katkılar sağlayan potansiyel güç hâline getirmek mümkündür. Bununla beraber kadınların girişimcilik faaliyetlerinde önemli engellere maruz kaldıkları ve fazlaca zorlandıkları görülebilir.
Bu çalışma, girişimciliğin hız kazandığı günümüzdeki dünyada, Türkiye'de kadınların girişimcilik faaliyetlerinde karşılaştıkları engelleri ve kadın girişimcilerin yaratacakları fırsatları teorik bir düzlemde ele almayı amaçlamaktadır.
Kadına dair her şeyi esasen Peygamber efendimizin emri ile yürütmek gerekir ki, büyük liderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK bize bu hakları İslam dininin kadına verdiği değer doğrultusunda verdi. Savaş, kriz, kaotik bütün bu ortamlar kadınların sayesinde aşıldı. O yüzden bu kitabımı Sur’un üflendiği son ana değin bu yolda yürüyen çalışan kahraman hanımlara ithaf ediyorum dedi. 
HABER MERKEZİ 

Bu haber 567 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AHMET YILDIZ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI OLDU
AHMET YILDIZ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI OLDU
AKŞEHİRSPOR, ŞAMPİYONLUĞA KOŞUYOR!
AKŞEHİRSPOR, ŞAMPİYONLUĞA KOŞUYOR!