PARALI POŞET, İLGİNÇ DİYALOGLARI DA BERABERİNDE GETİRDİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

PARALI POŞET, İLGİNÇ DİYALOGLARI DA BERABERİNDE GETİRDİ

1 Ocak’tan itibaren marketlerde ve birçok iş yerinde poşetlerin paralı olması sebebiyle vatandaşlar poşet almamak için pazar filesine yöneldi.

04 Ocak 2019 - 01:11 - Güncelleme: 04 Ocak 2019 - 09:33

Yeni uygulamanın farkında olmayan bazı vatandaşlar ve kasiyerlerin arasında ise ilginç diyaloglar yaşandı.
Plastik poşetlerde ücret uygulaması 1 Ocak’ta başladı. Yasaya göre plastik poşetler bundan sonra 25 kuruşluk fiyatla tüketicilere satılacak. Ücretsiz poşet veren işletmelere ise cezai işlem uygulanacak. Alışveriş verilerini inceleyen Hepsiburada, pazar filesine talebin aralık ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 154 arttığını duyurdu. Araştırmaya göre, en çok talep İstanbul'dan gelirken onu sırasıyla İzmir, Ankara, Antalya, Bursa, Kocaeli, Muğla ve Balıkesir takip etti. Pazar filesi, meyve ve sebzenin yanı sıra marketten alınan paketli gıdaların taşınmasında da naylon poşet yerine çevre dostu bir alternatif olarak öne çıkıyor. Akşehir’de ise bazı vatandaşlar poşetlerin paralı olmasına tepki gösterirken bazı vatandaşlar ise uygulamanın yararlı olacağını düşündü. Birçok vatandaş poşete 25 kuruş ödemeyi göze alıp alışverişini yaparken bazıları ise ceplerinde poşetlerle marketlere geldi. Bazı market kasalarında ise ilginç diyaloglar yaşanmaya başladı. Markette alışveriş yaptıktan sonra kasiyerin ‘poşet vereyim mi?’ sorusuna ‘Ver tabiî ki nereye koycaz” diyerek çıkışıp “Aldıklarımızı nereye koycaz. Niye soruyorsun?” diye çıkışına kasiyerin “Amca bazı müşteriler evden poşet getiriyor” demesi üzerine yaşlı adam “Onlar da olacak ilerleyen zamanda. Ancak şimdi paraysa parasını ekle sonuna. Ne yapalım ödeyeceğiz” diyerek alışverişini tamamladı. 
ANKET SONUÇLARINA  GÖRE AKŞEHİR PARALI POŞET İSTEMİYOR
Akşehir Postası Gazetesi olarak sosyal medyada ücretli poşet uygulamasından vatandaşların memnun kalıp kalmadığını sorduk. Yapılan anket sonuçlarına yaklaşık bin kişinin katıldığı ankette, vatandaşların yüzde 80’i uygulamadan memnun kalmadığını belirtirken, yaklaşık yüzde yirmilik kısmı ise uygulamadan memnun kaldığını belirtti. 
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 9445 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FAKÜLTE SEKRETERİ ÜNSAL VEFAT ETTİ
FAKÜLTE SEKRETERİ ÜNSAL VEFAT ETTİ
AKŞEHİR’DE YOLLAR ASFALTLA BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR
AKŞEHİR’DE YOLLAR ASFALTLA BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR