MUHTEŞEM AKUSTİĞE SAHİP 3. KÜLTÜR MERKEZİ ŞEHRİMİZE DEĞER...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

MUHTEŞEM AKUSTİĞE SAHİP 3. KÜLTÜR MERKEZİ ŞEHRİMİZE DEĞER KATIYOR

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya; restorasyonu tamamlanan Tarihi Ermeni Kilisesi’nin hizmete başlamasıyla Akşehir’in muhteşem bir akustiğe sahip olan 3. bir kültür merkezi ve sanat evine kavuştuğunu ve şehrimize değer kattığını belirtti.

22 Temmuz 2022 - 11:02

Akşehir Belediyesi’nin hazırladığı proje kapsamında Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (KOP) ile Akşehir Belediyesi tarafından yürütülen Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü Projesi içerisinde yer alan tarihi Ermeni Kilisesi restorasyonu tamamlanıp hizmete açılmıştı. 
Başkan Akkaya; bazı illerde kültür merkezi bulunmazken Akşehir’in şu an için iki tane kültür merkezine sahip olduğunu ve kilisenin de açılmasıyla üçüncü kültür merkezine kavuştuğunu belirtti. Üçüncü kültür merkezinin adeta bir akustik merkez olarak şehre değer kattığını belirten Başkan Akkaya “ Akşehir’imizdeki tarihi yapıları bir bir gün yüzüne çıkarmaya devam ediyoruz. Akşehir’imizin bir anlamda üçüncü kültür merkezi ve sanat evi niteliğini taşıyacak bu yapı; akustiğiyle, barok tarzı işlemeleriyle hakikaten fevkalade bir tarihi bir eser” dedi.‘Harry Potter”, “One Day” ve “Bel Ami” gibi dünya çapında ses getiren filmlerde besteci ve aranjör olarak görev alan Youki Yamamoto’nun Akşehir’de çekimi yapılan ‘Meryem’ isimli sinema filminin de müziğini yaptığını söyleyen Başkan Akkaya “Bu sanatçıda o dönemde restorasyonu yapılmayan kilisedeki akustiği çok beğenmiş hatta bazı ses ve müzik kayıtlarını da bu kilisenin içerisinde gerçekleştirmişti.” diye konuştu.  Restore edilen tarihi kilisede 5-10 temmuz şenlikleri ve özel günlerde sergiler açılıp ziyaret edilmekte. 
HABER MERKEZİ 

Bu haber 878 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AHMET YILDIZ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI OLDU
AHMET YILDIZ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI OLDU
AKŞEHİRSPOR, ŞAMPİYONLUĞA KOŞUYOR!
AKŞEHİRSPOR, ŞAMPİYONLUĞA KOŞUYOR!