PROF. DR. OSMAN DEMİRHAN ÖDÜLÜN SAHİBİ OLDU
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

PROF. DR. OSMAN DEMİRHAN ÖDÜLÜN SAHİBİ OLDU

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı emekli öğretim üyesi Prof.Dr. Osman Demirhan Yılın Yenilikçi Temel Bilimler Doktoru seçildi.

23 Aralık 2022 - 23:49

Doktorclub.com ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi işbirliğinde bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen “Doktorclub Awards 2022 Türkiye’nin Sağlık Ödülleri”ni kazananlar 16 Aralık Cuma akşamı İstanbul Üniversitesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel salonunda gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Yılın Yenilikçi Temel Bilimler Doktoru Ödülünü Yunaklı Hemşerimiz Prof.Dr. Osman Demirhan aldı.  Geceye ev sahipliği yapan Doktorclub Ceo’su Gökçe Yaraşan, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Oral Öncül ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek’in açılış konuşmalarını yaptığı geceye çeşitli illerden gelen 500’ün üzerinde hekim ve sağlık çalışanı katıldı. Yıl boyunca alanlarında önemli başarılara, buluşlara ve yeniliklere imza atan Türkiye’nin önemli hekimleri, sağlık çalışanları, sağlık kurumları, sosyal sorumluluk dernekleri ve sağlık teknolojileri girişimlerinin 17 farklı kategoride aday oldukları yarışmada 114 kişiden oluşan bilimsel ve sektörel juri üyesi 73 finalist belirledi. Belirlenen finalistlerden 17 tanesi doktorclub.com ’a üye 87.000’den fazla hekimin oyları sonucu rakiplerini geride bırakarak canlı yayında ödüllerini aldılar. Ödülünü alan Prof Dr. Osman Demirhan gazetemize yaptığı açıklamada Sevgili Yunak’lı Sağolsunlar , bu mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmadılar ve sevincimize ortak oldular.Kimi akrabalarım , kimi dostlarım mesajlarıyla ve bizzat bizleri arayarak sesleriyle coşkumuzu ve memnuniyetimizi artırdılar.Bu mutlu günümüzde sevinçleri ile bizlere destek oldular.Başta Aile yakınlarım olmak üzere ; dost , arkadaş ve tüm hemşerilerimize canı gönülden teşekkürlerimi iletiyorum.Onların böyle yakınlık ve ilgi göstermesi bizlere güç ve moral oluyor.Hepsine ayrı ayrı teşekkürlerimi iletiyorum ‘’ dedi. 
PROF DR. OSMAN 
DEMİRHAN KİMDİR? 
Prof.Dr. Osman Demirhan, 1 Şubat 1958 yılında Yunak ilçesinde  doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Yunak’ta  bitiren Demirhan, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümünde lisans eğitimi aldı. Yüksek lisans ve doktorasını Çukurova Üniversitesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik alanında tamamladı. 1992’de yardımcı doçent, 1999 yılında doçent ve 2004 yılında profesör unvanına sahip oldu. Halen Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak mesleki yaşamını sürdürmektedir. Sitogenetik (Kan, kemik iliği, kordon kanı, amniyosentez, CVS, düşük materyali, deri biyopsisi, kanser dokusu, vs), Moleküler Genetik ve Doku kültürü başlıca çalışma alanları arasındadır. Prof. Dr. Osman Demirhan’nın özellikle uluslararası ve ulusal hakemli bilimsel dergilerde yayılanmış yaklaşık 160 den fazla bilimsel çalışması bulunmaktadır. Bununla birlikte, ülkemiz ve dünya bilim, basın ve kamuoyunda çok merak uyandırmış ve tartışılmış olan, Hatay’ın Kırıkhan İlçe’sindeki el ve ayakları üzerinde yürüyen çocukları ilk bulan, tanıtan ve genetik çalışmaları yürüten bilim insanıdır. Bir dağ köyünde bulduğu çok az rastlanan Pendred sendromlu hastalardaki bilinmeyen genetik bozukluğu, kendisi bizzat Belçika’daki ilgili laboratuvarda çalışarak, Pendred sendrom genini ilk bulan araştırıcılar arasında yer aldı. Bu konudaki bulgularını, Genomics ve Journal Medical Genetics gibi çok önemli bilim dergilerinde yayınladı. Sitogenetik alanında çok sayıda çalışması ile yeni bulgularını önemli bilimsel dergilerde yayınlayarak bilime kazandırdı ve yayına hazırlanmış çok sayıda bilimsel çalışması bulunmaktadır. Kanser ile ilgili pek çok gen çalışmaları bulunmaktadır. Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakültelerinde, teorik ve pratik lisans genetik dersleri ile yüksek lisans ve doktora derslerini vermektedir. Ulusal ve Almanya’nın bilim dergisi “German Science Herald” dergilerinin Yayın Kurulu Üyeliğini TUBİTAK ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilimsel Araştırma Projeleri Hakemliğini yapmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.
 HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 992 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NASREDDİN HOCA İÇİN ALMANYA'DAN AKŞEHİR'E GELDİLER
NASREDDİN HOCA İÇİN ALMANYA'DAN AKŞEHİR'E GELDİLER
ÇİFTÇİLERE HUBUBAT ALANLARINDA PAS HASTALIĞI UYARISI
ÇİFTÇİLERE HUBUBAT ALANLARINDA PAS HASTALIĞI UYARISI