MUHTEŞEM AKUSTİĞE SAHİP 3. KÜLTÜR MERKEZİ ŞEHRİMİZE RENK...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

MUHTEŞEM AKUSTİĞE SAHİP 3. KÜLTÜR MERKEZİ ŞEHRİMİZE RENK KATACAK

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya; restorasyonu tamamlanan Tarihi Ermeni Kilisesi’nin hizmete başlamasıyla Akşehir’in muhteşem bir akustiğe sahip olan 3. bir kültür merkezi ve sanat evine kavuşacağını söyledi.

30 Ağustos 2021 - 23:50

Akşehir Belediyesi’nin hazırladığı proje kapsamında Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (KOP) ile Akşehir Belediyesi tarafından yürütülen Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü Projesi içerisinde yer alan tarihi Ermeni Kilisesi restorasyonu tamamlandı.
Başkan Akkaya; bazı illerde kültür merkezi bulunmazken Akşehir’in şu an için iki tane kültür merkezine sahip olduğunu ve kilisenin de açılmasıyla üçüncü kültür merkezine kavuşacağını belirttiRestorasyon çalışmalarının tamamlandığını belirten Başkan Akkaya “ Akşehir’imizdeki tarihi yapıları bir bir gün yüzüne çıkarmaya devam ediyoruz. Gayet hummalı bir çalışma yürütülen bu tarihi mekandaki restorasyon çalışmalarımız tamamlanmış durumda. Tefrişat konusu ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Akşehir’imizin bir anlamda üçüncü kültür merkezi ve sanat evi niteliğini taşıyacak bu yapı; akustiğiyle, barok tarzı işlemeleriyle hakikaten fevkalade bir tarihi bir eser” dedi.‘Harry Potter”, “One Day” ve “Bel Ami” gibi dünya çapında ses getiren filmlerde besteci ve aranjör olarak görev alan Youki Yamamoto’nun Akşehir’de çekimi yapılan ‘Meryem’ isimli sinema filminin de müziğini yaptığını söyleyen Başkan Akkaya “Bu sanatçıda o dönemde restorasyonu yapılmayan kilisedeki akustiği çok beğenmiş hatta bazı ses ve müzik kayıtlarını da bu kilisenin içerisinde gerçekleştirmişti.” diye konuştu. 
HABER MERKEZİ 

Bu haber 516 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CANKURTARAN YOLUNDA KAZA 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ 2 KİŞİ YARALANDI
CANKURTARAN YOLUNDA KAZA 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ 2 KİŞİ...
AKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN TEDAVİ ETTİĞİ YARALI KÖPEK İYİLEŞTİ
AKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN TEDAVİ ETTİĞİ YARALI KÖPEK...