MODERN YAŞAM ÇİZGİSİNDE GELENEKSEL DEĞERLER
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

MODERN YAŞAM ÇİZGİSİNDE GELENEKSEL DEĞERLER

24 Aralık 2019 - 09:27 - Güncelleme: 24 Aralık 2019 - 10:52

Gelenek anlam olarak: Bir toplumda çok eskilerden kalmış olması sebebiyle saygın tutulup kuşaktan kuşağa aktarılan,yaptırım gücü olan kültürel kalıntılar,alışkanlıklar,bilgi,töre veyahut davranışlardır.
Modern hayat ise anlam olarak: Yüzyılın,çağın beklentilerine uygun standartlara erişmekle birlikte gelişen dünyada yaşam biçimini çağdaş denilebilecek düzeye çekmektir.
Modern hayatı yaşamına katmaya çalışan toplum olarak geleneklerden ne kadar uzaklaşırsak o denli öz kimliğimizden kopuyoruz. Geçmişle bağ kurmadan geleceğe yürümeye çalışmak kısaca başlangıç noktasıyla ilgisi kalmamış misyon noksanı insanlık modeli ortaya çıkartmaktır. Bilhassa yakın dönemde hayata göz açmış kuşakta bahsettiğimiz kimlik karmaşasına büyük oranda kendilerinden kaynaklanmasa da fazlasıyla şahit olmaktayız.
Esasen bu hususta başta ebeveynler olmak üzere biz eğitimcilere de önemli rol ve görevler düşmektedir. Çağa ayak uydurup kendisini topluma kabul ettirebileceğine inanan insan yanılgı halinde olduğunu fark edip; asıl varlığını öz kültürüne,gelenek göreneklerine sahip çıkarak modern hayatı da göz ardı etmeden yaşaması halinde hissedecektir.
Eğer ki birçok alanda (ekonomide,turizmde,tarımda,sanayide,eğitimde vb.) kaliteli,başarılı işlere imza atmak istiyor isek ideal yolun geleneksel hayat ve modern yaşamın önemini birlikte kavramış, şuurlu bir nesilden geçtiğini unutmamalıyız. Bu vesileyle özenti, çevre etkisiyle hareket eden, maddiyatla mutluluğun olabileceğine inanan bir nesil yerine öz değerlerini yaşatma hassasiyetine sahip çıktıkça toplumda kabul gören,kendini ispatlamış,modern yaşamın da gereklerini gelenekle buluşturmuş topluluklar kazanmış olacağız.
Sonuç olarak geçmişe bağlı olmadan geleceğe yürüyemezsiniz. Başlangıç noktasını belirlemeden varış noktasına ulaşamazsınız.
Büyük Hakan Osman Gazi Hocası Şeyh Edebali der ki: EY OĞUL GEÇMİŞİNİ BİL Kİ GELECEĞE SAĞLAM BASASIN.NEREDEN GELDİĞİNİ UNUTMA Kİ,NEREYE GİDECEĞİNİ UNUTMAYASIN.

Bu haber 3159 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hava Yavuz
    3 ay önce
    Ağzınıza Sağlık hocam değerlerimizi kaybetmeye başladığımız birzamanda hem gençlik için hemde bizim veya bizlergibi özdeğerlerini unutmaya yüztutmuş büyükler için çok çok güzel bir paylaşım olmuş ellerinize sağlık iyi varsınız Allah razı olsun teşekkür ederim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇELTİK BELEDİYE GARAJINDA YANGIN ÇIKTI
ÇELTİK BELEDİYE GARAJINDA YANGIN ÇIKTI
ÇELTİK BELEDİYESİ, PAZAR YERİ, GİRİŞ VE ÇIKIŞLARINDA KONTROLÜ ELDEN BIRAKMADI…
ÇELTİK BELEDİYESİ, PAZAR YERİ, GİRİŞ VE ÇIKIŞLARINDA...