MEVSİMİN İLK KİRAZI GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

MEVSİMİN İLK KİRAZI GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Akşehir’de mevsimin ilk kirazı görücüye çıktı.

18 Mayıs 2021 - 10:39

Yaz mevsiminin vazgeçilmezleri arasında olan ve sofraların baş tacı meyvelerden kiraz  toplanmaya başladı. Değirmenköy mahallesinde kiraz üretimi yapan Özkan Öztop turfanda kirazı topladı. İzmir bölgesinde kilosu 90 TL’ye kadar satılan kirazın 15 gün içerisinde erken cinslerin hasat edilmesi bekleniyor. Akşehir Sultandağı bölgesi Türkiye’de kırmızı meyve üretiminin merkezi olarak biliniyor. Kiraz üreticileri bu yılın bereketli geçmesinden umutlu. Hava şartları iyi giderse yani yağışlar kirazları dalında çatlatmasa ve fiyatlar böyle devam ederse daha çok kazancın olacağını belirten Kiraz üretim yapan çiftçiler memnun olduklarını belirttiler. 
KIRMIZI YAZ GÜZELİ: KİRAZIN BİLİNMEYEN 7 ŞİFASI
Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biri şüphesiz ki kiraz. Bu kırmızı güzelin lezzetinin yanı sıra faydaları da çok fazla.
hastalıkların tedavisinde kullanılan ve koruyucu meyve olan kirazın en özel 7 faydasını paylaşıyoruz.
Vitamin ve mineral
 deposu 
100 gram kiraz ortalama 14-15 adettir ve 65 kaloriye tekabül etmektedir. A vitamini, potasyum içeriği ve lif açısından zengin olmasının yanı sıra antioksidan içeriği de yüksektir.
Gut hastalığı tedavisinde etkindir 
Halk arasında zengin hastalığı olarak bilinen gut hastalığı, kandaki ürik asit yüksekliğinden kaynaklanır. Yüksek ürik asit özelliklerde vücutta ayak başparmağında, eklemlerde birikerek ağrı ve şişkinliğe sebep olur. Kiraz kanda yüksek olan ürik asitin dışarı atılmasını ve kanda dengelenmesine yardımcı olarak eklem hastalıkları, Gut hastalığı tedavisinde önemli rol oynar. 
Vücuttan nikotin atar 
Sigara içen bireylerle nikotin hızlıca akciğerlere ulaşır ve kana karışır. Nikotin bağımlılık yapan keyif verici bir maddedir. Günde 1 porsiyon kiraz nikotinin vücuttan atılmasını sağlar ve içeriğinde ki flavonoidler sayesinde hücre duvarının zarar görmesini engelleyerek vücutta ki zehri temizler.
Böbrek dostudur 
Kirazda bulunan kinik asit böbreklerin taş ve kum yapmasını önleyebilir veya oluştuysa daha rahat kum dökülmesine yardımcı olur.
Kabızlık tedavisinde etkindir 
Lif açısından zengin olan kiraz sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık ve şişkinlik problemi olan hastalara yardımcı olur.
Bağışıklık sistemini güçlü tutar 
Kiraz meyvesi fitokimyasallar açısından zengindir, antioksidan bir meyvedir. Vücutta oluşabilecek iltihabi reaksiyonların önlenmesinde, vücut şişliği ve ödemin atılmasına yardımcı olarak enfeksiyon hastalıklarına karşı savaş açarak vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.
Vücutta yağların depolanmasını önler
Obezite tedavisinde fitokimyasal içeriği sayesinde lipit metabolizmasının düzenlenmesine yardımcı olan kiraz diyetlerde mutlaka yer almalıdır.
Günde 10-15 adet ara öğünlerde tüketilecek olan kiraz depo yağların azaltılmasında, kan şekerinin dengelenmesinde, insülin direncinin kırılmasında ve bu süreçte diyabet ve obezite ikilisine savaş açmaktadır.
Akşehir Postası Gazetesi olarak üreticilerimize kolaylıklar diler, bu sezonun bereketli geçmesini temenni ederiz. 
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 824 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
LED Ekran Fiyatları Neye Göre Belirlenir?
LED Ekran Fiyatları Neye Göre Belirlenir?
ADEM KURTU ANMA ETKİNLİKLERİ EYLÜLDE YAPILACAK
ADEM KURTU ANMA ETKİNLİKLERİ EYLÜLDE YAPILACAK