ÖĞRETMEN OLMA HAYALİ OLAN FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU’NUN İSMİ...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ÖĞRETMEN OLMA HAYALİ OLAN FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU'NUN İSMİ OKULA VERİLDİ

Ege Üniversitesi Tarih Bölümü son sınıf öğrencisiyken bıçaklanması sonucu hayatını kaybeden Akşehir'li genç Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun ismi, Bornova Pınarbaşı Semti Gürpınar Mahallesi'ndeki bir ilkokula verildi.

02 Aralık 2019 - 08:46

Ege Üniversitesi Tarih Bölümü son sınıf öğrencisiyken bıçaklanması sonucu hayatını kaybeden Akşehir'li genç Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun ismi, Bornova ilçesindeki bir okula verildi. Açılışın yapıldığı okulda duygu dolu anlar yaşandı.
İzmir’de, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4’üncü sınıf öğrencisi ülkücü genç Fırat Yılmaz Çakıroğlu, 2014 Şubat ayında bıçaklanarak öldürülmüştü. Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun katili Nurullah Semo ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almıştı. Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun ismi, Bornova Pınarbaşı Semti Gürpınar Mahallesi’ndeki bir ilkokula verildi. Ülkücü gencin adının verildiği okulun açılışı için tören düzenlendi. Dualarla yapılan okulun açılışına Çakıroğlu'nun annesi Özlem Erdem, babası Fuat Mahir Çakıroğlu da katıldı, duygu dolu anlar yaşandı.
"AY YILDIZDAN BAŞKA GÖLGE DÜŞMESİN DİYE YAPILAN FEDAKARLIKLAR BOŞUNA DEĞİLDİR"
Kurdele kesimiyle gerçekleşen törenin açılış konuşmasını yapan İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun gencecik öğretmen adaylarından biri olduğunu söyleyerek, "Bugün, yüreğindeki memleket sevdası ile ebediyete irtihal eden bu genç öğretmen adayımızın, manevi hatırasını yaşatmak üzere ilkokulumuza onun adını veriyoruz. Bu topraklara 'ay yıldızdan başka gölge düşmesin' diye yapılan fedakarlıklar boşuna değildir. Eğitim ordusunun neferleri olarak biliyoruz ki, bu vatana aşkla bağlı, gelecek idraki ve tasavvuru yüksek bir gençlik en büyük gücümüz olacaktır. Evlatlarımızı, ecdadını tanıyan, kutsal değerlerinin şuurunda geçmişinden aldığı ders ile geleceğini planlayan bir nesil olarak yetiştirme azminden asla taviz vermeyeceğiz" dedi.
"FIRATLAR ÖLMEZ,
 VATAN BÖLÜNMEZ"
AK Parti İzmir Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Mahmut Atilla Kaya da, "Türkiye devletinin düşmanları şunu iyi bilsinler; Fıratlar ölmez, vatan bölünmez, Türk milleti eğilmez ve Türkiye bölünmez" diye konuştu.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya da, "Burada verilen mesaj önemlidir. Burada, Fırat Yılmaz Çakıroğlu evladımızın isminin sonsuza kadar yaşanmasını sağlayacak bu güzide kuruma isminin verilmesi gerçekten fedakarlıklarda bulunanlarda bir vefa borcunun ödenmesidir" dedi.
İzmir Valisi Erol Ayyıldız da, açılışta bir konuşma yaptı. Ayyıldız, "Vefa; sadakattir ama her şeyden önce bir borç olarak düşündüğümüzde. Okulumuza adını verdiğimiz şehit kardeşimize bir borcumuzu ufakta olsa eda etme yükümlülüğü” diye konuştu.
ÇAKIROĞLU'NUN ANNESİ: "ÇOK FARKLI DUYGULARI BİR ARADA YAŞIYORUM"
Çakıroğlu’nun annesi Özlem Erdem de, törende duygu dolu anlar yaşadı. "Bende bir öğretmenim" diyen anne Erdem, "Çok farklı duyguları bir arada yaşıyorum burada. Bir taraftan gurur, bir taraftan mutluluk, bir taraftan hüzün demeyim de özlem herhalde isminden dolayıda kaynaklanıyor" dedi.
Çakıroğlu’nun babası Fuat Mahir Çakıroğlu ise "Benim bir tek istediğim var; Ege Üniversitesinde (EÜ) etkinlik bir şeyler yapılması lazım; uğraşıyoruz biz. Bugüne kadar yapamadık. Fırat, Ege’de yetişti, oraya mal oldu. Oraya bir şeyler yapmak istiyoruz. Bir Fırat gitti; ama binlerce evladımız oldu, hemde bize miras bıraktı. Vatana millete de bıraktı. Çok duygulandım" diye konuştu.
Öte yandan MHP İzmir İl Başkanlığı, okulda okuyan 604 öğrenci için Ülkü Ocakları Genel Merkezinin hazırladığı çocuklar için; Nutuk, Dede Korkut ve Kutadgu Bilig kitapları ile birlikte satranç takımlarını öğrencilere hediye etti.
Açılış törenine ayrıca; MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş, Bornova Kaymakamı Fatih Genel, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, MHP'li Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, partililer, öğrenciler, öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Öte yandan Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun ismi, Bornova Pınarbaşı Semti Gürpınar Mahallesi'ndeki bir ilkokula verildi. Okula Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun isminin verilmesini değerlendiren MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, "Şehit kardeşimizin isminin yine şehit edildiği ilçede bir okula verilmesi gerçekten bizler için memnuniyet verici. Kardeşimizin isminin yaşatılması için yaptığımız başvurunun gerçekleşmesinde emeği geçen AK Parti İzmir Milletvekili Sayın Binali Yıldırım’a, Mahmut Atilla Kaya’ya, Valimiz Erol Ayyıldız’a ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Yahşi’ye bu konuda gösterdikleri hassasiyet için çok teşekkür ediyorum. Partimizin iki değerli Milletvekili Prof. Dr. Hasan Kalyoncu ve Tamer Osmanağaoğlu’na da bizi hiç yalnız bırakmadıkları için şükranlarımı sunuyorum. Okulunu bitirdiğinde öğretmen olmak isteyen Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun isminin bir okula verilmesi bizler için büyük mana taşıyor. Aynı zamanda bir üniversite ve eğitim şehidi olan Fırat Ege Üniversitesinde ve Türkiye’de çok şey değiştirdi. Bizler de onun ismini ve mücadelesini yaşatmakta geri adım atmayacağız” açıklamasını yaptı.
İHA 

Bu haber 830 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KUMAR OYNAYAN KİŞİLERE TOPLAM 12.250 TL CEZA
KUMAR OYNAYAN KİŞİLERE TOPLAM 12.250 TL CEZA
ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERE BAYRAM ZİYARETİ
ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERE BAYRAM ZİYARETİ