MİLLİ SAVUNMA SANAYİİNDE BİR BAŞARI HİKAYESİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

MİLLİ SAVUNMA SANAYİİNDE BİR BAŞARI HİKAYESİ

Şehrimizin yetiştirdiği önemli isimlerden Serdar Öğüt, yer aldığı Milli Savunma Sanayii projelerinde elde ettiği başarılarla göğsümüzü kabartmaya devam ediyor.

24 Haziran 2022 - 10:22

Serdar Öğüt, ülkemizin gururu ASELSAN ile birlikte geliştirilenNavigasyon Sistemleri ile yurtdışından temini çok zor olan ve dünyada sayılı ülkenin geliştirdiği fiber optik dönüölçerler konusunda oldukça önemli başarılara imza attı.
Serdar Öğüt’ün, 2009 yılından beri Ankara’da Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nde (NANOTAM) yaptığı kritik çalışmalarda önemli kazanımlar elde edildi. NANOTAM’da Serdar Öğüt’ün yönetimindeki Navigasyon Teknolojileri grubu ve ASELSAN tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen ve Hassas Güdüm Kitlerine (HGK) entegre edilen Ataletsel Ölçüm Birimi 2020 yılında yapılan atış testlerini başarı ile geçmişti.
AtaletselÖlçüm Birimi'nin kullanıldığı hassas güdüm kitleri Konya Karapınar’da yapılan atışlarda tam isabet sağlamış,özellikle Ataletsel Ölçüm Birimi performansının belirleyici olduğu, GPS desteksiz atışta hedef 2 buçuk metrelik hassasiyetle vurulmuştu.AtaletselÖlçüm Birimi'nin fiberoptik dönüölçerleri, Bilkent NANOTAM veASELSAN tarafındanözgün olarak geliştirildi.
Aynı ekibingeliştirdiği AtaletselNavigasyon Sistemi ise, askeri hava ve kara araçlarında kullanılmak üzere tasarlanmış, küreselkonumlama sistemi (GPS) alıcısı olan, navigasyon sınıfı fiber optik dönüölçerli hava ve kara navigasyon sistemidir.Günümüzde özellikle askeri araçların temel gereksinimi olan kendi konumunu ve yönelimini dışarıdan hiçbir destek almadan bulma ihtiyacı, sadece AtaletselNavigasyon Sistemleri ile karşılanmaktadır. AtaletselNavigasyon Sistemleri bağımsızdır, karıştırılamaz, kesintiye uğratılamaz. Denizin altında, uzayda, diğer sistemlerin kullanılamayacağı ortamlarda rahatlıkla çalışabilirler. Sistemler hiçbir sinyal yayınlamadıkları için gizlilik gerektiren uygulamalarda kullanılabilirler, yüksek hızlarda ve dinamikte bilgi verebilirler. 
“Yerli, Milli ve Özgün Navigasyon Sistemleri” projeleri ile kara, deniz, hava ve uzay platformlarında ihtiyaç duyulan yüksek başarımlı fiber optik dönüölçerlerin milli olarak tasarım, üretim ve karakterizasyon çalışmalarına olanak sağlayacak bir altyapı ülkemize kazandırılmıştır. Bu sayede, ülkemizde şu an üretimi olmayan, yurtdışına bağlı olduğumuz ve çok kritik öneme sahip ataletsel algılayıcılar ve navigasyon teknolojileri milli olarak geliştirilmiş ve bunlara ait üretim bilgileri (know-how) ülkemize kazandırılmıştır. Bu kritik teknolojilerinin kazanılması ile ileri algılayıcılara dayanan yön bulma ve yönlendirme sistemleri milli olarak geliştirilebilmiştir.
Bu sistemler içinde yer alan Fiber Optik Dönüölçer’ler BilkentNANOTAM’da Serdar Öğüt’ün liderlik ettiği ekip tarafından geliştirilmiştir. 
Serdar Öğüt, ilkokulu Yıldırım İlkokulu’nda, ortaokulu ve liseyi ise Akşehir Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 2004 yılında Akşehir’imizin ÖSS şampiyonu ve Türkiye 37.’si olarak girdiği Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden lisans derecesini 2009 yılında aldı. Daha sonra aynı üniversite ve bölümde yüksek lisans ve doktora çalışmalarını sürdürdü. Bu çalışmalar sırasında hem Bilkent Üniversitesi’nden hem de TÜBİTAK’tan burslar aldı. Serdar Öğüt alanında çok sayıda makaleye ve patente sahip. Öğüt, başta Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya olmak üzere çok sayıda ülkede alanı ile ilgili konferanslar verdi.
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 961 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇELTİK'TEN KABLO ÇALAN HIRSIZLAR AFYON'DA YAKALANDI
ÇELTİK'TEN KABLO ÇALAN HIRSIZLAR AFYON'DA YAKALANDI
AHMET YILDIZ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI OLDU
AHMET YILDIZ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI OLDU