RESMİ KURUMLARA ’HES’ KODU OLMAYAN ALINMIYOR
Reklam
Reklam

RESMİ KURUMLARA 'HES' KODU OLMAYAN ALINMIYOR

Akşehir'de koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan karar doğrultusunda resmi kurumlara 'Hayat Eve Sığar' (HES) kodu ile giriş yapılıyor. HES kodu olmayanlar ise içeri alınmıyor.

23 Eylül 2020 - 09:40

Konya valiliği alınan tedbirler kapsamında Hes kodu genelgesi yayımlamıştı. Buna göre kamu kurumlarına hes kodu olmadan giriş yapılamayacak. Vatandaşların nasıl hes kodu alınacağı haberimizde yer alacak. 
HES kodu alma ekranı yoğun ilgi görüyor. Seyahat sürecinde kullanılan kod ile ilgili yeni bir açıklama geldi. ÖSYM Başkanı Halis Aygün, ‘Değerli adaylarımız, pandemi döneminde Sağlık Bakanlığı tarafından alınan önlemler kapsamında, başkanlığımızca uygulanacak sınavlara başvurularda sizlerden HES Kodu bilgisi istenecektir.’ dedi. Sınav başvurusu yapacak adayların başvuru işlemlerinden önce HES kodunu edinmesi gerekecek. HES kodu, Hayat Eve Sığar" mobil uygulaması üzerinden HES kodu işlemleri bölümüne girilerek alınabiliyor.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu, "Hayat Eve Sığar" mobil uygulaması üzerinden "HES kodu işlemleri" bölümüne girilerek alınabiliyor. Ardından "HES kodu oluştur" butonuna tıklanacak ve kod kullanım süresi seçilecek ve kod oluşturuluyor.

Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim, vatandaşların kendi kontrolünde. Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebilecek. Hangi kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilecek, dilerse iptal edebilecek ya da yetkilerini kaldırabiliyor.
HES kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alınabilecek. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023'e SMS olarak atılabilecek. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak. (Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olacak.

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 662 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEHİR TREN GARI KAVŞAĞINDA KAZA 6 YARALI
AKŞEHİR TREN GARI KAVŞAĞINDA KAZA 6 YARALI
KAÇAK TELEFON ELE GEÇİRİLDİ
KAÇAK TELEFON ELE GEÇİRİLDİ