ÖĞRETMENLER GÜNÜ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ÖĞRETMENLER GÜNÜ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Akşehir'de 24 Kasım Öğretmenler günü çeşitli etkinliklerle kutlanırken, şehit öğretmenlerde unutulmadı.

25 Kasım 2022 - 01:08

Etkinlikler kapsamında ilk olarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. İlçe Milli Eğitim Müdürü Barbaros Topaloğlu  tarafından sunulan çelenk törenine öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Ardından Akşehir Kültür Merkezinde Tarık Buğra Sosyal Bilimler  Lisesi tarafından hazırlanan kutlama programına geçildi.
Programda saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer  ve Konya Milletvekili Orhan Erdem 'in mesajı okundu.Daha sonra kürsüye çıkan Milli Eğitim Müdürü Barbaros Topaloğlu günün anlam ve önemine ilişkin olarakkonuşmasında şu ifadelere yer verdi: " Öğretmenlerimizin toplumdaki yeri ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasındaki sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, emekli ve aramızdan ayrılan öğretmenleri saygıyla anmak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlerde mesleklerinin yüce bilincini uyandırmak amacıyla, Mustafa Kemal Atatürk'e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanının verildiği 24 Kasım 1928 günü, 1981 yılından bu yana öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.
Atatürk'ün "Milletleri kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir" ifadesiyle, öğretmenlerin toplum ve millet hayatındaki inkâr edilemez ve vazgeçilemez önem ve değeri ortaya konulmuştur.
Dünyanın en kutsal ve en eski mesleklerinden biri kuşkusuz öğretmenliktir. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de öğretmenlik, bilginin üretilmesi, geliştirilmesi ve geleceğe aktarılmasında önemli role sahiptir. Milletçe elde ettiğimiz tüm başarılarda, en büyük emek öğretmenlerimizindir.
Ülkemizin fikir, kültür, sanat, bilim, siyaset alanında öne çıkan bütün değerlerinde bir çömlek ustasının testide bıraktığı iz gibi öğretmenlerimizden izler vardır. Nasıl ki Osman Gaziyi Şeyh Edebali, Fatih’i Akşemseddin yetiştirmiş ve çağ açıp çağ kapatmalarına vesile olmuşsa, şimdiki neslin yetişmesine ve geleceğe iz bırakmasına öğretmenlerimiz vesile olacaktır.Çocuk ve gençlerimizin milli kimliğini muhafaza eden, değerlerine bağlı, gelişmelere açık ve çağa ayak uydurabilecek uygar insanlar olarak yetiştirilmeleri görevi, öğretmenlerimize ait bir millî sorumluluk olduğu unutulmamalıdır. Yine insanımızı akıl ve bilimin yolunda, kendi öz kültürümüz içinde dünyaya açık, kendisini ülkesine yabancılaştırmadan yetiştirmeleri ,öğretmenlerimizin tarihi görevi olduğu açıktır. Bütün bu değerlere sevgi, sabır, fedakârlık ve şefkat ile can veren öğretmenlerimizdir. Bu nedenle öğretmenlik mesleği her zaman milletimize hizmet etmenin en güzel yollarından biri olmuştur.
Bu duygu ve düşüncelerle, her yerde ve her şartta görev yapan değerli öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü´nü kutluyor, ebediyete intikal etmiş, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Milli Eğitim Müdürü Topaloğlu'nun konuşmasının ardından emekli öğretmenler adına Mustafa ORHAN  konuşma yaptı.Emekli olan öğretmenlere İlçe Kaymakamı Dr. Mehmet ÖZEL tarafından Hizmet Şeref Belgeleri verildi.Öğretmenler arası Masa Tenisi ve kompozisyon yazma yarışmasında dereceye giren öğretmenlere ilçe protokolü tarafından ödüllerinin verilmesinin ardından Akşehir Belediyesi tarafından ilçedeki tüm öğretmenlere dağıtılacak olan hediyeler temsili olarak Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürlerine İlçe Kaymakamı Dr.Mehmet Özel  ve Belediye Başkanı Dr.Salih Akkaya tarafından takdim edildi.
Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan kutlama programı sunumunun ardından program sona erdi. Etkinliklere Akşehir Kaymakamı Dr. Mehmet Özel, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Akşehir Müftüsü Ahmet Müjdeci, Siyasi Parti ilçe başkanları, ilçe protokolü, bazı kamu kurum müdür ve amirleri, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 527 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SANDIK ÇAĞRISI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SANDIK ÇAĞRISI
AKŞEHİR’DE 71 BİN 705 SEÇMEN, SANDIK BAŞINA GİDİYOR
AKŞEHİR’DE 71 BİN 705 SEÇMEN, SANDIK BAŞINA GİDİYOR