PROSTAT KANSERİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

PROSTAT KANSERİ

Akşehir İlçe Sağlık Müdürlüğü Prostat Konseri yazısı yayımlandı. Yazıda şu ifadelere yer verildi:

15 Eylül 2021 - 11:53

Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Kansere bağlı ölümlerde ise ikinci sırada yer alır. Prostat, erkeklerde bulunan, yaklaşık olarak bir ceviz büyüklüğünde, mesanenin altında yerleşmiş, üreme faaliyetleri için çeşitli salgılar üreten bir salgı organıdır.

Prostat kanseri, prostat dokusunu oluşturan bazı hücrelerin anormal seyir göstererek tümör yapıları oluşturması sonucu meydana gelir. Kanserler, prostatın sadece bir kısmından gelişebileceği gibi birden çok kısmında da gelişebilir.

Genellikle 65 yaş üstünde görülen bu hastalık erken dönemlerinde hiçbir belirti vermeyebilir. Fakat tedavi edilmezse zamanla büyüyerek idrar kanalına baskı yaratabilir. Böyle hastalarda idrar yapmayla ilgili bazı şikayetler meydana gelir.

Tanı ve tedavide geç kalınmış bazı hastalarda kanserli dokular prostat içinde sınırlı kalmayıp etraf dokulara yayılım gösterebilir.

NEDENLERİ

 

1:İLERİ YAŞ

2.AİLESİNDE PROSTAT KANSERİ ÖYKÜSÜ OLANLAR

3.OBEZİTE

4.SİGARA KULLANIMI

5.SAĞLIKSIZ BESLENME

Belirtiler

Lokalize (prostata sınırlı) prostat kanseri sıklıkla hiçbir belirti vermeden gelişir. Prostat kanserinin belirtileri şunlardır:

  • İdrar yaparken yanma
  • Zorlanma ve idrarda kanama
  • Semende kanama
  • İleri evrede kemik metasazları, buna bağlı kemik ağrıları ve bazen kırıklar

Tarama testi yaptırmayan ya da tanı almış olmasına rağmen rutin kontrollerini aksatan bireylerde prostat kanserinin tedavisi gecikmiş olur. Bu durumlarda hastalık ilerlemeye başlar.

 

40 yaşından itibaren mutlaka yılda bir kez klinik muayene, laboratuvar tetkiki ve sonografiden oluşan prostat check-up'ı yaptırılmalı. Kandaki PSA (Prostate Spesific Antigen) düzeyi, mutlaka her hasta veya hasta adayında bakılması gereken önemli bir parametredir.

 

 

Bu haber 150 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN TÜRKİYE’DE BİR İLK
AKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN TÜRKİYE’DE BİR İLK
HURDA MALZEMELERİ ÇALAN HIRSIZLAR YAKALANDI
HURDA MALZEMELERİ ÇALAN HIRSIZLAR YAKALANDI