OKUL ÇOCUKLARI İÇİN ALTIN ÖĞÜN KAHVALTI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

OKUL ÇOCUKLARI İÇİN ALTIN ÖĞÜN KAHVALTI

Özel Parkhayat Akşehir Hastanesi Diyetisyeni Kübra AYAZ ŞAPCI "Okul Döneminde Sağlıklı Beslenme" hakkında bilgi verdi.

18 Eylül 2019 - 08:07

Altın Öğün Kahvaltı Kesinlikle Atlanmamalıdır!
"Okul çağı başta fiziksel büyüme ve gelişmenin arttığı, kemik oluşumunun hızlandığı, yaşam boyu sürecek davranışların kazanıldığı, aynı zamanda beslenmeye bağlı ortaya çıkabilecek bazı kronik hastalıklarında temelinin atılabildiği bir dönemdir. Okula giden çocuklar için altın öğün kahvaltıdır. Kahvaltı uzun süren açlık sonrasında vücuda enerji sağlaması açısından son derece önemlidir.
Dyt. Kübra Ayaz Şapçı güne zinde bir şekilde başlamak için ve gün içerisinde yapılan faaliyetlere deyindi; anlamak, algılamak, anımsamak ve verimli bir şekilde çalışmak için kahvaltının önemi çok büyüktür. Yapılan araştırmalarda özellikle sabah erken saatlerde okula giden öğrenciler incelendiğinde güne kahvaltı öğününü atlayarak başlamayanlarda dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve okul başarılarında azalma olduğu görülmüştür.
KAHVALTININ OLMAZSA OLMAZLARI
Kahvaltı yapmak kadar kahvaltının içeriği de çok önemlidir diyen kübra hanım; kahvaltıda kan şekerini hızla yükselten ,aynı hızla da düşüren şekerli ve yüksek kalorili besinler yerine ,protein içeriği yüksek olan, zeka gelişimine katkı sağlayan süt, peynir, yumurta ;hastalıklardan korunmasını sağlayan vitamin ve minerallerden zengin,posa içeriği yüksek, mevsimine uygun sebze ve meyveler ;tahıl grubundan ise ekmek veya tahıl gevreğini içermelidir ve sabah kahvaltısında içecek olarak yapılması gereken 2 sağlıklı tercih de taze sıkılmış meyve suları veya süttür dedi. Pekmez, bal, fındık ezmesi veya reçel de çocukların günlük enerjilerine katkıda bulunabilecek karbonhidratlı besinler iken yağlı tohumlardan cevizde kahvaltılarda olması gereken, içeriğindeki yağ asitleri ile beyin gelişimine yardımcı bir besindir olarak ekledi.
Okulda doğru beslenmenin önemine değinen Diyetisyen Kübra, ailelere şu tavsiyelerde bulundu:
Çocuklarımıza fizyolojileri yetişkinlerden farklı olduğu için beslenmeleri ve besinsel ihtiyaçları da yetişkinlerden farklılığına da deyinen kübra hanım, özellikle büyüme ve gelişme döneminde olan çocuklarımızın sağlığını olumsuz yönde etkileyen besinlere dikkat edilmedir diyerek besinleride şu şekilde sıraladı;  yüksek kalorili, posadan fakir, vitamin ve mineral içeriği düşük; gazlı ve şekerli içecekler; cipsler, çikolata, bisküvi ve kekler, kızartmalar, hamur işleri hazır besinler ve fast food dediğimiz besinlerden uzak tutulmalıdır.
Düzenli ve öğün atlamadan her öğünde 4 besin grubundan olan (et grubu,süt grubu,tahıl grubu,meyve ve sebze grubu) tüketilmesi sağlanmalıyız.
Okul çağı çocuğunun beslenmesi ve bu dönemde beslenme alışkanlıklarında meydana gelebilecek değişiklikler ileriki hayatlarında yaşam kalitelerini artıracaktır. Çocuklarımızın beslenmesi çok fazla takip ve özen gerektiğini söyleyen diyetisyen Kübra Ayaz Şapçı son olarak  daha sağlıklı hem de daha başarılı nesiller yetiştirmek için aile ve öğretmenlerin beslenme konusunda bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi gerekmektedir dedi.
 

Bu haber 985 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ARABALI SİNEMA ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ
ARABALI SİNEMA ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ
SOSYAL MESAFELİ BİSİKLET TURU
SOSYAL MESAFELİ BİSİKLET TURU